Fitness Yaparken Motivasyonunuzu Arttıracak 5 Yöntem

Buradasınız

Hareket Et 30 Mayıs 2019


 Spora başlamak kadar istikrarlı bir şekilde sporu sürdürmek de hayli önemli. Her gün belirli bir saati spor salonlarında geçirmek kimileri için bir süre sonra “zorunluluk” halini alıyor ve kişi, motivasyon kaybı yaşayarak spora olan ilgisini kaybedebiliyor. Eğer siz de devamlılığı sağlama konusunda pek başarılı olamıyorsanız fitness rutininizi aksatmanızı önleyecek motivasyon önerileri tam size göre!

1. Kendinizle yarışın
 


Spora başlarken önümüzde mutlaka bir hedef oluyor. Ancak tahmin ettiğimiz sürede, belirlediğimiz hedefe ulaşamayınca motivasyonumuz düşüyor ve programdan sapmaya başlıyoruz. Örneğin, günlük spor süremiz 50 dakikaysa motivasyonumuz düştüğünde ‘’Neyse, bugün de 30 dakika yapayım.’’ diyebiliyoruz. Ancak bu durum, azalan motivasyonumuzu yok edip bizi spordan uzaklaştırabiliyor. Bunun yerine biraz daha hırslanıp kendinizle yarıştığınızı, kendine meydan okuduğunuzu düşünürseniz motivasyonunuz artacaktır. Daha iyisini yapabileceğinize kendinizi inandırın ve spor konusunda asla azla yetinmeyin. Hedeflerinize ulaştığınızda ise kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

2. Sevdiğiniz antrenmanları yapın
 
Fitness yaparken belirlediğiniz programa uymak elbette önemli ama bu programda hoşunuza gitmeyen bir antrenman varsa bunun yerine programınıza aynı oranda etkili farklı bir antrenman ekleyebilirsiniz. Sevdiğiniz hareketleri yapmak motivasyonunuzu artıracaktır. Spor hocanızın verdiği programda sevmediğiniz hareketleri belirleyip kendisine danışarak değişiklik yapabilir ve kendi ritüelinizi oluşturabilirsiniz. Böylelikle antrenmanlarınızda devamlılık sağlamak için gerekli motivasyonu yakalamış olursunuz.

3. Müzik olmazsa olmaz
 
Fitness yaparken motivasyonunuzu arttıracak bir diğer etken ise yüksek tempolu müzikler. Kendinize, duyduğunuz anda sizi harekete geçirecek parçalardan bir çalma listesi oluşturun. Özellikle kardiyo egzersizlerinde bu müzikleri mutlaka dinleyin. Vücudunuz otomatik olarak ritme ayak uyduracağından hem sporunuz daha keyifli hale gelir hem de spor esnasında odaklanmanız kolaylaşır. 

4. Aynalarda gücünüzü görün
 
Ayna, fitness yapanlar için harika bir motivasyon kaynağıdır. Spor salonunda bulunan çalışma aynasının karşısına geçip egzersiz yapın. Çalıştırdığınız kaslarınızı gözlemleyin ve gücünüzü keşfedin. Böylelikle hem hareketleri doğru yapıp yapmadığınızı anlayabilir hem de kendinizi aynada çalışırken gördüğünüzde motivasyonunuz artar. Çalışma günlerinden sonra ise mutlaka ayna karşısında kendinizi inceleyin ve vücudunuzdaki değişimini keşfedin. Bir sonraki gün yapacağınız egzersiz için çok daha istekli olacağınızı göreceksiniz!

5. Çevre edinin


Sosyal medyada aktif spor severlerle ya da gittiğiniz spor salonunda fitness yapan diğer kişilerle mutlaka iletişim kurun. Özellikle, fitnessla ilgilenen kişilerin sosyal medya hesaplarını takip ederseniz onların paylaşımlarından yeni tüyolar öğrenebilir ve bu konuda çok daha istekli hale gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra, antrenman yapmak istemediğiniz günlerde spor salonuna gelerek size eşlik edebilecek ve azalan motivasyonunuzu yükseltebilecek birinin olması da istikrarınız için gerekli. Zamanla aranızda gelişebilecek tatlı rekabet ortamıyla motivasyonunuz gittikçe daha güçlü bir hal alacaktır.

Kaynak:

https://www.fitnessonline.net/spor-yapmak-icin-motivasyon
https://www.fitekran.com/sporda-motivasyonunuzu-artiracak-10-yontem/
https://www.frmtr.com/vucut-gelistirme/5511622-sporda-motivasyon.html
http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/spor-motivasyonunuzu-korumaniz-icin-7-oneri-40368865
https://www.uplifers.com/pazartesiyi-ay-basini-yil-sonunu-beklemeden/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.