Kısa Sürede Vücut Geliştirmenin Püf Noktaları

Buradasınız

Hareket Et 13 Şubat 2021

Güzel, sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak hemen herkesin istediği ve arzuladığı bir durum. Bunun için yapmanız gereken doğru ve düzenli egzersizler yaparak vücudunuzu forma sokmak ve geliştirmek ancak zaman zaman sürekli çalışmanız durumunda bile istediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz. Hızla kaslı bir vücuda sahip olmak ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan daha fit bir şekle bürünmek için işin püf noktalarına bakmaya ne dersiniz?

Öncelikle sınırları bilin

Birçok kişinin düşündüğünün aksine vücut geliştirme bir spor olmasının yanında temel olarak kasları geliştirme ve onları forma sokarak daha fit bir vücuda sahip olma sanatıdır. Bu yolda atacağınız ilk adımda dikkat etmeniz gereken kendinizi ve vücudunuzu tanımaktır. Evde ya da spor salonunda kas yapmak ve vücudunuzu geliştirmek için program yapabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. İlk kural sınırlarınızı çizmek ve bunları zorlamaya başlamaktır. Klasik spor egzersizleri ile sadece sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz. Kas için sınırları zorlamalı ve çizgiyi aşmalısınız.

Hep daha fazlasını alın ve yakın

Vücut geliştirme yolunda atacağınız adımlarda sırada kalori yakımı var. Her hareket size kalori kaybettirir. Tükettiğiniz her şey de kalori kazandırır. Kaslı bir vücuda sahip olmak için çok fazla enerjiye ihtiyacınız olacaktır. Bunu da kazanmak için bol bol tüketmelisiniz. Karşılığında da daha fazla ve ağır antrenmanlar yaparak bunları yakmalısınız. Bir beslenme uzmanının kontrolünde günlük programınıza 200-300 kalori daha ekleyin ve bunları da egzersizlerinizde yakın.

Dinlenmeyi ve molaları unutmayın

Kas yapmak ve vücut geliştirmek demek sürekli, durmadan ve ağır şekilde çalışmak demek değildir. Vücut geliştirme antrenmanlarında çok ağır egzersizler yapıldığı için mola ve dinlenme zamanlarını da kendinize tanımalısınız. Kısa sürede daha fit bir beden için tüm adımları doğru atmaya özen göstermelisiniz. Eğer dinlenme sürelerini kendinize ayırmayıp hızla kas yapmaya çalışırsanız aksine kas kaybı yaşama sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Daha çok protein tüketin

Hızla vücut geliştirmenin en basit kurallarından bir diğeri de protein alımını artırmaktır. Protein, kas yapmak isteyenlerin ana besin gruplarında birini oluşturur. Kas yapısının yüzde 70’inden fazlasını oluşturan proteinler, ağır antrenmanlar sonrasında parçalanan kas dokularının onarılıp düzenlenmesine yardımcı olur. Dolayısıyla siz de hızla vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız doğal yollardan protein alımını hızlandırmanız gerekir.

Bir profesyonelden destek alın

Kısa sürede sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilmek için mutlaka işin uzmanından destek almaya ve işi bilimsel olarak yürütmeye gayret gösterin. Televizyon ya da internet üzerinde vücut geliştirme üzerine çok sayıda yazı, video ve program bulabilirsiniz. Kimilerine ücretsiz olarak da ulaşabileceğiniz bu programların birçoğu uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığından zaman zaman olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden hızla vücut geliştirmek için kendinizi işin uzmanlarına bırakın ve profesyonellerden destek alın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.