Haftada Kaç Gün Spor Yapmalıyız? Doğrular, Yanlışlar…

Buradasınız

Hareket Et 13 Temmuz 2021

spor, kadın, erkek, açıkhava, sağlık

Haftada kaç gün spor yapmalıyız? Hangi yaşta, hangi sporları yapmalıyız? Peki bu sporları günün hangi saatinde yapmalıyız? Bu konuda hemen herkes kendi fikrini açıklar. Uzmanlar ise yaş grubu ve genel sağlık durumu başta olmak üzere hangi sporun, haftada ne kadar süreyle yapılacağına yönelik tavsiyelerini birçok farklı faktöre göre yaparlar. Peki sen bu kararı verirken neye göre hareket etmeli ve haftada kaç gün spor yapmalısın? İşte bu konuda doğru bilinen yanlışlar ve sana yol gösterecek bazı bilgiler…

Önce vücuduna bak, sonra doktoruna danış

spor, kadın, açıkhava, ev, spor ayakkabı

Spor yapmak, hayatının doğal bir parçası olması gereken ve gün içerisinde ihtiyaç duyacağın enerjiyi sana sağlayacak, sağlıklı bir hayat sürmeni destekleyecek ve seni farklı hastalıklardan koruyacak olan en temel öğedir. Haftada kaç gün ya da günde kaç saat spor yapacağına karar vermeden önce vücudunun genel durumuna bakmalı ve gerekirse bir uzmandan destek almalısın. Gün ve saatlerin ne kadar olacağına önce doktorun ve sonra da sen karar verebilirsin.

Uzmanların önerisi haftada en az 2 kez

spor, kadın, erkek, ev, sağlık

Uzmanlara göre ideal bir egzersiz programı için bakılması gereken çok farklı parametreler var ancak genel olarak haftada en az 2 kez, eğer kilo kaybı gibi durum isteniyorsa da haftada en az 4 kez farklı zamanlarda spor yapılması gerekiyor. Burada yapılacak olan sporun da önemli bir etkisi bulunuyor. Sağlıklı ve zinde bir yaşam için doktorunuzun size önereceği spor türlerinden biriyle ancak ne olursa olsun düzenli şekilde spor yapmalısınız.

Spor türü de belirleyici oluyor

spor, kadın, erkek, spor salonu, sağlık

Haftada kaç gün ve kaçar saat spor yapacağına karar verilirken genelde dikkate alınmayan ancak çok önemli olan bir nokta da spor türüdür. Hafif egzersizler ya da spor salonunda, uzman eğitimciler ile yapacağın vücut geliştirme gibi sporlar arasında gün ve hacim olarak farklar bulunmalıdır. Eğer hafif egzersizler yapacaksan bunu günlük olarak planlayabilir ve haftada rahatlıkla 4-5 kez yapabilirsin. Örneğin günde 20-30 dakika kadar hafif yürüyüşleri haftada 5-6 kez rahatlıkla yapmam mümkün. Eğer biraz daha spor salonu tarzı antrenmanlar tercih edeceksen sıklığı haftada 2-3 keze de indirebilirsin.

Fitness yaparken günü nasıl ayarlamalısın?

spor, kadın, spor salonu, sağlık

Eğer fitness yapmak istiyorsan da programını buna göre yapmalısın. Buradaki haftalık sayıda kişiden kişiye göre değişir ancak genel olarak beden ölçün, kilon ve bu alandaki eğitim düzeyine bağlı olarak günü belirleyebilirsin. Fitness için ideal program haftada 5’tir. Bunu da kendi içerisinde ikiye ayırarak 3 gün kuvvet antrenmanları, 2 gün de kardiyo antrenmanları şeklinde yapabilirsin. Yine kas artırma ya da dayanıklılığı çoğaltma gibi hedeflere bağlı olarak bunların ağırlıklarını kendi içerisinde değiştirebilirsin.

Çok spor yapmak doğru mudur?

spor, kadın, erkek, açıkhava, sağlık

Birçok kişi hafta içerisinde egzersiz yapılan günlerin ve saatlerin sayılarını artırmanın kilo kaybını artıracağını, daha sağlıklı olduğunu ve vücut ne kadar zorlanırsa o kadar fayda sağlanacağını düşünür ancak bu çok da doğru değildir. Vücudun gereğinden fazla yorulması, zorlanması ve yıpratılması sporun sunacağı faydaların ötesinde zaman zaman zarar verme derecesine de ulaşabilir. Örneğin birçok araştırmaya göre vücudun taşıyabileceğinden fazla antrenman ve egzersiz yapılmasının kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini gösteriyor.

Spor sağlık için en gerekli şeylerden biri ancak onu da doğru şartlarda, gereği kadar ve doğru yöntemlerle yapmak gerekiyor. Sadece bu şekilde doğru yollardan giderek doğru sonuçlara ulaşmak mümkün oluyor. Sen de spor yapmayı hayatının düzenli bir parçası haline getirebilir ve daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsin. Bunun da ötesinde hayatının herhangi bir anında, herhangi bir sağlık sorunu yaşadığında QNB Sigorta’nın 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile evden çıkmadan ücretsiz olarak sunulan Online Sağlık Paketi kapsamındaki Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri ile doktora danışabilir ve sosyal izolasyonunu koruyabileceğin bu sigorta ile kendini ve sevdiklerini koruma altına alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.