Hidrasyon Hakkında Bilmen Gereken 5 Gerçek

Buradasınız

Hareket Et 26 Haziran 2021

su, hidrasyon, sağlık, erkek

Su, hayatımız için en vazgeçilmez unsurlardan biri ve sağlıklı bir hayat sürmek için de ihtiyaç duyduğumuz hayati bir öğe. Su ve hidrasyon, gün içerisinde ihtiyacımız olan enerjiyi bize sağlarken aynı zamanda vücut kompozisyonumuz, kilo dengemiz, uyku sürecimiz, zihinsel odaklanmamız, organlarımızın normal çalışması için çok önemli. Vücudumuzun yeterli miktarda suyu alması içinse onu tek seferde tüketmek ya da egzersizden sonra içmemiz yetmiyor. Sabah yatağından kalktığından itibaren yatana kadar geçen sürede düzenli aralıkla su içerek hidrasyonu sağlaman çok önemli. İşte hidrasyon hakkındaki kayda değer gerçekler…

Sağlıklı bir vücut için vazgeçilmez

su, hidrasyon, sağlık, erkek, kadın

Su hayat demek ve vücudumuzun sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebilmesi için de oldukça önemli. Gün içerisinde ihtiyaç duyduğun ölçüde yeterli suyu tüketmediğin anda vücudundaki fazla atığın işlenmesini sağlayan böbrek fonksiyonların bozulabilir, besinlerle aldığın yağların yakımı yavaşlayabilir, kılcal damarlar tıkanabileceği için tansiyon dengesi bozulabilir, yüzde 70-80’i su olan kaslarının hacmi düşebilir, bilişsel fonksiyonlarında azalmalar olabilir. Bunun için saat başı bir bardak su içmeye ve ihtiyaç duyduğun hidrasyonu sağlamaya özen göstermelisin.

Performansını etkiler

su, hidrasyon, sağlık, kadın, spor

Vücudunun susuz kalması gün içerisinde ihtiyaç duyduğun enerjinin giderek azalmasına neden olacağı için genel performansında da önemli bir azalma olabilir. Eğer bir de spor ya da günlük egzersizlerini yapıyor ancak su içmiyorsan, performansın yüzde 20 oranında azabilir. Yine yeterli miktarsa hidrasyon olmadığında damarlarındaki kan akışı ve basıncı çoğalacağından zaman zaman kas ağrıları bile çekebilirsin.

Fazla sıvı birikebilir

su, hidrasyon, sağlık, erkek, erkek, antrenman

Yine yeterli hidrasyonu sağlamadığında vücudunda meydana gelecek sorunlardan biri de sıvı birikmesidir. Suyu bol bol tüketmediğinde bedeninde sodyum tutulması yaşanacak ve bu da ödemlere sebebiyet verecektir. Bu durum derinin altında fazla suyun birikmesine ve atılmamasına neden olacaktır. Vücudunda normal ve dengeli bir su akışının olması devirdaimi sağlar ve sodyum dengesini kurar.

İyileşme süreçlerini bozabilir

su, hidrasyon, sağlık, beslenme, gıda

Bedenin ihtiyaç duyduğu enerjiyi besinlerden alır ve bunu yaptığı nokta da bağırsaklarındır. Herhangi bir besini tükettiğimizde bağırsaklarımız ondan iyi olan maddeleri alır ve geri kalanını atar. Yeteri kadar su olmadığında ise bu işlem tam anlamıyla yapamayabilir. Bunun için yiyeceklerin doğru işlenmesi ve gerektiği kadar besin öğelerinin alınması için su tüketimi ve hidrasyon çok önemlidir.

Cildin için de gerekli

su, hidrasyon, sağlık, kadın, cilt, bakım

Vücudumuzun büyük bölümü sudan oluşur ve cildimiz de sudan beslenerek canlılığını korur. Sağlıklı, parlak ve güzel bir cilde sahip olmak için de yaşın ve kilona göre gün içerisinde ihtiyaç duyduğun miktarda su içmeli, cildin için gerekli hidrasyon ve Ph dengesini mutlaka sağlamalısın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.