Yürüyüş mü Koşu mu, Hangisi Sana Daha Uygun?

Buradasınız

Hareket Et 26 Şubat 2017

Yürüyüş ve koşu, kısa zamanda çok kalori yakmak isteyenlerin ilk tercihi. Çünkü her ikisi de ağır sporlara göre hem daha kolay hem de çok daha keyifliler. Üstelik istediğin yerde, istediğin zaman bu egzersizleri yapabilirsin. Daha da güzeli başlamak için sadece uygun bir çift spor ayakkabının olması yeterli! Peki acaba yürüyüş mü koşu mu yapmalısın? Cevabı bu yazıda!

Kilo Vermek İçin

Vücudunun şeklini korumak için hem yürüyüş hem de koşu mükemmel yollar olsa da eğer hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsan, koşuyu tercih etmelisin. Çünkü koşu, yürüyüşe göre daha yorucudur ve bu da ortalama iki buçuk kat daha fazla kalori yakmana sebep olur. Egzersize yürüyüşle başlamış olsan bile bir yerden sonra koşuya geçmende fayda var. Diğer taraftan araştırmalara göre yoğun yapılan egzersizlerin ardından iştahı bastırmak daha kolay oluyor. 

Sakatlanma Riski

Koşu her zaman herkes için uygun olmayabilir. Özellikle geçmişte bir sakatlık söz konusuysa yürüyüş kesinlikle daha güvenli bir egzersiz yöntemi. Çünkü koşma hızı arttıkça yaralanma riski de artar. Özellikle egzersize yeni başlayanların kalp, kas ve kemiklerinin bu tempoya uyum sağlaması zaman alır. Eğer koşmaya hızlı bir şekilde başlarsan burkulma, stres kırılmalarına ve hastalıklara karşı daha duyarlı olabilirsin. Isınmayı ve soğumayı da kesinlikle es geçmemelisin.

Kalp Sağlığı İçin

Yaptığın her egzersizin kalbine faydalı olduğunu düşünüyor olabilirsin. Ama kendini fazlasıyla yormana sebep olacak tüm egzersizler kalbine kötü gelebilir. Özellikle belli bir yaşın üzerinde temponu korumaya dikkat etmelisin. Aslında her yaşta her şeyin fazlası zarar!

33 bin koşucu ve 15 bin yürüyüşçüyle yapılan bir araştırmada, yürüyüş yapanların kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına yakalanma riskinin daha az olduğu belirlendi. Yürüyüş yapanların koşucular kadar enerji harcaması için iki misli zamana ihtiyacı olması da bu farkın nedenlerinden biri. Diğer çalışmalar da çok yüksek yoğunlukta egzersiz yapmanın, kalp krizinden ölme veya ilerleyen yaşlarda düzensiz kalp ritmi riskini arttırdığını ortaya koydu. Bu nedenle yoğun bir eğitim programına başlamadan önce doktoruna danışman çok önemli.

Özetle

En iyi egzersiz, en severek yaptığın egzersizdir! Fakat önceliklerin farklıysa, rahatını biraz bozman gerekebilir. Fakat tercihin hangisinden yana olursa olsun ikisi de kilo vermeye, uykunu düzene sokmaya, ruh halini pozitif yönde etkilemeye, enerji seviyeni yükseltmeye ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olacak.

Yürüyüş mü koşu mu diye düşünüp dururken kararsız kaldıysan; yürüyüş yapmak fazla sıkıcı ve yavaş, koşu yapmak da çok hızlı ve yorucu geliyorsa, neyse ki jogging gibi bir alternatif de var. Küçük adımlarla hızlı hızlı koşmayı gerektiren jogging, kararsızlar için faydalı bir alternatif olabilir.

Sağlığınız için kendinize en uygun sporu seçtikten sonra çağımızın en yaygın hastalıklarından olan kansere karşı da bugünden tedbir almanızda fayda var. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kendinizi kansere karşı koruma altına alıp, spor ve beslenme danışmanlığı, sigarayı bırakma gibi Destekleyici Sağlık Hizmetleri’nden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.