Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sakatlık Mı Yorgunluk Mu? Sporda Sakatlandığınızı Nasıl Anlarsınız?
Sakatlık Mı Yorgunluk Mu? Sporda Sakatlandığınızı Nasıl Anlarsınız?

iyihisset.com

29 May 2018

Spora yeni başladıysanız, kas ağrıları sizi son derece rahatsız ediyor olabilir. Halbuki, bu tür ağrıları hissetmek son derece doğal. Ama önemli olan bu ağrıların sebebini anlayabilmek. Çünkü kimi ağrılar sadece hamlık değil, sakatlık nedeniyle de oluşabiliyor.

Ağrı Neden Olur?

Spor yaparken kaslar normalden daha fazla enerjiye, bununla birlikte daha fazla gıdaya ve oksijene ihtiyaç duyar. Bu sırada kaslarımıza yeterli seviyede kan gitmezse, solunum sisteminin parçası bazı maddeler kaslarımızda birikmeye başlar. Böylece beyin sinir hücreleri tarafından uyarılırken, acı hissetmemize neden olur. Uzun süre hareketlilik hali kasların zedelenmesine bazen de lif kopmasına kadar gidebilir.

Spordan Sonra Ağrılar Ne Zaman Başlar?

Kaslarımızda hissettiğimiz acı ve sertlik, aslında vücudumuzun bir uyarı ve koruma mekanizması. Yani bu ağrılar, zorladığımız kasta başka bir hasar olmasın diye ortaya çıkıyor. Hissedilen ağrı da spor sırasında değil, ertesi gün sonra kendini gösteriyor. Bunun sebebi ise spor yaparken salgılanan hormonlar, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlamakla kalmıyor aynı zamanda da kaslarımızda duyduğumuz acı ve ağrıları hissetmememize yarıyor.

Bu tür kas ağrılarına tıp literatüründe DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness) adı veriliyor. Yani, Geç Gelen Kas Yorgunluğu. Alışkın olmadığınız bir antrenman yaptıysanız ya da spora ilk defa başlayanlardansanız bir gün sonra başlayacak bu ağrılar üç veya dört gün sürebiliyor.

Bu ağrılar daha uzun sürüyorsa veya ağrılarınız hayatınızı idame ettirmenize engel olacak kadar fazlaysa, bir sakatlık yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda beklemek bir uzmana görünmenizde fayda var.

Diğer taraftan spor yaparken başınıza gelebilecek kimi görülmez kazalar da sakatlanmalara yol açabilir. Bu gibi kazalara karşı şimdiden önleminizi alıp Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz.

Yorgunluk Kaynaklı Ağrıları Azaltmanın Yolları

Mutlaka Isınma Hareketleri Yapın

Isınma hareketleri, spordan önce olmazsa olmazlarınız arasında yerini almalı. Çünkü ısınma hareketleri vücudunuzu spora alıştırır, yapacağınız hareketlerle kaslarınızı spor yapmaya uygun bir hale getirmiş olursunuz.  

Soğuma Hareketlerini Es Geçmeyin

Zorlayıcı bir egzersiz programına sahip olabilirsiniz ama soğuma hareketlerini yapmazsanız ağrılarınız tahmininizden fazla artabilir. Çünkü kaslarda biriken laktik asitin dağılması için esneme hareketleri yapmak gerekir. Diğer taraftan spor yaparken kalp atışımız hızlanır ve soluk alıp vermemiz sıklaşır. İşte bunu ideal seviyeye çekmek için birkaç soğuma hareketi yaparak egzersizlerinize son vermelisiniz. Nefesinizi her zaman burnunuzdan alıp ağzınızdan vermeye dikkat edin.

Masaj Yaptırmak Da İşe Yarar

Masaja gitmek gibi bir imkanınız bulunuyorsa mutlaka gitmelisiniz. Çünkü ağrıyan noktalara yapılan masaj, kan akışı hızlandırıyor. Bu da ağrıların hafiflemesini sağlıyor.

Sakatlanmalara Karşı Ne Gibi Tedbirler Alınabilir?

Genel olarak bir spora başlamayı düşünen herkese şunu diyebiliriz, ne olursa olsun yeterli düzeyde antrenman yapmalısınız. Düzenli antrenman yapmazsanız, yaptığınız spordan verim alamazsınız. Sakatlanmalara da açık olursunuz.

Daha sonra yaptığınız sporun kurallarına hakim olmalısınız. En önemlisi takım sporu veya temas gerektiren bir spor yapıyorsanız, kurallara uymak daha da önem taşıyor. Çünkü bir ihmal sizi veya karşınızdaki kişiyi sakatlayabilir.

Dinlenmek, sakatlanmamanın altın kurallarından birisi. Eğer yorgun argın spora başladıysanız sakatlık riskinizi yükseltiyorsunuz demektir. Ayrıca spor yaparken vücudunuzun suya da ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Şunu aklınızdan çıkarmayın: Bir hareketi denerken acı çekiyorsanız ve biraz dinlenmekle acılarınız hafiflemiyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.