Hangi Bölgeyi, Hangi Hareketle Sıkılaştırabilirsin?

Buradasınız

Hareket Et 04 Ağustos 2021

kadın, egzersiz, antrenman, ev, spor, sağlık, beden, sıkılaştırma

Gelen yaz aylarıyla birlikte fit bir vücuda sahip olmak için çeşitli egzersiz programları hazırlıyoruz. Spor salonları her ne kadar açılsa da bazılarımız hala önlem amaçlı egzersizlerini evde yapmaya devam ediyor. Ev veya spor salonu fark etmeksizin hangi bölgeyi, hangi hareketle sıkılaştırabileceğini senin için araştırdık.

Şınav (Push-Up)

erkek, egzersiz, antrenman, spor salonu, sağlık, şınav

Şınav, ekstra bir ekipmana ihtiyaç duymadan ve vücut ağırlığını kullanarak yapabileceğin bir egzersiz. Şınav genel olarak üst vücut bölgesine hitap eder ve özellikle göğüs, omuz ve üst kol kas gruplarını sıkılaştırmaya yardımcı olur. Birçok farklı varyasyon ile karşımıza çıkan bu hareketi, kondisyon seviyeni de göz önüne alarak kolaylaştırabilir ya da zorlaştırabilirsin.

Evde ya da spor salonunda düzenli şekilde egzersiz yaparak vücudunu geliştirebilir ve daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsin. Antrenmanlarında farklı hareketlerle bedeninin farklı bölgelerini geliştirebilir ve daha formda bir vücuda kavuşabilirsin. Ancak bunu yaparken genel sağlığını da ihmal etmemeli ve ihtiyaç duyabileceğin sağlık hizmetleri için QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. Muayene ve tedavi harcamalarında endişelerinizi ortadan kaldırabilir ve ücretsiz sunulan Check-up, Göz ve Diş Sağlığı Paketi gibi hizmetler ile de sağlık giderlerini azaltabilirsin.  

Barfiks (Pull-Ups)

kadın, egzersiz, antrenman, spor salonu, sağlık, barfiks

Yine vücut ağırlığına dayalı bir hareket olan barfiks, daha çok üst vücut bölgesini hedefleyen bir diğer etkili egzersizdir. Kolaylıkla temin edebileceğin bir barfiks sopasına ihtiyacın olacak. Özellikle sırt ve omuz bölgesi için etkili bir hareket olan barfiksin de tıpkı şınav gibi farklı varyasyonları bulunuyor.

Squat

erkek, egzersiz, antrenman, spor salonu, sağlık, squat, sıkılaştırma

Squat vücudunuzun alt bölgesini, özellikle de bacaklarını ve kalçanı güçlendirmene olanak sağlayan etkili bir egzersizdir. Bunun yanı sıra squat üst bölge olarak nitelendirilen sırt ve karın bölgesindeki yağların yakımını da hızlandırır. Omurga sağlığı için önemli olan bu egzersizin de farklı varyasyonları bulunuyor.

Mekik

kadın, egzersiz, antrenman, spor salonu, sağlık, mekik, sıkılaştırma

Mekik herkesin egzersiz programında olması gereken etkili bir egzersizdir. Karın ve bel bölgesindeki kas gruplarını hedef alan egzersiz, bu bölgedeki fazla yağların yakımında ve istenmeyen kilolardan arınmaya birebir. Ayrıca egzersizi yaparken nefes kontrolüne de dikkat etmen gerektiğini unutmamalısın.

Plank

erkek, egzersiz, antrenman, spor salonu, sağlık, plank

Plank çok yönlü bir hareket olarak karşımıza çıkıyor. Çok kısa sürelerde çok büyük efor gerektiren bu hareketi egzersiz programına kesinlikle dahil etmelisin. Plank; yan, çapraz ve düz karın kaslarının yanında kalça bölgesini de hedefler. Plank farklı varyasyonlara sahip bir egzersiz hareketidir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.