Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Squat ile Sıkı Bir Vücuda Kavuşabilirsiniz
Squat ile Sıkı Bir Vücuda Kavuşabilirsiniz

iyihisset.com

27 May 2018

Yaz ayları yaklaşıyor. Spor ve sağlıklı beslenme ile vücudunuzu şeklini düzene sokmaya kararlıysanız en pratik yöntemlerden biri olan squatı deneyebilirsiniz.

Çeşitli spor malzemeleri ve makinalarıyla egzersizler yaparak saatlerimizi spor salonlarında geçiriyoruz. Spor hareketlerini teknik olarak doğru uyguladığımızda sıkı ve fit bir vücuda kavuşmamız kesinlikle hayal değil. Aynı zamanda spor hareketleri, yağ yakmayı hızlandırdığı gibi vücudun kemik, kas kaybını da yüksek oranda etkiliyor. Son zamanlarda oldukça yoğun tempo ile uygulanan squat ise bu egzersizlerden yalnızca bir tanesi. Squat nedir, squat nasıl yapılır, squat hareketleri nelerdir sorularının yanıtları yazımızda sizleri bekliyor.

Squat nedir, nasıl yarar sağlar?

Rutin tempo ile ilerleyen hayatın hızına yetişirken nefes nefese kalmamak için aktif spor hayatı kesinlikle şart. Egzersizlerinizi düzenli yapanlar arasında son dönemde sıkça başvurulan yöntemlerden biri de squat. Squat hareketleri, uygulaması oldukça kolay, herhangi bir spor aleti gerektirmeyen bir spor dalı. Bacak ve karın kaslarınızı çalıştırarak yaz aylarının istenilen sıkı görünümüne oldukça kısa sürede kavuşmanız için birebir.

Isınmayı unutmayın

Spor yaparken karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi de yanlış veya ters hareket yapmak. Bu durum bazen ağrılara bazen de kalıcı sorunlara neden olabiliyor. Bundan dolayı spor yapmaya başlamadan önce küçük egzersiz hareketleri yapmak gerek. Squat hareketlerini uygulamak için öncelikle 5-10 dakikalık bir yürüyüş dilimine ihtiyacınız var. Olası ters hareketlere karşı yürümek vücudunuzun ısınmasını ve spora hazır hale gelmesini sağlar. Ardından spor hocanızla birlikte squat hareketlerine başlayabilirsiniz.

Basit hareketler, büyük faydalar

Squat nasıl yapılır diyorsanız, hızla öğrenilebilecek ve evde de rahatlıkla uygulanabilecek bir spor olduğunu söyleyelim. Türkçe’de karşılığını “çömelme” olarak bulan bu spor dalı, ağırlıklı ya da ağırlıksız olarak 2 şekilde yapılabiliyor. Akıllarda oluşan squat nasıl yapılır sorusunun ise aslında içeriği çok zengin çünkü bacak ve karın kaslarının geliştirilmesi için bir dizi hareketi içeriyor.

Yavaşça hızlanın

Squat hareketlerini yaparken ilk aşamada vücudunuza yüklenmeniz doğru olmayan ve sağlıksız bir harekettir. Sonucunda hiç beklemediğiniz sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Squat yaparken öncelikle temponuzu gün gün arttırın. Çömelme hareketinin tekrar sayısını günden güne artırmanız daha uygun olacaktır. 2 ay sonra gözle görünür bir değişimin şahidi olacaksınız.

Doğru nefes kullanımı oldukça önemli

Hangi spor salonuna giderseniz gidin, hangi diyeti ve spor hareketini uygularsanız uygulayın vücudunuza ihtiyacı olan oksijeni sağlamazsanız beklediğiniz sonuca çok geç ulaşırsınız. Nefesinizi doğru aldığınızda vücudunuzdan beklediğiniz performansı göreceksiniz. Squat hareketleri çalışırken de doğru zamanlarda, doğru oranlarda nefes vermek son derece faydalı olacaktır. Bu hem sağlığınıza iyi gelir hem de spordan alacağınız verimi artırır.

Düzenli olun

Kesinlikle vücudunuzun spor saatlerini belirleyin. Tıpkı uyku saatleri gibi vücudun fazla enerji atmak için kendini hazırladığı bir zaman dilimi de mevcut. Spor günlerinizi belirleyin ve o zaman dilimini geçirmemek için özen gösterin. Squat yaparken en önemli verimi disiplin ile alacağınızı unutmayın.  

Bol su tüketin

Dünyanın 3’te 2’si ve insanın yüzde ellisinden fazlasının su olduğunu bilimsel kanıtlarla biliyoruz. Vücudunuzun sağlıklı, dinamik, uyanık olması için istenilen su miktarını kesinlikle almalısınız. Squat nasıl yapılır sorusunun ötesinde sağlıklı hayata nasıl kavuşulur sorusunun cevabı kesinlikle ideal su tüketiminden geçer. Squat antrenmanlarınız sırasında da spor hocanızın size önereceği oradan su tüketmeye özen gösterin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.