Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

İleri Yaştakilere Uygun Spor Egzersizleri
İleri Yaştakilere Uygun Spor Egzersizleri

iyihisset.com

30 Haz 2022

yaş, yaşlı, ileri yaş, spor, egzersiz, sağlık

İlerleyen yaşlarla birlikte zaman içerisinde organlarımızın çalışma düzeni ve metabolizmamız değişikliğe uğrar. Tüm beden fonksiyonlarımızda yaşanan bu normal değişimler sonucunda da genel bir yavaşlama durumu olur. Genç yaşlarımızda yapabildiğimiz bazı hareketleri yapamaz duruma gelir ya da daha yavaş yaparız. Bu durum düzenli spor yapılmadığı, dengesiz beslenmenin olmadığı ya da belirli kronik hastalıkların ortaya çıktığı durumlarda daha fazla görülür. Bunların birçoğuna karşı, ilerleyen yaşa rağmen günlük spor ve egzersiz hareketleri yapmak önemlidir. Hareketli bir yaşamın çok daha önemli olduğu bu yaşlarda hangi egzersizlerin yapılması gerektiğine dair bilgileri bu yazımızda bulacaksın.

Tempolu yürüyüş vazgeçilmez

yaş, yaşlı, ileri yaş, spor, egzersiz, sağlık, yürüyüş

Birçok doktor ve işin uzmanları, ilerleyen yaşlar için en uygun olan egzersizlerden birinin yürüyüş olduğu konusunda birleşiyorlar. Günde 25-30 dakikalık sürelerle, tempolu ve sağlıklı adımlarla yapılan yürüyüşlerin özellikle yaşlı bireylerde çok önemli etkileri olduğu biliniyor. Ev dışında ve açık havada yapabileceğin bu egzersizleri aynı şekilde evde ya da spor salonunda yürüyüş bantları üzerinde de gerçekleştirebilirsin. Vücudun zinde ve fit kalmasını sağlayacak bu egzersizler aynı zamanda kalp sağlığı için de önemli birer aktivitedir. Bu egzersizleri haftada en az 2-3 gün olacak şekilde bir rutin haline getirebilirsin.

Aletli fitness hareketlerini tercih edebilirsin

yaş, yaşlı, ileri yaş, spor, egzersiz, sağlık, aerobik

İleri yaşta tercih edebileceğin bir diğer spor egzersizi de aletli fitness hareketleridir. Vücudun farklı bölümlerinin aktif hale gelmesini ve kasların düzenli olarak çalışmasını sağlayacak bu egzersizler için mutlaka bir spor salonuna gitmeli ve oradaki bir uzman eşliğinde bu hareketleri yapmalısın. Bilinçsiz bir şekilde bu egzersizleri yaptığında yaralanman ya da sakatlanman olası. Aletli fitness hareketlerini yapmak için haftada 2-3 gün spor salonuna gidebilir ve temponu da yavaş yavaş arttırabilirsin. Buradaki uzmanlar ve profesyonellerle birlikte o andaki sağlık durumuna göre özel bir program hazırlayabilirsin.

Kısa bisiklet egzersizleri yapılabilir

yaş, yaşlı, ileri yaş, spor, egzersiz, sağlık, bisiklet

İlerleyen yaşında yapabileceğin bir diğer fiziksel egzersiz türü de bisiklet sürmektir. Bunun için hafif bir tempoda, kendini ve bedenini yormadan kısa bisiklet turları yapabilirsin. Haftada 1 ya da 2 kez bisiklete binebilirsin. Kan dolaşımı ve kalp sağlığı için çok faydalı olacak bu egzersizi yaparken dikkat etmen gereken en önemli nokta, yorulmaman ve kendini sakatlayacak bir hareket yapmamaktır. Doktorunun kontrolünde yapacağın bu spor ile kolesterol dengeni de rahatlıkla sağlayabilirsin.

Aerobik egzersizleri uygun olabilir

yaş, yaşlı, ileri yaş, spor, egzersiz, sağlık, esneme

İlerleyen yaşlarda spor egzersizleri olarak tercih edilen step, merdiven çıkma, zumba gibi aerobik hareketler de kalp-dolaşım-solunum sistemlerine ve kas iskelet sistemine büyük faydaları olan egzersizlerdir. Bu egzersizleri de haftada 2-3 gün olacak şekilde ve bedeni zorlamadan yapabilirsin. İlerleyen yaşlarda spor yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de bu hareketleri yaparken bedenini ve kalbini zorlayacak olanları çok tercih etmemektir. Aerobik hareketleri vücudunun esnemesine de yardımcı olarak sağlığına olumlu katkılarda bulunacak.

Esneme hareketlerini de deneyebilirsin

yaş, yaşlı, ileri yaş, spor, egzersiz, sağlık, açıkhava, çift

Yaşlılık döneminde yapabileceğin egzersizler arasına mutlaka esneme hareketlerini de almalısın. Özellikle kas ve eklem esnekliğini sağlayacak ve yine doktorunun yönlendirmesi ve gözetimi altında yapman gereken bu hareketler, yaşın ne kadar ileri olursa olsun seni düşme ve kas yaralanmalarına karşı da koruyacaktır. Bu hareketler içerisinde boyun, sırt, omuz, bel ve bacaklarını çalıştıracak hareketler de eklemeyi unutmamalısın. Esneme hareketlerini hemen her egzersizden önce yapmayı da ihmal etmemelisin. Basit kültür-fizik hareketlerini de yapmayı unutmamalısın.

Hangi yaşta olursan ol, günlük fiziksel aktiviteni artırıp daha sağlıklı bir hayat sürmek için egzersizleri ve sporu günlük rutinlerinden biri halini getirmelisin. Vücudunu dinç ve sağlıklı şekilde tutabilmek için gün içerisinde mutlaka sana uygun egzersizlerden bazılarını yapmalısın. Spor dışında sağlığın için atabileceğin bir başka adım ise QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olmak. Anlaşmalı özel hastanelerde ve diğer özel sağlık kurumlarında SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden muayene ve tedavi olabilir, check-up, online doktor, online diyetisyen gibi birçok ücretsiz sağlık hizmeti de alabilirsin. Üstelik aile üyelerinle birlikte poliçe sahibi olman halinde %10 aile indiriminden de faydalanabilirsin.

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.