Kardiyo mu, Ağırlık mı? Hangisi Daha Faydalı?

Buradasınız

Hareket Et 18 Eylül 2022

kardiyo, antrenman, ağırlık, egzersiz, aktivite, sağlık

Fit bir vücuda sahip olmak, vücudun yağ oranını düşürmek ve kas kütlesini artırmak spor yapmaya başlayan herkesin nihai hedefi. Ancak istenen etki ve yapılan egzersizler her zaman birbiri ile uyumlu olmayabiliyor. Spor ve egzersizle birlikte hedeflenen noktaya ulaşmak için hangi egzersizlerin, ne kadar süre uygulanması gerektiği ve ne sıklıkla yapılması gerektiği en önemli konular arasında. Kardiyo ve ağırlık antrenmanları arasındaki farkları ve bu antrenmanların faydalarını senin için sıraladık.

Kardiyo antrenmanı nedir?

kardiyo, antrenman, ağırlık, egzersiz, aktivite, sağlık

Hücreler, ihtiyacı olan besinleri ve oksijeni kandan sağlıyor, aynı zamanda metabolizmaları sonucu ortaya çıkan karbondioksiti ve atık maddeleri vücuttan atmak için ve ilgili organlara yönlendirmek için kana tekrar veriyor. Kanın tüm bu görevlerini yerine getirmesini sağlayan sisteme ise tıp literatüründe kardiyovasküler adı veriliyor. Kardiyo egzersizleri genel olarak kardiyovasküler sistemin güçlendirilmesi ve görevini tam anlamıyla yerine getirmesine yardımcı olacak egzersizler bütünü olarak adlandırılıyor. Bisiklet, ip atlama, yüzme ve koşu gibi egzersizler kardiyo antrenmanının vazgeçilmez egzersizleri arasında yer alıyor. Kalp ve damar sağlığı üzerinde de önemli etkileri bulunan bu egzersizlerden bazıları yürüyüş, hafif koşu, dans, ip atlama, tenis, bisiklet ya da hafif ağırlık kaldırma olarak geçiyor.

Kardiyo antrenmanının faydaları nelerdir? 

kardiyo, antrenman, ağırlık, egzersiz, aktivite, sağlık

Kardiyo egzersizleri bir yandan kişinin mutluluk seviyesini artırırken diğer yandan da kalp ve damar sistemi başta olmak üzere genel sağlığını da olumlu anlamda destekliyor. Kardiyo antrenmanlarının genel faydaları arasında kalbin kan pompalama kabiliyetini artırma, nabız artışını düzenleme, stres seviyesini düşürme, kilo kontrolünü sağlama, uyku düzenini dengeleme gibi etkiler sayılabiliyor. Buna en olarak düzenli bir şekilde yapılıp rutin haline getirildiğinde ise kilo kontrolünün sağlanması ve kilo verilmesi için de büyük faydaları bulunuyor.  

Ağırlık antrenmanı nedir?

kardiyo, antrenman, ağırlık, egzersiz, aktivite, sağlık

Kasların hacmini ve gücünü artırmaya yönelik egzersizler bütünü ise ağırlık antrenmanı olarak adlandırılıyor. Doğru tekniklerle yapılan ağırlık antrenmanları, genel sağlık sistemine katkı sağlıyor ve vücudun direncini artırıyor. Vücudun farklı bölgelerindeki kasların düzenli olarak çalıştırılması, güçlendirilmesi, dayanıklılığının artırılması ve geliştirilmesi amacıyla yapılıyor. Doğru ve profesyonel eğitmenler gözetiminde yapıldığında bir yandan kas kütlesinin artmasını ve gelişmesini sağlarken, bir yandan da genel sağlık üzerinde çok olumlu ve pozitif etkileri bulunuyor. Özellikle halter, güreş gibi bazı spor türlerini profesyonel olarak yapan kişilerin mutlaka günlük antrenmanlarında yer alması gerekiyor. Ağırlık antrenmanları iki farklı şekilde yapılabiliyor. Birincisinde dumbell gibi ağırlıklarla serbest çalışma yapılıyor. İkincisinde ise spor salonlarında bulunan profesyonel aletlerle kas kütlesinin geliştirilmesi sağlanıyor.

Ağırlık antrenmanının faydaları nelerdir? 

kardiyo, antrenman, ağırlık, egzersiz, aktivite, sağlık

Ağırlık çalışmak günümüzde sadece vücut geliştirme meraklılarının değil herkesin çeşitli düzeylerde uygulayabileceği bir egzersiz biçimine dönüştü. Hem kasların geliştirilmesi hem de sağlıklı yaşama kavuşma yolunda önemli faydaları bulunan ağırlık antrenmanlarının faydaları şu şekilde sıralanıyor:

  • Daha iyi bir vücuda sahip olunmasını sağlar.
  • Disiplini geliştirir.
  • Kas kütlesini artırır.
  • Depresyonu önler.
  • Uyku düzenini dengeler.
  • Kilo kontrolünü sağlar.
  • İnsülin direncini düzenler.
  • Kemik sağlığına iyi gelir.

Peki hangisini yapacağız? Kardiyo mu, ağırlık mı?

kardiyo, antrenman, ağırlık, egzersiz, aktivite, sağlık

Kardiyo ve ağırlık antrenmanları arasındaki tercih kişinin hedeflerine göre değişiklik gösterebilir. İki antrenman türü de genel sağlık açısından oldukça etkilidir. Ancak bu iki antrenman biçiminin farklı etkileri mevcuttur. Bu noktada uzmanlar kişinin nihai hedefinin kesin çizgilerle belirli olmasını ve antrenman planını bu hedef doğrultusunda oluşturması gerektiğini vurguluyor. Burada uzmanların ve profesyonellerin gözetiminde hareket ederek ve genel sağlık durumunu da göz önüne alarak karar verebilirsin. Ancak eğer sağlıklı yaşama kavuşmak, kilo vermek ya da kilonu dengede tutmak, hastalıklara karşı direncini artırmak ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi bir konuma gelebilmek için kardiyo egzersizleri yapabilirsin. Ancak bunun ötesinde kaslarını geliştirmek ve kuvvetlendirmek, aynı zamanda da vücudunu geliştirmek istersen de ağırlık antrenmanlarını tercih edebilirsin.

Sağlıklı bir vücuda ve zihne sahip olmanın ilk ve belki de en önemli kuralı düzenli spor yapmaktır. Kardiyo ya da ağırlık egzersizlerinden hangisini seçeceğin kararı sana kalmış ancak sporu günlük rutinlerinden biri haline getirmen her anlamda sana faydalı olacaktır. Spor yaparken, antrenman sırasında ya da gündelik hayatında her zaman başına istenmeyen bir olayın gelmesi de olası. Online olarak kolay ve hızlı şekilde sahip olabileceğin 7/24 Sağlıklı Hayat Ferdi Kaza Sigortası ile olası risklere karşı kendine ve sevdiklerine maddi güvence sağlayabilir, ücretsiz olarak faydalanabileceğin online doktor ve online psikolog hizmeti ile aklına takılan soruların cevaplarına tek tıkla ulaşabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.