Sırt Ağrılarını Azaltacak 5 Esneme Hareketi

Buradasınız

Hareket Et 20 Şubat 2020

Günümüzde birçok insan vaktinin büyük bir bölümünü ekran karşısında geçiriyor; haliyle sırt ve bel ağrıları da kaçınılmaz oluyor. Dikkat edilmediği takdirde kronikleşen sırt ağrılarından kurtulmak elbette mümkün! Sizler için derlediğimiz bu basit esneme hareketleri sayesinde bel kaslarınızı çalıştırabilir, ağrı ve sakatlık riskini en aza indirebilirsiniz.

 

İşte sırt ve bel ağrısıyla mücadele etmek için mutlaka yapmanız gereken 5 esneme hareketi...

 

1. Kurbağa

Düz ve çok sert olmayan bir zeminde oturun. Dizlerinizi bükün ve yere doğru uzanın. Ayaklarınızı kaldırın ve iki elinizle ayaklarınızı kavrayarak başınızı havaya kaldırın. Bu pozisyonda 30 saniye kalmaya çalışın. Başlangıç için zor bir hareket olduğunu düşünebilirsiniz ancak kurbağa hareketi, sırt ve bel kaslarınız için oldukça faydalıdır. Mükemmel bir şekilde yapmanıza gerek yok, denemeniz yeterli!

 

2. Yarım kelebek

Düz ve çok sert olmayan bir zeminde oturun. Bacaklarınızı düz bir şekilde önünüzde açın. Sol bacağınızı bükün ve ayağınızı sağ uyluğunuzun içerisine doğru getirin. Kollarınızı öne getirin ve sağ bacağınız boyunca parmak uçlarınıza doğru uzanmaya çalışın. 30 saniye boyunca bu pozisyonu korumaya özen gösterin. Aynı hareketi diğer bacağınız için uygulamayı unutmayın!

 

3. Üçgen

Bacaklarınızı mümkün olduğunca geniş bir şekilde açın. Sol ayağınızı 90, sağ ayağınızı 45 derece sağa çevirin. Bacaklarınızı düzeltin ve sağ uyluğunuzu sağ ayağınıza göre açın. Ellerinizi yere paralel olacak şekilde omuz hizasına getirin. Sağ kolunuzu öne alın ve yavaş bir şekilde sağ ayağınıza doğru eğilin. Bu esnada sol kolunuzu yukarıya doğru uzatın. Ellerinizin ve kollarınızın düz bir çizgi oluşturmasına özen gösterin. 5 derin nefes boyunca bu pozisyonu koruyun.

 

4. Aşağı bakan köpek

Ellerinizi yere koyarak tıpkı bir kedi gibi 4 ayağınızın üzerinde durun. Ayak parmaklarınızı birleştirin ve kalçanızı yukarıyı gösterecek şekilde kaldırın. Topuklarınızı yere değdirmeden mat boyunca geri gidin. Boynunuzu rahatlatmak için başınızı eğin. Bileklerinizdeki baskıyı azaltmak için işaret parmağınızın ve baş parmağınızın eklem yerlerine bastırın. Bu pozisyonda en az 3 derin nefes almaya özen gösterin.

 

5. Kedi

Dizlerinizin üzerine çökün ve avuç içlerinizi yere sabitleyin. Tıpkı bir kedi gibi dört ayağınızın üzerinde durun. Sırtınızı birkaç saniye boyunca düz tutun ve ardından kemerleştirin. Daha sonra karnınızı dışarı, belinizi ise aşağı doğru kıvırın. Bu hareketleri birkaç kez tekrarlayın. Hareketleri yavaş yapmaya ve yaparken derin nefesler almaya özen gösterin.

 

 

Kaynak:

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/7-dakikada-sirt-agrinizi-rahatlatan-8-germe-hareketi-2797876/7

https://sagligabiradim.com/sirt-agrisindan-kurtulmak-icin-7-esneme-egzersizi/

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.