Kas Gelişimini Arttıracak 5 Besin

Buradasınız

Hareket Et 19 Eylül 2021

kas, gelişim, besin, beslenme, vücut

Kas gelişimini destekleyen, doğru miktarda ve zamanda tüketildiğinde vücudun kaslanmasına destek olan çok sayıda besin var. Eğer sen de güçlü ve fit gözükmek istiyor ama aynı zamanda da sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsan düzenli egzersizlerin yanında mutlaka doğru da beslenmelisin. Kas gelişimini desteklemek için içeriğinde daha fazla protein olan besinleri tercih etmeli ve yağlarını yakacak gıdaları tüketmelisin. İşte kas gelişimini destekleyecek besinlerden birkaçı.

Yumurta

kas, gelişim, besin, beslenme, vücut, yumurta

Güçlü bir protein kaynağı olan yumurta kas gelişimine yardımcı olan en önemli ve sık tüketilen besinler arasında. Yumurta akının içerisinde 6-8 gram aralığında protein bulunuyor ve buna ek olarak B12 vitamini açısından da oldukça zengin. Yumurta, içeriğindeki zengin demir, kalsiyum, çinko ile kasların büyümesi, iyileşmesi ve güçlenmesi için de destekleyici.

Balık ve balık yağı

kas, gelişim, besin, beslenme, vücut, balık, balık yağı

Kaslarının gelişmesini ve sağlıklı şekilde büyümesini sağlayacak bir diğer besin de balık ve ondan elde edilen balık yağıdır. Metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahip olan balık yağı, içerdiği zengin protein, fosfor, D vitamini ve en önemlisi Omega 3 ile kas yapısının kuvvetlenmesinde işin uzmanları tarafından en sık tercih edilen besinler arasındadır.

Muz

kas, gelişim, besin, beslenme, vücut, muz

Genelde içerdiği yüksek şeker oranı nedeniyle kilo yaptığı düşünülen muz, antrenman programına göre doğru tüketildiğinde kas gelişimi için oldukça destekleyici olabilir.

Ispanak

kas, gelişim, besin, beslenme, vücut, ıspanak

Genellikle Temel Reis’ten de hatırladığımız ıspanak, çizgi filmde de gösterildiği gibi kas gelişimini artıran içeriği ile dikkat çekiyor. İçindeki yüksek oranlı nitrat ile kas dokularının ve liflerinin kuvvetlenmesini ve kalınlaşmasını sağlıyor. Yine ani kasılmalarda kasların gevşemesine de destek olduğundan tam bir kas gelişim uzmanı diyebiliriz.

Kuru baklagiller

kas, gelişim, besin, beslenme, vücut, kuru baklagil

Kas gelişimini destekleyici yapısı ile öne çıkan bir diğer besin grubu da baklagiller. İçerdikleri yüksek lif oranları ile kas gelişimine ve kuvvetlenmesine destek olan kuru baklagiller, protein ve yağ asitleri ile kasların artmasına yardımcı olurlar. Et ya da süt ürünlerinden çok da haz etmeyen ya da vejetaryen olan sporcular için de kas gelişiminde tüketebilecekleri çok sağlıklı besinlerdir.

Pandemi dönemi ile birlikte hepimiz sağlığımızın ne kadar değerli ve önemli olduğunu bir kere daha anladık. Bunun için düzenli egzersizler yapmanın yanında sağlıklı, dengeli ve doğru beslenerek vücudumuzu koruma altına almaya çalışıyoruz. Özellikle pandemi etkilerinin devem ettiği bu dönemde evden çıkmadan doktoruna danışıp sağlığını korumak için sen de 7/24 Sağlıklı Hayat Ferdi Kaza Sigortasını tercih edebilirsin. Sigorta kapsamındaki Online Doktor ve Online Psikolog hizmetleri ile ücretsiz destek alman mümkün. 

 

 

 

 
 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.