Magnezyumun Vücudun İçin Faydaları Nelerdir?

Buradasınız

Hareket Et 26 Şubat 2023

Magnezyum, sağlık, vücut, beden, mineral, vitamin

Vücudumuzun en temel maddelerinden biri olan ve doğanın da bizlere sunduğu en güzel hediyeler arasında yer alan magnezyum, beyin ve vücut sağlığı için de çok önemlidir. Kalp sağlığı üzerinde önemli etkileri bulunan magnezyum, kan şekeri seviyelerinin düşmesi, vücudun iç dengesinin sağlanması, yorgunluğun ve bitkinliğin azaltılması ile ruh sağlığı üzerinde de oldukça pozitif etkilere sahiptir. Yapraklı yeşilliklerden fındık, tohum ve fasulyeye kadar çok çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunan magnezyumu aynı zamanda özel hazırlanmış farklı formlarda hap ya da toz olarak da tüketebilirsin. Birçok diyetin de en kritik noktalarında yer alan magnezyumun vücudumuz üzerindeki faydaları konusunda bilgileri bu yazımızda bulabilirsin.

Magnezyum nedir?

Magnezyum, sağlık, vücut, beden, mineral, vitamin, hap

Vücudumuzda en çok bulunan mineraller arasında yer alan ve sağlığımız için büyük işlevler üstlenen magnezyum, doğal olarak bizlerde yer alan bir madde değildir. Gıdalardan ya da farklı takviyelerle alabileceğimiz magnezyum, bedenimizin enerji üretiminden kan basıncı ve şekerinin düzenlenmesine, sinir sistemindeki sinyal iletiminden kas sistemindeki kasılmalara kadar çok sayıda metabolik reaksiyonda başrolü oynar. Vücudumuzda belirli bir oranda tutulan ve ihtiyaç halinde kullanılan bu mineral, hemen her organda yer almasına rağmen beyin ve kalbimizde bir miktar daha fazla bulunmaktadır. Farklı araştırmalara göre magnezyumun %60’ının kemiklerde ve dişlerde, %39’unun yumuşak dokularda ve kalan %1’i ise kanda bulunduğu ortaya konulmuştur.

Çok farklı faydaları ile öne çıkıyor

Magnezyum, sağlık, vücut, beden, mineral, vitamin, hap, toz

Magnezyum, vücudumuzun doğal metabolizmasını dengeleyen bir mineral olarak öne çıkmaktadır. Sağlığımız için üstlendiği ana rollerinden biri vücudumuzda sürekli olarak gerçekleşen biyokimyasal reaksiyonlarda yardımcı bir molekül olarak hareket etmesidir. Gıdayı enerjiye dönüştürme aşamasında enerji üretiminde, amino asitlerden yeni proteinler oluşturmada DNA ve RNA'nın oluşturulmasına ve onarılmasında, gen bakımında ve yenilenmesinde, kas kasılması ve gevşemesi gibi kas hareketlerinde beyin ve sinir sisteminiz boyunca mesajlar gönderen nörotransmitterlerin düzenlenmesinde önemli görevler üstlenmektedir. Elektrolit dengesinin sağlanmasında, yorgunluğun ve bitkinliğin önlenmesinde de rol üstlenir.

Birçok gıdada doğal olarak yer alır

Magnezyum, sağlık, vücut, beden, mineral, vitamin, gıda

Magnezyum, bedenimizde doğal olarak yer alan bir mineral değildir. Bunun için ihtiyacımız olan magnezyumu dışarıdan düzenli olarak almamız gerekir. Bunun için de ilk adresimiz her zaman olduğu gibi doğanın bize sunduğu taze meyve, sebze ve diğer yiyeceklerdir. Birçok besinde, farklı miktarlarda yer alan magnezyumun en zengin olduğu yiyecekler badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju gibi sert kabuklu yemişler, kabak çekirdeği, kurubaklagiller, tam tahıllar, buğday kepeği, koyu yeşil yapraklı sebzeler, muz, çilek, ahududu, karpuz, kavun, hurma, incir, kabuklu fırın patates, çikolata ve kakaodur. Sağlık profesyonelleri 4 yaş ve üzerindeki herkesin günlük olarak 375 mg magnezyum alması gerektiği konusunda hemfikirdirler. Bazı durumlarda ya da hastalık dönemlerinde doktor gözetiminde bir miktar daha fazla magnezyum alınması gerekebilmektedir. Bu noktada en doğru yönlendirmeyi doktorun yapacaktır.

Magnezyum eksikliğinde neler olabilir?

Magnezyum, sağlık, vücut, beden, mineral, vitamin, kaşık

Magnezyum eksikliği, birçok farklı hastalığa neden olan ve tıp dilinde hipomagnezemi adı verilen bir durumdur. Genelde çok fazla terleyen ve bazı ilaçları sık kullanan kişilerde daha sık olarak görülür. Aynı şekilde stresli durumlarda ya da hamilelik zamanlarında da magnezyum eksikliği görülebilmektedir. Çeşitli böbrek ve karaciğer hastalıkları, bazı ilaçların aşırı ve fazla kullanımı, tip 2 diyabet hastalığı, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, yoğun sigara kullanımı, yanlış beslenme alışkanlığı, stresli bir yaşam sürmek, idrar söktürücü ilaçların aşırı kullanımı, antibiyotiklerin sık ve düzenli kullanılmasına bağlı, yetersiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, çölyak hastalığı gibi durumlarda da magnezyum eksikliği sıkça ortaya çıkabilmektedir. Magnezyumun eksik olması durumunda ayrıca hipoglisemi, depresyon, huzursuz bacak sendromu, solunum yolu rahatsızlıkları, hipertansiyon gibi hastalıklar da görülmektedir.

Sen de magnezyum içeren besinleri doğru ve yeterli derecede tükettiğinde ve gerekli durumlarda takviyeler aldığında çok daha sağlıklı bir hayat sürebilirsin. Bunun için en doğru yönlendirmeleri doktorlar ve sağlık profesyonelleri yapacaktır. Ancak bunun dışında hayatın akışı içerisinde ihtiyacın olacak sağlık durumlarında ise hem kendini hem de sevdiklerini QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile koruma altına alabilirsin. SGK dışında özel sağlık kuruluşlarına ek bir ücret ödemeden hizmet alabileceğin bu sigorta şimdi yüzde 10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.