Sporcu Desteği Glutamin'i Nasıl Tüketmelisin?

Buradasınız

Hareket Et 19 Ocak 2023

Glutamin, fitness, egzersiz, spor, antrenman, destek

Çok yoğun şekilde spor yapan ve vücut geliştirmeyle uğraşan kişilerde protein ihtiyacı da çok fazla olmaktadır. Kasların daha güçlü olması, dayanıklılıklarının artırılması ve iyileşme süreçlerinin de hızlanması için protein desteklerinin önemi oldukça büyüktür. Bu noktada da protein elde etmek için kullanılan güçlü bir amino asit olan glutamin sporcuların yardımına koşmaktadır. Vücudun kendi ürettiği ve kaslarda kullandığı bir madde olsa da özellikle aşırı spor durumlarında bağışıklık sistemini desteklemek için de glutamin kullanmak gerekebilir. Sporcuların en büyük dostlarından olan glutamin hakkında detayları bu yazımızda senin için hazırladık.

Glutamin nedir?

Glutamin, fitness, egzersiz, spor, antrenman, destek

Glutamin temel olarak protein açısından son derece kuvvetli olan bir amino asittir. Kaslara güç verirken aynı zamanda yoğun spor egzersizleri sırasında ihtiyaç duyulan dayanıklılığın da artırılmasını sağlarlar. Glutamin doğal olarak kanımız içerisinde büyük miktarlarda bulunmaktadır ve kandaki nitrojen oranının artırılmasından sorumludur. Ancak her ne kadar kan içerisinde bulunsa da ve vücudumuz tarafından da üretilse de çok sık yapılan spor antrenmanlarında bedenimiz çok daha fazlasına ihtiyaç duyar. Vücudumuz spor yapılırken stres altına girer ve bu da bağışıklık sistemindeki bazı hücre gruplarının tam olarak çalışmasını engeller. Bu da glutamin takviyesi ile engellenir. Bu nedenle aşırı ve yoğun şekilde spor yapan bireylerin düzenli olarak glutamin kullanmaları oldukça önemlidir.

Glutaminin görevleri nelerdir?

Glutamin, fitness, egzersiz, spor, antrenman, destek

Vücudumuzdaki glutamin oranı hastalık, hamilelik, emzirme gibi farklı faktörlere bağlı olarak sürekli değişmektedir. Bu da glutamin depolarının normalden çok daha hızlı şekilde boşalmasına neden olur. Bu durumlar da glutamin takviyesi yapılmasının önemi büyüktür. Glutamin, yapılan birçok farklı araştırmaya göre genel olarak bağışıklık sistemi içerisindeki hasarların onarılmasından sorumludur. İnce ve kalın bağırsağın daha iyi çalışması ve bunların içerisinde farklı durumlara bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıkların iyileştirilmesinde etkilidir. Yine bunun yanında BCAA metabolizmasının işlemesi ve bağırsak duvarının bakımından da sorumludurlar. Bağışıklık fonksiyonlarının işlemesi ve gerekli durumlarda iyileştirilmesi, su iletiminin sağlanması, glikoz oluşumu gibi farklı pozitif etkileri de bulunmaktadır.

Glutamin nasıl kullanılmalıdır?

Glutamin, fitness, egzersiz, spor, antrenman, destek

Özellikle düzenli olarak spor yapan ve ağırlık antrenmanları çalışan bireylerin glutamin alması önemlidir. Glutamin kullanımının günlük olarak 20-30 gram arasında olması gerekir. Damardan ya da ağız yoluyla alınabilen glutamin tüketilme şekline göre de farklılık gösterir. Damardan alınması durumunda yüzde 100 oranında etkili olurken ağızdan tüketilmesi halinde yüzde 30 oranında etkilidir. Vücudumuzdaki glutamin miktarını dengelemek için günlük dozların antrenman öncesinde ve sonrasında bölünerek alınması daha iyi olacaktır. En çok glutamin ihtiyacı olan dönemler yoğun şekilde spor yapılan zamanlardır. Bu nedenle sen de uzman ve profesyonellerin gözetimi altında glutamin tüketmeye özen göstermelisin. Birçok uzman glutamini gece yatmadan önce de tüketmenin doğru olacağında hem fikirler. Glutaminin özellikle büyüme hormonunun hızını artırdığı ortaya konulmuştur.  

Glutaminin zararları var mıdır?

Glutamin, fitness, egzersiz, spor, antrenman, destek

Genel olarak glutaminin bugüne kadar bilinen ya da kayıtlar altına geçmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kullanan kişinin genel sağlık durumuna göre zaman zaman hafif yan etkiler görülmektedir. Burada metabolizmanın genel durumu ve eğer varsa kronik rahatsızlıklar öne çıkmaktadır. Glutamin hafif olarak mide bulantısı, uyku hali, uyuşukluk ve zaman zaman da küçük sivilcelenmelere sebep olabilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.