Fitness Hedeflerinize Ulaşabilmek İçin Uygulamanız Gereken 5 Yöntem

Buradasınız

Hareket Et 01 Nisan 2020

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte birçok insan, hayallerindeki vücuda sahip olmanın yollarını arıyor. Kimi kısa bir süre içerisinde hedeflerine ulaşırken kimi de ne kadar uğraşırsa uğraşsın büyük bir değişim görememekten şikayet ediyor. Eğer siz de bir an önce fitness hedeflerinize ulaşıp hayallerinizdeki vücuda sahip olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Fitness hedeflerinize ulaşabilmek için uygulamanız gereken 5 yöntemi sizler için yazdık...

 

1. Kesin ve gerçekçi hedefler koyun

“Kilo vermek istiyorum”, “Karın kası istiyorum” ya da “Şekle girmek istiyorum” demek, doğru bir hedef belirleme yöntemi değildir. Hedeflerinizi belirlerken daha rasyonel hedefler seçmeye özen göstermelisiniz. Örneğin yağ ve kas ölçümünüzü yaptırabilir, belirli bir zaman dilimi içerisinde ulaşmak istediğiniz kas kütlesini belirleyebilirsiniz. Tabii bu hedefleri koyarken gerçekçi olmakta fayda var. Gerçek dışı büyük sözler, ulaşamadığınız takdirde motivasyon kaybı yaşamanıza neden olabilir.

 

2. Estetik değil, atletik kazanımlara odaklanın

Fitness hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız estetik görünüme değil, atletik kazanımlara odaklanmalısınız. Yani önemli olanın, sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmak olduğunu unutmamalısınız. Sağlıksız bir vücuda sahip olduğunuz sürece istediğiniz görünümü elde etmenin hiçbir önemi yok! Dolayısıyla fitness hedeflerinizi belirlerken fiziksel görüntüden önce sağlığınıza odaklanmaya özen göstermelisiniz.

 

3. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin

Kendinizi başkalarıyla kıyasladığınız sürece yaptığınız egzersizlere odaklanmanız zorlaşır. Dolayısıyla dikkatiniz dağılır ve egzersizlerden aldığınız verim düşer. Bu tip kıyaslamalar yerine kendinize odaklanmaya özen göstermelisiniz. Kimileri sizden daha hızlı bir metabolizmaya sahip olabilir ya da yaptığı egzersizlerin dönüşünü sizden daha hızlı görüyor olabilir. Herkesin farklı genetik özelliklere sahip olduğunu unutmamalısınız, bu nedenle fitness hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız yalnızca kendinize odaklanmanız şart!

 

4.  “Muhteşem üçlü”yü es geçmeyin!

Yaptığınız egzersizlerin dönüşünü hızlı bir şekilde almak istiyorsanız doğru bir egzersiz ve beslenme planı oluşturmanız şart! Muhteşem üçlü olarak bahsettiğimiz direnç egzersizleri, kardiyo egzersizleri ve protein bazlı beslenme; fitness sporunun temel taşlarını oluşturur. Egzerizlerinize kardiyo ile başlamaya ve haftada en az 3 kez direnç egzersizleri yapmaya özen gösterin. Tabii tüm bu egzersizleri bol proteinli bir diyetle desteklemeyi de unutmayın!

 

5. Sevdiğiniz bir egzersiz tipi bulun

Fitness, birçok farklı egzersiz tipini bir arada bulundurur. Bu sayede her gün farklı bir egzersiz türünü deneyimleyebilirsiniz. Eğer hala sevdiğiniz bir egzersiz tipi bulamadıysanız bu durumda egzersiz programınıza bağlı kalmak sizin için zorlaşabilir. Ancak eğlenceli bir egzersiz keşfettiğiniz anda motivasyonunuzun arttığını ve egzersiz yapmak için heyecanlandığınızı fark edeceksiniz. Dolayısıyla spor alışkanlığı oluşturmakta zorlanıyorsanız farklı egzersizleri deneyerek favorilerinizi bulmanın tam sırası!

Kaynak:

https://muscleandfitness.com.tr/fitness-hedeflerine-ulasmanin-sirri/

https://www.uplifers.com/fitness-hedeflerinizi-tutturabilmek-icin-10-oneri/

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.