Kalp Sağlığını En Çok Koruyan 4 Spor Türü

Buradasınız

Hareket Et 30 Temmuz 2021

kalp, kalp sağlığı, spor, kadın, erkek, spor salonu

Tüm dünyada ve ülkemizde kalp ve damar hastalıkları günlük hayatı en çok etkileyen ve ölüme yol açan grupların başında gelmektedir. Genetik ve çevresel birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen bu hastalıkları engellemek ve tedavi sürecini desteklemek için yapabileceğin en iyi şeylerin başında da sağlıklı beslenme ve düzenli spor geliyor. Özellikle kalbin için iyi olan, vücudunu çok yormayıp zorlamayacağın bazı egzersizler ile sen de sağlığını koruyabilirsin. Kalp sağlığını destekleyecek ve seni koruma altına alacak spor türlerinden birkaç tanesini bu yazımızda bulabilirsin.

Kardiyoyu ilk sıraya koyabilirsin

kalp, kalp sağlığı, spor, kadın, ev

Kalp sağlığın için tercih edebileceğin ister evde ister spor salonunda ya da açık havada rahatlıkla yapabileceğin egzersizlerin başında kardiyo geliyor. Bol hareketli ancak çok da seni yormayacak, kaslarını çalıştırarak vücuduna bir ritim kazandıracak bu hareket grupları ile kalbini koruman mümkün. Günün herhangi bir saatinde, mümkünse sabah erken saatlerde hafif yürüyüşler, koşular, basit aerobik hareketler ve kültür-fizik hareketleri vücudunun ihtiyaç duyduğu hareket düzeyine erişmen mümkün. Bunu günlük hayatının bir parçası yaparsan uzun vadede çok daha sağlıklı bir hayata kavuşabilirsin.

Bisiklete binebilirsin

kalp, kalp sağlığı, spor, kadın, erkek, spor salonu, açıkhava, bisiklet

Bisiklete binmek de kalbini koruyacak diğer bir spor türü. Fırsat buldukça ve hatta düzenli şekilde, çok uzun süreler ya da mesafeler olmadan bisiklete binerek kalp sağlığın için çok önemli olan hareketleri yapman mümkün. Hemen hemen bütün kas gruplarını çalıştıran bu egzersiz ile sağlıklı bir hayata pedal çevirebilirsin.

Yüzmeyi de deneyebilirsin

kalp, kalp sağlığı, spor, kadın, erkek, spor salonu, yüzme

Haftada en az 1 gün, 2-3 saat yüzmenin de kalp ve damar sağlığı üzerinde oldukça fazla faydası olduğu biliniyor. Vücudun hemen her yerini ve kaslarını çalıştıran bu spor türü, kalp sağlığı üzerinde de çok etkili. Özellikle günün erken saatlerinde, aç karnına birkaç saat yüzmek kalp sağlığına çok iyi gelecektir. Kemik ve iskelet sistemi üzerinde olduğu kadar kilo kontrolünü de sağlamana destek olacaktır. Yüzmenin yanında su içerisinde de farklı aerobik hareketler yapabilirsin.

Dans etmeye ne dersin?

kalp, kalp sağlığı, spor, kadın, erkek, spor salonu

Son dönemde popülerliği artan ve bir spor türü olarak da anılmaya başlayan dansı da kalp sağlığın için deneyebilirsin. Çok farklı dans türleri arasından spor ve egzersiz yapmanı sağlayacak ve gün içerisinde ihtiyaç duyduğun hareketi sana sunacak dans ile kalp ve damar sağlığını koruman mümkün. Motive edici, hareket ettirici ve aynı zamanda psikolojik olarak da mutlu olmanı sağlayacak zumba, salsa, rumba gibi dans türleri ile vücudunun esnekliğini de artırabilirsin.

Sağlıklı, dengeli ve iyi bir hayat sürebilmek için günlük yaşamının içerisinde mutlaka spor ve egzersizler olmalı. Günün bir bölümünü bu egzersizlere ayırarak vücudunun ihtiyaç duyacağı hareketi sağlayabilir ve daha sağlıklı günler geçirebilirsin. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere sağlığını korumak senin elinde ancak ihtiyaç duyduğun noktalarda, muayene ve tedavi harcamalarında endişelerinizi ortadan kaldıran QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Türkiye’nin birçok noktasındaki anlaşmalı özel sağlık kurumunda sen ve sevdiklerin için katkı payı hariç ek ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.