Kardiyo Sonrası Esneklik Kazanmanı Sağlayacak Hareketler

Buradasınız

Hareket Et 24 Mayıs 2022

kardiyo, egzersiz, hareket, antrenman, esneme, spor

Sağlığın için çok faydalı olan ve bedeni çalıştırarak esnek ve zinde kalmasına yardımcı olan kardiyo hareketlerinin, günlük spor egzersizleri içinde mutlaka olması gerekiyor. Bu egzersizleri tamamladıktan sonra da mutlaka vücudunu desteklemek için esnetme hareketleri yapman şart. Esnetme hareketleri, vücudun dengeli bir biçimde soğumasını ve esnekliğinin artmasına yardımcı olur. Egzersiz sonrası esnetme hareketleri, kardiyo sırasında yükselen kalp atış hızı ve solunum azalmasını da dengeye sokar. Antrenman sırasında vücudumuz ısınır, bu durum hem esnetme hareketleri için uygun bir zaman yaratır hem de olabilecek sakatlıkları önler. İşte kardiyo sonrasında esnekliğini artıracak hareketlerden bazıları.

Kurbağa Hareketi
kardiyo, egzersiz, hareket, antrenman, esneme, spor, kadın

Kardiyo sonrasında vücudunu esnetmek için kurbağa hareketini deneyebilirsin. Bunun için önce dört ayak pozisyonu alacaksın ve dizlerini kollarının hizası kadar açacaksın. Ardından dizlerini yere koyacaksın ve ayaklarını arkanda birbirine yapışık vaziyete getireceksin. Kalçanı da mümkün olduğu kadar aşağıya indirip yukarıya doğru tekrar kaldırman gerekiyor. Bu pozisyonda 10-15 saniye kadar durmalısın. Hareketi de 3-4 kez tekrar ederek kaslarına esneklik kazandırabilirsin. 

Lunge Kombinasyonu
kardiyo, egzersiz, hareket, antrenman, esneme, spor, spor salonu, ağırlık

Kardiyo antrenmanını bitirdikten sonra esneme çalışması yapmak için lunge egzersizini de deneyebilirsin. Bunun için ayakların bitişik bir şekilde ayakta durmalısın. Sağ ayağınla ileri doğru büyük bir adım atarak, sağ dizini bük ve bu sırada sol bacağını düz bir şekilde arkanda, ayak parmakların yerde olsun. Sol uyluğunun önünde bir gerginlik hissetmelisin. Ellerini sağ ayağının yanına doğru yerleştir. Burada iki nefes bekleyerek, ellerini sol ayağına doğru getirip sağ bacağını düzeltip daha sonra sol dizini bük. Sağ bacağın doğrudan sağ tarafına doğru uzanmalı, ayağın sağ topuğunun üzerinde durmalı. Burada da iki nefes bekleyerek, sonrasında ilk Lunge pozisyonuna geri dönüp diğer tarafınla tekrarla. Bunun için hafif ağırlıklar da kullanabilirsin.

Kol, Bacak ve Gövde Esnetme Hareketi 

kardiyo, egzersiz, hareket, antrenman, esneme, spor, erkek, açıkhava

Bilindik kültür fizik hareketlerine benzeyen bu hareket grubu ile de vücudunu esnetmen mümkün. Önce dört ayak pozisyonu alarak işe başlayacaksın. Ardından da önce sağ kolunu ileriye doğru mümkün olduğunca fazla uzatacaksın. Ardından bu kolunu indirmeden sol arka bacağını uzatacaksın. Bunları tek tek indirdikten sonra aynı hareketi bu sefer kol ve bacak değiştirerek tekrar yapacaksın. Bu hareketleri kardiyo egzersizlerinden sonra 5-10 kez yapabilir ve esneme sağlayabilirsin.

Omurga Esnetme

kardiyo, egzersiz, hareket, antrenman, esneme, spor

Bu hareket için de iki bacağını kırarak üzerinde yere oturmalısın. Ardından kollarını ileriye doğru yapabildiğin kadar uzatmalı ve ardından önce birini, daha sonra da ötekini arkaya atarak sırtında birleştirmelisin. Bu pozisyonda 10 saniye kadar kaldıktan sonra kol değiştirerek tekrar yapmalısın. Toplamda 10-15 kez bu hareketi yaptığında vücudun esneyecek ve omurgan da rahatlayacaktır.

Thread the Needle

kardiyo, egzersiz, hareket, antrenman, esneme, spor

Bu hareketi yapmak için öncelikle dizlerinin üzerine çökmeli ve yere doğru eğilmelisin. Avucu yukarı bakacak şekilde sağ kolunu sol kolunun altından geçirmeli ve diğer elini de kolunu esnetecek şekilde yere koymalısın. Sağ tarafına hafifçe yaslanırken sol dirseğini bükmelisin. Hareketi yaparken de omuzlarının arkasında bir gerginlik hissetmelisin. Bu pozu 8-10 nefes boyunca devam ettirmeli ve ardından sol kolunla tekrarlamalısın.

Kardiyo egzersizleri sağlığın için son derece önemlidir ve bu hareketlerin arkasından vücuduna esneklik kazandıracak küçük antrenmanlar da yapmalısın. Bunu rutin haline getirdiğinde çok daha sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşayabilirsin. Ancak hayatın normal akışında birçok sağlık sorunuyla da karşılaşman mümkün. Böyle durumlarda QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. SGK katkı payı haricinde anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarına ek bir ücret ödemeden hizmet alabileceğin bu sigorta ile check-up, diş ve göz sağlığı, online doktor, online psikolog, online diyetisyen ve acil kara ambulansı hizmetlerinden de ücretsiz faydalanmak mümkün. Üstelik şimdi tüm aile üyeleri ile sigorta yaptırman durumunda yüzde 10 indirimle bu sigortayı yaptırabilirsin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.