Fitness Yaparken Haftalık Yemek Planın Nasıl Olmalı?

Buradasınız

Hareket Et 22 Mayıs 2022

fitness, hareket, egzersiz, sağlık, yemek, beslenme, besin

Fitness yaparken takip ettiğin program ve her bir egzersizde yaptığın hareketler kadar beslenmen de oldukça önemlidir. Sağlıklı bir yaşama kavuşmak için spor yapmak, günlük yaşamında mutlaka olması gereken bir rutin. Bunu yaparken de fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için dengeli ve düzenli bir beslenme programını takip etmen gerekiyor. Bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı eşliğinde izlemen gereken bu program ile fitness egzersizlerinden de çok daha hızlı şekilde sonuç alabilirsin. İşte fitness yaparken haftalık yemek ve beslenme planında olması gerekenlere dair ipuçları…

Enerji ihtiyacını karşılayacak besinleri tercih etmelisin

fitness, hareket, egzersiz, sağlık, yemek, beslenme, besin

Spor yapan bir birey olarak vücudunun normalden daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması normaldir ve bunu sağlarken de en büyük destekçin besinler olacak. Fitness uzmanı, eğitmeni ya da bir diyetisyenin seni yönlendirmesi ile fitness yaptığın dönem için bir beslenme programı oluşturabilir ve bunun içerisine de sana enerji sağlayacak besinleri koyabilirsin. Bu dönemde taze meyve sebzeler, mevsiminde yetişmiş ürünler, protein ağırlıklı besinleri daha sık tüketmelisin. Bu besinleri hangi miktarlarda, ne zaman ve nasıl tüketeceğini ise işin uzmanları söyleyecek.

Karbonhidrat ihtiyacını mutlaka karşılamalısın

fitness, hareket, egzersiz, sağlık, yemek, beslenme, besin

Karbonhidratlar spor yapılan sürede ve yoğun egzersizler esnasında kan şekerinin (Glikoz) seviyesini koruyarak kaslarının ihtiyaç duyacağı enerjiyi sağlayabilir. Spor hareketleri sonrasında, vücudun egzersizler sırasında harcadığı glikojenin tekrar depolamak için faydalı olacaktır. Bunun için içerisinde nişasta bulunan ekmek, makarna, pirinç gibi besinler ya da tahılları tüketmeyi ihmal etmemelisin. Bunun yanında meyvelerde ve sütte de bulunan karbonhidratlar şeker ihtiyacını karşılamak için sana destek olacaktır.

Kaliteli proteinler dostun olmalı

fitness, hareket, egzersiz, sağlık, yemek, beslenme, besin

Fitness egzersizleri sırasında dokuların ve kasların normalden daha fazla çalışacağı için burada meydana gelen ek yüklemelere karşı da hazırlıklı olman gerekiyor. Bunun için de içerisinde zengin ve sağlıklı protein bulunan besinlerden de sıkça tüketmen faydalı olacaktır. Spor sonrasında dokularının onarılmasını ve eksilen protein depolarının doldurulmasını sağlamak için et, süt, yumurta, tavuk gibi besinleri mutlaka beslenme programının içerisine koymalısın. Yine yoğurt, kefir gibi ürünler de hem protein sağlaması hem de bağırsak düzenini sağlaması açısından çok faydalı olabilir.

Dehidrsayon için bol bol sıvı tüketmelisin

fitness, hareket, egzersiz, sağlık, yemek, beslenme, besin

Fitness sırasında en sık yaşanan durumlardan biri de vücudun çok terlemesi nedeniyle dehidrasyona uğraması ve sıvı kaybetmesidir. Bunun önüne geçmek için fitness öncesinde, sırasında ve sonrasında bol bol sıvı tüketmek de beslenme programının temel bir parçası olmak zorundadır. Bu şekilde sıvı kaybına bağlı oluşabilecek hastalıkların da önüne geçebilir ve spor programından aldığı faydayı da artırabilirsin. Her bir egzersiz programı boyunca minimum 500 ml- 1 litre arasında su tüketimi önemlidir.

Kahvaltıyı atlamamalısın

fitness, hareket, egzersiz, sağlık, yemek, beslenme, besin

Fitness programın boyunca, uzmanların da yönlendirmeleri ile mutlaka kahvaltı etmelisin ve güne zinde ve enerjik başlamayı ihmal etmemelisin. Lif içeriği yüksek meyve ve sebzelerin olduğu, yumurta, peynir ya da sütün de içerisinde olacağı bir kahvaltı, fitness yaparken de sana gerek duyduğun enerjiyi sağlama yolunda destek olacak. Yağlardan ve ekmek gibi yüksek karbonhidrat içeren besinlerden sabah uzak durman da fayda var. Hafif ve ama sağlıklı yiyeceklerden oluşan bir kahvaltı ile güne başlayabilirsin.

Fitness yapmak, sporu hayatının bir parçası haline getirmek ve işin profesyonellerinin gözetiminde beslenme programına uymak sağlığın için yapabileceğin en iyi şeylerden biri. Bunun için harekete geçmeli ve sağlığın için bir adım atmalısın. Sağlığımıza dikkat etmek için birçok adım atsak da olası sağlık sorunlarından kaçamadığımız durumlar yaşayabiliyoruz. Böyle anlarda Cigna’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Anlaşmalı özel hastanelerde ve diğer özel sağlık kurumlarında SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden muayene ve tedavi olabilir, check-up, online diyetisyen gibi birçok ücretsiz sağlık 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.