Koşuya Başlamak Gözünüzü Korkutmasın

Buradasınız

Hareket Et 19 Şubat 2017

Son zamanlarda size de herkes yavaştan maraton koşucusu olmaya başlamış gibi mi geliyor? Amatör maratonlarda ya da koşu gruplarında çekilmiş fotoğraflar iştahınızı kabartsa da bir türlü cesaret edemiyor musunuz? O halde koşuya başlamak için işinizi kolaylaştıracak önerilerimiz var. 

İşe Koşu Bandıyla Başlayın

Daha önce hiç koşmadıysanız, işe herhangi bir spor salonunda koşu bandında antrenmanlar yaparak başlayın. Kapalı alanda olacağınız için ideal hava sıcaklığı ve betona göre daha yumuşak zemin, açık havada koşmadan önce iyi bir geçiş sağlayacaktır. Dilerseniz evinize de koşu bandı alabilirsiniz ama asıl hedefiniz açık havada koşmaksa bu pahalı bir yatırım olabilir. 

Koşu Bandında Hızınızı Değiştirin

Koşu bandında sabit bir hızla koşmak, sıkıcı bir rutin yaratabilir. O nedenle programınıza arada hızınızı artırmak, bandın eğimiyle oynamak ve yürümeye geçmek gibi farklılıklar katabilirsiniz. 

Maraton Koşmanız Gerekmiyor!

Profesyonel ya da amatör maraton görüntüleri, sanki her koşu yapan yarışlara katılıyormuş izlenimi yaratabilir. Ancak durum hiç de öyle değil çünkü herkes aynı enerji ve zamana sahip olmuyor. Öte yandan tek başınıza koşmak istemeyenler için, her seviyeye uygun koşu grupları var. Özellikle sosyal medya üzerinde bu gruplarla iletişim kurup aralarına katılabilirsiniz.

Küçük Hedefler Belirleyin

Hem enerjiyi doğru kullanmak hem de baştan pes etmemek için planlama yapmak en iyisi. Örneğin ilk hafta, haftada üç gün, üç kilometre koşun. İkinci hafta bunu beş kilometreye, üçüncü hafta 10 kilometreye çıkarın. 

Müziğin Enerjisinden Güç Alın

Koşuya başlamak için hazırlıklarınızdan biri de müzik olmalı. Dinlerken enerjinizi yükselten şarkılardan kendinize bir liste hazırlayın. Hatta bunun için Youtube veya Spotify’da koşuya özel hazırlanmış listeler bile bulabilirsiniz.

Sağlıklı ve fit bir beden için uzmanların her daim önerileri arasında olan koşuya başlamak için daha fazla zaman kaybetmeyin. Sağlığınızı koruma altına almanın bir yolu da sigorta güvencesini yanınıza almaktır. Örneğin Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kendini kansere karşı maddi güvenceye alırken QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup, spor ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.