Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Spor Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Adım
Spor Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Adım

iyihisset.com

31 Mar 2018

Spor ayakkabı seçimi yaparken çoğunlukla görüntüsüne veya ne kadar trendy olduğuna dikkat ediyoruz. Bu sırada kullanım amacını ve rahatlığını göz ardı ederek, bel ve diz ağrılarına da davetiye çıkarıyoruz. Peki, spor ayakkabı tercihi nasıl olmalı?

1. Ayak Yapınızı Bilerek İşe Başlayın

Ayağınızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız. Pedografi denilen taban ölçümüyle kendiniz doğru ayakkabı tipini öğrenebilirsiniz. Eğer ki ayak tipinizde herhangi bir sorun varsa, spor ayakkabı tercihiniz daha da önem taşıyor. Çünkü yanlış spor ayakkabı seçimi sonrasında tırnak batması veya nasır gibi problemler yaşanabiliyor. Örneğin düz tabanlıysanız ayağınıza uygun, destekli ayakkabılar tercih etmeniz şart. Yaş aldıkça ayaklarınızda numara değişikliği de olabileceğini unutmayın.

2. Yapacağınız Spora Uygun Tercihlerde Bulunun

Ayakkabı seçerken hangi spor için kullanacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin tenis gibi parmak ucu hareketlerinin yoğun olduğu sporlarda ayakların yan kısmında ya da basketbol gibi sıçrama ağırlıklı sporlarda topuk ve ayak tabanında desteklerin olması gerekir. Yürüyüş veya koşu yaparken kullanılacağınız ayakkabı ise esnek olmalı, şoku tamamen emebilmeli ve ayağı olabildiğince iyi kavramalı. Ağırlık kaldırma gibi egzersizlerle dolu yoğun bir antrenman programınız varsa; tabanı sert ve yere yakın ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Tüm bunlara dikkat etmemek, spor kazalarına da yol açabilir. Her halükarda yaptırmanız gereken Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile hiç aklınıza gelmeyecek kazalara karşı da önlem alabilirsiniz. Üstelik bu sigortayla ambulans ve 24 saat telefonla tıbbi danışmanlık gibi hizmetlerden ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.

3. Spor Ayakkabı Seçimini Gün Sonuna Bırakın

Ayakkabı alışverişini günün geç saatlerinde ve uygun çorapla birlikte yapın. Spor sırasında kan basıncının artmasıyla birlikte ayağınızın alacağı ölçü, gün içerisindeki iş temposundan sonra ortaya çıkan şişkinlikle benzer olacaktır. Bu nedenle günün yorgunluğunu ayakkabı alışverişiyle atabilirsiniz. Öte yandan ayakkabı satın alırken çiftini giymeyi sakın atlamayın. Ayrıca mağaza içinde biraz yürümenizde ve birkaç hareket denemesi yapmanızda da fayda var.

4. Ayaklarınızı Terletmemesine Dikkat Edin

Spor ayakkabının nefes alması son derece önemli. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, tercih ettiğiniz ayakkabının kumaş kalitesi. Ayakkabınızın kumaşı nefes almıyorsa kötü koku oluşumu ve mantar gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

5. Ayakucunda Boşluk Olmasına Dikkat Edin, Dar veya Bol Almayın

Spor ayakkabınızı giydiğiniz zaman öncelikle topuğunuz oturmalı, başparmak ve ayakkabının ucu arasında ayağınızın rahat edebileceği kadar boşluk bulunmalı. Ayakkabınızın içerisinde parmaklarınızın sıkışması, sizi çok rahatsız edecektir. Unutmayın, yanlış spor ayakkabı seçimi, yaptığınız spordan da daha az verim almanıza sebep olur.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.