Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

En Zayıf Bölgelerini Geliştirecek 5 Antrenman
En Zayıf Bölgelerini Geliştirecek 5 Antrenman

iyihisset.com

13 Haz 2021

antrenman, kadın, erkek, kilo, sağlık, spor, egzersiz

Birçoğumuz düzenli olarak egzersiz yapsak dahi vücudumuzun bazı bölgelerinin yeterince gelişmediğinden ve tam istediğimiz şekilde kas yapmadığından yakınırız. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren bu bölgeler, aynı antrenmanlara tabi tutulsa bile her zaman aynı sonucu vermeyebilir. Bu tür farklılıkları avantaja çevirmek ve zayıf olan bölgelerini güçlendirerek buraları daha kaslı ve güzel bir görünüme sokmak ise senin elinde. Farklı antrenmanlar ve egzersizlerle zayıf bölgelerini geliştirmeye ne dersin?

Bicepslerle başlayalım

antrenman, erkek, spor salonu, sağlık, spor, egzersiz

Çok fazla çalışılsa da hiçbir zaman istenilen güce ve şekle bürünmeyen noktaların başında bicepsler gelir. Özellikle erkeklerin en dikkat ettiği bölgelerden biri olan bicepslerini geliştirmek için kendine özel antrenman teknikleri geliştirmelisin. Pazılarını esnetip kolunu tam düz şekilde açtığında göreceğin zirve senin için en tepe nokta. Bunu geliştirmek için alttan kabloyla bağlı bir istasyonla sırtın arkasından ileriye doğru çekme hareketi (behind the back cable curl) ya da yatar pozisyonda dumbell kaldıracağınız (incline dumbbell curl) hareketlerini deneyebilirsin. Bunun yanında kollarını vücudunun önünde tutarak ve oturarak dumbell kaldıracağın (dumbell concentration curl) hareketi ile de bu bölgedeki kaslarını kuvvetlendirebilirsin.

Hamstring bölgesi

antrenman, kadın, ev, kilo, sağlık, spor, egzersiz

Bacağın arka kısmında, diz kapağının üstünden kalçaya kadar uzanan üçlü kas grubunun bulunduğu bölge olan Hamstring de geliştirilmesi zor olan bölgeler arasında yer alıyor. Bu bölgeleri açma, germe ve ısınma egzersizlerini yaptıktan sonra özel olarak arka üst adalenizi kuvvetlendirecek bir program uygulamalısınız. Bu noktada ilgili kas bölgesini çalıştırabileceğin, kası zorlamadan ısıtacak ve eklemlerinin açısını değiştirmeyeceğin  izometrik egzersizler ve kaslarını yavaşça açıp, gerip sonrasında geri çekebileceğin eksantrik egzersizleri de deneyebilirsin.

Bacaklarını unutma

antrenman, kadın, spor salonu, kilo, sağlık, spor, egzersiz

Bacaklardaki kaslar da en zor gelişen gruplar arasındadır. Egzersiz grupların içerisinde aletli ya da aletsiz olarak farklı hareketleri ekleyerek bacaklarındaki zayıf bölgeleri de geliştirebilirsin. Özel bir makine ayakta durup, bacağını arkaya atıp esnetebileceğin ve bükebileceğin standing leg curl hareketini yaparak bacaklarının farklı alanlarındaki kasları geliştirmen mümkün.

Omuz antrenmanlarını de denemelisin

antrenman, erkek, kilo, sağlık, spor, egzersiz

Omuz antrenmanlarını da günlük programın içerisine katarak bu bölgedeki zayıf kaslarını geliştirebilirsin. Bir uzmandan öğreneceğin oturur poziyonda dumbelları omuz yukarısı ve aşağına kaldırabileceğin shoulder press, bir halterle omuz üstünden yapacağın military press, iplerle özel bir egzersiz aleti ile çekme germe yapabileceğin deltoid fly gibi hareketler zayıf olan omuzlarının zaman içerisinde güçlenmesini ve kaslanmasını sağlayacaktır.

Göğüslerini de geliştirebilirsin

antrenman, spor salonu, erkek, kilo, sağlık, spor, egzersiz

Kas ve güç açısından zayıf olan bir bölge olan göğüs için de uygun bazı hareketler ile antrenmanlar yapabilirsin. Özellikle spor salonlarında bulabileceğin ya da eve alabileceğin bazı özel aletler eşliğinde sırtını bir benche dayayarak halter ya da dumbell kaldırabileceğin flat bench barbell press, vücudunun gerisinden ileriye doğru iple germe ve çekme yapabileceğin cable crossover gibi egzersizlerle göğüs bölgendeki kasları da geliştirebilirsin.

Günlük egzersizlerle vücudunun zayıf bölgelerindeki kasları zaman içerisinde geliştirebilirsin. Ancak bunu yaparken başına istenmeyen bir olayın gelebileceğini, sakatlanma ya da yaralanmalar geçirebileceğini de aklından çıkarma. Aklını sadece spora verebilmek ve ihtiyaç duyduğun durumlarda hızla sağlık hizmetlerine ulaşabilmek için QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’na göz atabilirsin. Üstelik ücretsiz check-up, online doktor, diş ve göz sağlığı paketi gibi birçok ayrıcalık da seni bekliyor.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.