Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Huzursuz Bacak Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?
Huzursuz Bacak Sendromu ile Nasıl Başa Çıkılır?

iyihisset.com

10 Oca 2019

Huzursuz bacak sendromu bacaklara iğne batıyormuş hissi veren bir rahatsızlık. Günlük yaşantınızı sınırlama derecesine getiren bu hastalık uykusuz kalmanıza bile neden olabilir. İşte huzursuz bacak sendromu konusunda bilmeniz gerekenler ve bu sorunla başa çıkma yöntemleri.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

“Huzursuz bacak sendromu nedir? sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz: Bacaklarda hissedilen uyuşma ve karıncalanma gibi rahatsız edici durumlar huzursuz bacak sendromu olarak tanımlanıyor. Bu huzursuzluk hissi en çok bacakların baldır bölgesinde görülüyor. Bu şikayetler sıklıkla gece yaşanıyor ve dinlenirken, otururken veya uyurken belirginleşebiliyor. Bu yüzden huzursuz bacak sendromu ciddi uyku problemlerine neden olabiliyor.

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

“Huzursuz bacak sendromu neden olur?” sorusuna net bir cevap yok. Hatta bazı kişiler bilinen bir neden olmadan huzursuz bacak sendromu sorunu yaşıyor. Tipik sinir problemleri olanlar, gebe olanlar, demir eksikliği yaşayanlar ve kronik böbrek yetmezliği hastaları da huzursuz bacak sendromu yaşayabilir.

Bu Hastalık İnsanlarda Ne Tür Sonuçlara Yol Açar?

Bu sorunu yaşayanların belirtileri genellikle hafiftir. Eğer şiddetli belirtiler varsa, huzursuz bacak sendromu hayatınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Yeterli uyumanızı engelleyebilir böylece gündüzleri odaklanma ve düşünme sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu problemin sonucu olarak, huzursuz bacak sendromu anksiyete ve depresyona yol açabilir. Problem ne kadar uzun süre devam ediyorsa o kadar kötüye gidebilir. Hatta kollarınıza da yayılabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu kişilerin yaşamını büyük ölçüde etkilediği için tedavi oldukça önemlidir. Bu hastalığın nedeni bilimsel olarak açıklanamadığı için huzursuz bacak sendromu tedavi yöntemleri farklılık gösterebiliyor. Örneğin bazı araştırmacılar, bu hastalığın beyinle ilgili olduğu öne sürerken, diğer uzmanlar dolaşım sisteminin zayıflığından kaynaklandığını belirtiyor.

Huzursuz bacak sendromu için uygulanan tedavi yöntemlerine aşağıda ulaşabilirsiniz. Bu yöntemlerden bazılarını kendiniz deneyebilirsiniz. Rahatsızlığı hafifletmek adına tedavi planı oluşturmanıza yardımcı olabilmesi için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

 • Potansiyel sebeplerin ortaya çıkarmak: Bu tedavinin ilk adımı, herhangi bir durumun bu hastalığı tetikleyip tetiklemediğini öğrenmek. Bunun için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.
 • Sağlıklı uyku alışkanlığı: Huzursuz bacak sendromu uyku düzeninizi alt üst edebilir. Bununla başa çıkmak için kendinize en iyi uyku alanını yarattığınızdan emin olun. Her gün aynı saatte uyuyup, uyanmaya çalışın. Uyku alanınızın serin, sessiz ve karanlık olmasına özen gösterin. Televizyon ve telefondan uzak durun.
 • Demir ve vitamin takviyeleri: Demir eksikliğinin de huzursuz bacak sendromu rahatsızlığını tetiklediği düşünülüyor. Bu yüzden, kan testiyle demir eksikliğinizi tespit ettirebilir ve bununla ilgili doktor kontrolünde vitamin takviyeleri alabilirsiniz.
 • Egzersiz: Egzersiz yapmak bu sorunla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Rahatsızlık hissini azaltmaya ve uykuyu düzenlemeyi destekler.
 • Masaj: Bacak kaslarına yapılan masaj huzursuz bacak sendromuyla baş etmenin yollarından biridir.

Referanslar

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.