Yağları Kasa Çevirmenin Hızlı Yolları

Buradasınız

Hareket Et 17 Ocak 2023

fitness, egzersiz, antrenman, kas, yağ, vücut, beden

Vücudumuzdaki yağ oranının fazlalığı, doğrudan sağlığımızla ilgili bir durumdur ve bu aynı zamanda birçok kişiyi de rahatsız eden en temel şeylerden biridir. Vücudumuzun farklı yerlerinde biriken yağların doğru hamlelerle eritilip kasa dönüştürülmesi için düzenli beslenme ve egzersizler ise şarttır. Özellikle fiziksel görünümüne önem verenlerin zaman zaman aldıkları fazla yağları yakmak için bu konuda çaba sarf ettiklerini görürüz. Burada yağ yakıcı besinlerin daha sık tüketilmesi ve doğru egzersiz ve antrenman programlarının izlenmesi önemlidir. Peki yağları hızlı şekilde kasa dönüştürmenin yolları nelerdir? Bu yazımızda bunun detaylarını senin için derledik

Vücudumuzdaki yağlar kasa dönüşür mü?

fitness, egzersiz, antrenman, kas, yağ, vücut, beden

Vücudumuz birçok mekanizmayı aynı anda çalıştıran ve bu yolla da günlük işlevlerini yerine getiren bir çalışma sistemine sahiptir. Bu mekanizma içerisinde doğru beslenme şartları yerine getirilip, rutin olarak da doğru antrenman programları izlendiğinde zaman içerisinde yağ kitlelerinin kasa dönüştürülmesi mümkündür. Bu bir süreç olarak devam ettirildiğinde ve vücudun farklı bölgelerinde kaslar çıkmaya başladığında da “yağlar kasa dönüştü” algısı oluşmaya başlar. Gün içerisinde besinlerden alınan kalorilerden daha fazla kalori yakıldığında kilo verme süreci de başlar ancak bu noktada egzersizler ve beslenme programı doğru şekilde izlendiğinde kaslardan kayıp olmaz ve yağlar erir. Bu noktada besinlerden ya da besin takviyelerinden yeterli miktarda protein alınmasının da önemi büyüktür. Çünkü besinleri az ve proteinin de yetersiz olması durumunda kaslardan da erime olabilmektedir. Bu gibi kayıpların oluşmaması için kaloriyi çok düşük tutmamalı ve kilo başına 0.8-1 gram arası protein alınmalıdır. Sağlıklı ve dengeli diyet programına ek spor yapılarak, yeterli protein alınırsa kas kaybı olmadan yağ eritilebilir.

Yağları kasa dönüştürmek için neler yapmak gerekiyor?

fitness, egzersiz, antrenman, kas, yağ, vücut, beden

Yağları kiloya dönüştürme sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri vücudun dengesini de bozabilecek şok diyetler yapmaktır. Birçok kişi daha hızlı kilo verebilmek ve kas oranını artırmak için bu yolu seçer. Ancak bu durum genel olarak yanlıştır. Şok ve ani diyetler yerine dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmek ve yine düzenli olarak spor yapmak gerekir. Beslenme programında ise öğün atlamamak, yağ ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzak durmak, uzun süre tok tutacak şekilde proteinli besinlere yönelmek daha doğrudur. Burada öğün atlamada en sık yapılan hatalardan biridir. Öğün atlanması durumunda kan şekerinin de dengesi bozulacağından ani yeme istekleri ve geçiştirmek üzere yenmemesi gereken besinlere yönelme durumu olabilmektedir. Bunu yapmamak için ara ve ana öğünlerin atlanmaması önemlidir. Unutulmaması gereken şey yağların kiloya dönüşmediğidir. Burada yağ kitlesinden kaybedilerek bunun yerine kas kitlesinin konması durumu vardır. Biri diğerinin yerine geçmez, biri gider diğeri gelir. Bunun için kas kütlesini artırmak ve var olanı da korumak için protein tüketimi ve takviyesi çok önemlidir. Bunun için peynir altı suyundan üretilmiş olan whey proteinlerini tüketebilirsin.

Düzenli antrenmanlar şart

fitness, egzersiz, antrenman, kas, yağ, vücut, beden

Yağ yakımını hızlandırmam ve bunun yerine kas kitlesini artırmak için düzenli spor egzersizleri de şarttır. Bunun için kardiyo ağırlıklı bir antrenman programı ile başlayarak genel sağlık durumuna göre ağırlık egzersizlerine de geçebilirsin. Haftada 3-4 kez olacak şekilde günlük antrenmanlar yapmalısın. Bu antrenmanları sabah saatlerinde yaparsan gün içerisinde yağ yakımını da hızlandırabilirsin. Ek olarak su tüketimini de ihmal etmemelisin. Gün içerisinde saat başı bir bardak olacak şekilde su tüketmek yağ yakımını hızlandıracaktır. Yine bu süreci daha da hızlandırmak için yeşil çay tüketimine de ağırlık verebilirsin. Birçok farklı araştırma yeşil çayın yağ yakımını hızlandırdığını ortaya koyuyor.

Yağlarını hızla kasa dönüştürmek için…

fitness, egzersiz, antrenman, kas, yağ, vücut, beden

Vücudundaki yağ kitlesini çok hızlı şekilde kasa dönüştürmek için az ve sık sık beslenmeye özen göstermelisin. Sıvı alımına dikkat etmeli, tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısın. Günde 3 litreye yakın su tüketmelisin. Sabahları erken kalkmalı, yürüyüş de olsa mutlaka bir spor egzersizi yapmalısın. Et, süt, yumurta gibi hayvansal kaynaklı ürünleri protein alımı için ihmal etmemelisin. Pilates, squat, push-up gibi spor egzersizlerinin uygulanması önemlidir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.