Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sırt Ağrılarınızı Azaltmanın 8 Yolu
Sırt Ağrılarınızı Azaltmanın 8 Yolu

iyihisset.com

08 Şub 2019

Stres, yanlış pozisyonda durmak, iş yerinde sürekli rahatsız bir sandalyede oturmak, ağır kaldırmak ya da ters hareket yapmak şiddetli sırt ağrılarına davetiye çıkarır. Sizin de bitmek tükenmek bilmeyen sırt ağrısı problemleriniz varsa ve bu sorunla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, doğru yazıyı okuyorsunuz. İşte sırt ağrılarınızı azaltmanın yolları!

Dinlenme Süresini Çok Uzatmayın

Sırt ağrısı çekiyorsanız elbette yatak istirahati yapmak size iyi gelebilir ama bunun süresini abartmamak gerekiyor. ABD’li ortopedist Dr. Mike Flippin üç günden uzun süre yatmanın sırt ağrıları için iyi olmadığını söylüyor. Flippin, kendi hastalarına uzun süre yatmalarını değil, mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde ayaklanıp hareket etmeleri gerektiğini aktarıyor.

Mutlaka Bir Uzmanla Görüşün

ABD’li ortopedik fizik terapisti Dr. Scott Davis, sırt ağrısı azaltmak için hiçbir zaman mucizevi bir ilaç olmadığı kanısında. Sırt ağrınızı azaltmak için mutlaka bir fizyoterapist ya da bir kiropraktöre görünmenizin şart olduğunu söyleyen Davis, ancak bu şekilde doğru sonuca ulaşabileceğiniz inancında.

Egzersiz Yapın

Hareket halinde olmak bel ve sırt ağrısı için en etkili ilaçların başında geliyor. Harvard Üniversitesi Fizik Tedavi Bölüm Şefi Dr. Mary Ann Wilmarth, yürümek gibi günlük yapılabilecek basit egzersizlerin bile sırt ağrıları üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylüyor. İster egzersiz yaparken ister yolda yürürken hayatta her an her yerde aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Başınıza gelebilecek beklenmedik kazalar karşısında kendinizi güvenceye almanıza yardımcı olacak QNB Sigorta’nın Hastane Destek Ferdi Kaza Sigortası’na göz atabilirsiniz.

Karın Kaslarınızı Geliştirin

Güçsüz karın kasları sırt ağrısı ile ilgili sıkıntılara yol açabilir. ABD’deki bir üniversitede egzersiz fizyoloji profesörü Frank B. Wyatt, insan gövdesinin birçok farklı şekilde çalışan kas grubunun bir kombinasyonu olduğunu söylüyor. Wyatt, karın kaslarını güçlendirmenin sırt kaslarının kasılmasını azalttığını da ekliyor.

Esneklik Kazanın

Fazla gerilim de sırt ağrısı sebepleri arasında yer alıyor. Dr. Scott Davis, vücuda esneklik kazandırmanın ayak ucundan başa kadar bütün vücuda eşit bir yükleme yaptığını söylüyor.

Sıcak ve Soğuk Uygulayın

Sıcak ve soğuk jel kompresleri sırt ağrısı için iyi bir çözüm olabilir. Birçok doktor sakatlanmadan sonraki ilk 48 saat içinde özellikle şişme olduğunda önce buz tedavisi uygulanmasının ardından da sıcak temas yapılmasını öneriyor. Genelde hastalarına kendilerine hangisi daha iyi geliyorsa onu kullanmalarını öneren Dr. Flippin sıcağın mı yoksa soğuğun mu daha yararlı geldiğini net olarak söylemenin zor olduğunu belirtiyor.

Doğru Pozisyonda Yatın

Dinlenmek sırt ağrısı için ne kadar iyiyse doğru pozisyonda yatmak da o kadar önemli. Dr. Wilmarth kötü bir pozisyonda ya da desteksiz bir yatakta yatmanın sırt bölgesi için olumsuz etkilere sahip olduğunu belirtiyor. Dizlerinizin arasına bir yastık koyup yan yatarak uyuyabilirsiniz.

Rahatlayın

Doç. Dr. Alex Moroz, depresyon ve stresin sırt ağrısına neden olabileceğini söylüyor. Stresli bir dönemden geçiyorsanız uzman desteği almanız gerektiğini de ekliyor. Moroz, meditasyon tekniklerinin de rahatlama üzerinde etkili olduğunu belirtiyor.

Kilonuza Dikkat Edin

Dr. Lauri Grossman, fazla kilolu olmanın sırt bölgesi üzerinde olumsuz etkiler yarattığını belirtiyor. Kilo vererek fazla yüklerden kurtulmanın önemini vurgulayan Grossman, fazla kilolu oldukça alınan ilaçların ve yapılan egzersizlerin de boşa gideceğini ekliyor.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.