Eklem Ağrısı Çekenlerin Tüketmesi Gereken 5 Besin

Buradasınız

Hareket Et 13 Ocak 2022

eklem, ağrı, sağlık, tedavi

Vücudun farklı bölgelerinde oluşabilecek ve kimi hafif kimi de çok daha ağır şekilde seyreden eklem ağrıları günlük yaşamı en çok etkileyen rahatsızlıklar arasında. Eklem bölgelerindeki kas, eklem, doku ve kemik deformasyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan bu ağrılar, birçok noktada özel egzersizler ve tedavi programları ile tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Ancak beslenme alışkanlıklarının da ağrıların dindirilmesi ve hafifletilmesi konusunda çok önemli olduğu unutulmamalıdır. İşte eklem ağrılarına iyi gelen besinlerden birkaçı…

Zeytinyağı

eklem, ağrı, sağlık, tedavi, zeytinyağı

Bedenimizin birçok noktası için oldukça sağlıklı olan zeytinyağı, özellikle daha az işlenmiş ya da soğuk sıkım olduğunda etkisini daha da artırıyor. Tam bir Omega 3 kaynağı olan zeytinyağı, eklem bölgelerinin güçlendirilmesini sağlayarak olası ağrıların hem önüne geçiyor hem de var olan ağrıların azalmasını sağlıyor.

Kemik suyu

eklem, ağrı, sağlık, tedavi, kemik suyu

Tam bir şifa kaynağı olan kemik suyu da eklem ağrıları için oldukça faydalıdır. Kemik suyunun içerisindeki glukozamin ve kondroitin gibi maddeler ve yine bol miktarda bulunan aminoasitler, eklemler için yapılandırıcı bir etki sunuyor. Ayrıca kemik suyunda bulunan jelatin de eklemlerdeki tendon ve bağ bölümlerindeki kolajeni taklit ederek büyük bir destek ve güç sağlıyor.

Yağlı tohumlar

eklem, ağrı, sağlık, tedavi, yağlı tohumlar

İçerisinde çok faydalı yağlar bulunan ve gün içerisinde doğru miktarlarda tüketildiğinde eklem ağrıları üzerinde pozitif etkiler yaratan yağlı tohumlar da beslenme içine alınabilir. Ceviz, badem ve fındık gibi yağlı tohumlar, eklem ve kemik ağrılarında önemli olan magnezyum açısından oldukça zengindir. Yine bu tohumların içerisindeki Omega 3 de ağrılarına iyi gelecektir.

Sarımsak

eklem, ağrı, sağlık, tedavi, sarımsak

Sarımsak da içeriğindeki birçok maddenin antienflamatuvar olması nedeniyle eklem ve kemik ağrıları üzerinde oldukça etkilidir. Yine bağışıklık sistemini çok olumlu derecede destekleyen ve bu yolla vücut direncini artıran sarımsağı, eklem ağrıları başlamadan da düzenli olarak tüketmelisin.

Balıklar

eklem, ağrı, sağlık, tedavi, balıklar

Listemizde sırayı yine beslenme düzenin içesinde sıkça tüketmen gereken ve tam bir Omega 3 deposu olan balıklar alıyor. Özellikle soğuk su balıkları olarak ifade edilen somon, ton balığı, sardalye ve alabalık gibi türleri sıkça tüketerek eklem ağrıların üzerinde dindirici bir etki yaratabilirsin.

Yeşil yapraklı sebzeler

eklem, ağrı, sağlık, tedavi, yeşil yapraklı sebzeler

Eklem ağrıların için tüketmeyi tercih edebileceğin bir diğer besin grubu da yeşil yapraklı sebzelerdir. İçerisinde yoğun miktarda karotenoid ve flavanoid bulunan bu gıdalar, aynı şekilde eklem ağrıları üzerinde etkili olan magnezyum açısından da oldukça zengindir. Ispanak, brokoli, kara lahana, roka, tere gibi yeşil yapraklı sebzeleri de beslenme düzenine almalısın.

Besinler, hemen her durumda sağlığımızı korumak için ihtiyacımız olan içerikleri bizlere sunarlar. Eklem ağrıları gibi kronik durumlar için de farklı türdeki ve lezzetteki besinleri tüketerek sağlığına kavuşabilirsin. Ancak bunun ötesinde hayatının her anında ihtiyaç duyacağın sağlık durumları için QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Özel sağlık kurumlarında devlet katkısı dışında ek bir ücret ödemeden tedavi ve muayene hizmeti alabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.