Probiyotiğin Sporcular İçin Faydaları

Buradasınız

Hareket Et 18 Aralık 2021

probiyotik, vücut, sağlık

Probiyotik, bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakterilerdir. Bu bakterilerin ikinci beynimiz olarak da kabul edilen bağırsaklarımız ve genel sağlığımız üzerinde oldukça faydalı etkileri mevcuttur. Bu yararlı bakteri topluluklarının sayısının artması için de probiyotik üreten bazı gıdaları tüketmek gerekir. Özellikle sporla aktif olarak uğraşan kişilerin bu probiyotikleri düzenli olarak tüketmesi çok önemlidir. bu yazımızda sporcular için bağırsak düzenlerini sağlayan probiyotiğin faydalarını senin için sıraladık.

Dayanıklılığı artırır 

probiyotik, vücut, sağlık

Sporcular beslenme düzenlerine oldukça dikkat ederler. Özellikle maç öncesi dönemlerde bu konudaki dikkat seviyesi artar.  Sporcuların uzun süre antrenman yapıp dinç kalması için de sindirim sistemlerinin düzenli çalışması gerekir. Probiyotik içeren bazı besinler sporcuların uzun süre spor yapabilmesini sağlar ve vücut direncini artırır. Bu yönüyle özellikle ağır ve uzun süreli egzersizler yapan sporcular için dayanıklılığı artıran bir yapıya sahiptir.

Enerji tazeler

probiyotik, vücut, sağlık

Spor yaparken enerji açığı ortaya çıkar. Sporcular efor sarf ederken hızlı yorulup antrenmanı yarıda kesebilir. Bu duruma göreceli enerji açığı denir. Göreceli enerji açığının ortaya çıkmaması için probiyotik tüketimi oldukça önemlidir. Vücuda ihtiyacı olan enerjiyi tekrar sağlayan, doğru şekilde kullanıldığında enerji açığını da kapatan bir yapıya sahiptir. Bir sporcu olarak beslenme düzenin içerisinde probiyotik içeren ve sağlık için birçok faydası daha olan  peynir, kış aylarında boza, yoğurt gibi besinleri koyman çok faydalı olacaktır. 

Bağışıklığı güçlendirir

probiyotik, vücut, sağlık

Bağırsak florası bakterileri, vücudun sağlığını düzenleyen önemli etkenlerdir. Bağışıklık sistemiyle doğrudan etkili olan sorunlar, yararlı bakterilerin azlığından meydana gelebiliyor. Günlük beslenme rutinine kesinlikle dahil edilmesi gereken probiyotikler ile bağışıklığı dengede tutmak ve olası rahatsızlıkları önlemek mümkün.

Mental sağlığı düzenler 

probiyotik, vücut, sağlık

Bazı karşılaşmalar sporcuyu heyecanlandırıp strese sokabilir. Genellikle kronik yorgunluk, travma sonrası stres gibi durumlarda bağırsak mikrobiyotası olumsuz etkilenir. Bu farklılıklarla mücadele etmek için beslenme detayları da önemlidir. Ruhsal dengenin korunması için çeşitli aktiviteler uygulansa da sporcu beslenmesiyle bu etkilerin azalmasını desteklemelidir.

Besin alerjisini önler

probiyotik, vücut, sağlık

Sporcuların müsabaka öncesi yemek listeleri özenle düzenlenir. Bazı probiyotiklerin çeşitli deri alerjilerini azalttığı yönünde bulgular tespit edildi. Probiyotik tüketimi sonrasında da egzama, süt ve süt ürünleri alerjisi olan kişilerin tepkilerinin besinlere karşı reaksiyonların azaldığı uzmanlar tarafından da onayladı. Bu sebeple de sporcuların yemek listelerine probiyotik bakımından zengin gıdalara yer verilmesine dikkat edilir. Ev yapımı yoğurtlar, ev yapımı tarhana, turşu, kefir gibi gıdalar probiyotik açısından oldukça zengindir.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.