Kışın Açık Havada Spor Yapmanın 4 Yolu

Buradasınız

Hareket Et 29 Ocak 2017

Kış soğuğu ve karanlık, duygu durumumuzu ister istemez etkiliyor. Öyle ki Mevsimsel Depresyon (Seasonal Affective Disorder) dünya çapında milyonlarca kişiyi etkiliyor. Ve duygusal gelgitlerden ağır depresyona kadar farklı düzeylerde belirtiler gösteriyor. Tüm bu sıkıntılarımızın çözümü, üşenmeyip açık havada spor yapmaya başlamak!

1. Yemek buluşmalarını spor buluşmalarına çevirin

Uzun ve yorucu bir günün sonunda arkadaşlarınızla yemeğe çıkıp birkaç kadeh içmek, rahatlatıcı bir fikir gibi geliyor olabilir. Kısmen haklısınız da... Ama bunun yerine spor yaptığınızda salgılanan endorfin ve melatonin hormonları sayesinde, kendinizi sevdiğiniz yemekleri yemiş, içmiş kadar iyi hissedeceksiniz. Ertesi gün de enerjiyle dolacaksınız. Kısacası arkadaşlarınızı yemeye değil açık havada spor yapmaya, örneğin koşuya davet etmeyi deneyin.

2. Kışa uygun spor kıyafetleri alın

Açık havada spor yapmaya uygun kıyafetler seçmezseniz, hevesiniz kursağınızda kalabilir. Çünkü fazlaca üşüyebilir, daha da kötüsü hasta olabilirsiniz. Hem hava geçiren hem de üşütmeyen bir mont ve tayt işinizi görecektir.  

3. Hedeflerinizi yazın ve kendinizi ödüllendirin

Haftada üç-dört gün açık havada spor yapmak modunuzu yükseltirken, sağlıklı ve fit kalmanızı sağlayacak. Haftanın hangi günleri, hangi saat aralıklarında spor yapacağınıza karar verin ve bunu yazıp her gün görebileceğiniz bir yere asın. Bu yer, tuvalet aynanız veya ofis masanız olabilir. Ve hedeflerinizi gerçekleştirdikçe kendinizi ödüllendirin. Örneğin, birinci ayın sonunda yeni bir spor ayakkabı veya üçüncü ayın sonunda kısa bir tatil, sizce de hoş olmaz mı?

4. Açık havada spor yapmaya uygun rotalar bulun

Soğukta spor yapmaya üşeniyor olabilirsiniz. Bu yüzden plan yaparken, rotalarınıza da karar verin. Her spor aktivitesi için farklı bir güzergah belirleyebilirsiniz. Örneğin biri oturduğunuz sitenin merdivenlerini, diğeri sahildeki spor aletlerini kullanmak olabilir. Veya yakınlardaki çocuk parkının etrafında 10 tur atmak farklı bir seçenek olabilir. Hafta sonu ise daha uzak bir rota belirleyip, bir ormana gitmeye ne dersiniz?

Sağlıklı yaşamın en önemli şartlarından biri elbette ki spor yapmak... Spor yapmakla beraber çağın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kansere karşı önlem almak istemekte de haklısınız. Cigna Kansere İnat Yaşasın Hayat  Sigortası ile kansere karşı kendinizi maddi güvenceye alırken, ücretsiz şekilde Ayrıcalıklar Kulübü üyesi olarak spor merkezleri, sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok aktivitede %40’a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz.   

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.