Diyetisyenlere En Çok Sorulan 5 Soru

Buradasınız

Hareket Et 01 Şubat 2021

Beslenme ve diyetetik uzmanları son dönemlerde popüler olan meslek grupları arasında yer alıyor. Modern yaşamın bir gereği olarak daha az hareket etmek, vücudumuzu gerekmedikçe kullanmamak ve egzersiz yapmamak bizlerin sık sık diyetisyenlerle bir araya getiriyor. Öte yandan bizler herhangi bir diyetisyen ile karşılaştığımızda ise onları soru yağmuruna tutuyoruz. Diyetisyenlere en çok sorulan 5 soruyu ve alternatif cevaplarını sizler için hazırladık.

Kısa sürede kilo verebilir miyim?

Kısa sürede kilo verebilir miyim sorusu diyetisyenlerin en çok karşılaştığı soruların başında geliyor. Diyetisyenlerin ise bu soru karşısında tutumları oldukça net. Sağlıksız ve hızlı kilo kaybının sonucunda kaybedilen kiloların hızlı bir şekilde geri alınacağı kanısındalar. Dolayısıyla fazla kilolarınızı kısa bir süre periyodu içerisinde vermeye çalışmamalısınız. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu noktada QNB Sigorta’nın sunduğu Sağlıklı Yaşam Ferdi Kaza Sigortası ile kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almanın yanında ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz check-up, diş ve göz bakımı hizmetleriyle sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

İdeal kilo kaybı ne olmalıdır?

Diyetisyenlere sıklıkla yöneltilen bir diğer soru ise ideal kilo kaybı ne olmalıdır sorusudur. Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı kilo kaybının haftada 0.5-1 kg arasında olması gerektiğinin altını çiziyor. Bu noktada obezite sorunu yaşayan insanların daha hızlı kilo kaybetmesi de olanaklar dahilinde. Ayrıca ayda 6 kg ve üzerindeki ağırlık kayıpları bazı sağlık sorunlarının da önünü açıyor.

Ekmek tüketmediğimiz takdire daha hızlı kilo verebilir miyiz?

Fazla kilolar ile özdeşleşmiş tabularımızdan birisi de ekmek tüketmektir. Sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak için diyetinizde ekmeğe yer vermeniz gerektiğini unutmayın. Her öğün 1-2 tam tahıllı ekmek tüketerek iştah kontrolünüzü sağlayabilir ve tatlı krizlerinin önüne geçebilirsiniz.

Diyet ile birlikte egzersiz yapmak şart mı?

Modern yaşam ile birlikte daha az hareket ediyoruz ve vücudumuzu daha az kullanıyoruz. Buna düzensiz beslenme de eklenince çeşitli sağlık sorunlarıyla ya da fazla kilo problemleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu noktada diyetisyenler aldıkları bu soru karşısında çeşitli egzersiz programlarının düzenli olarak uygulanması gerektiğini vurguluyor.

Günde ortalama ne kadar sıvı tüketmeliyim?

Diyetisyenler günlük ortalama tüketilmesi gereken sıvı miktarının kişiye göre değiştiğini belirtiyor. Yetişkin bir bireyin günde en az 2 litre su tüketmesi gerekiyor. Vücut ihtiyacınız kadar sıvı tüketmeniz düzenli kan dolaşımının sağlanmasında ve metabolizmanızın hızlanmasında sizlere oldukça yardımcı olacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.