Diyabete Karşı Nasıl Spor Yapmalısın?

Buradasınız

Hareket Et 14 Kasım 2022

spor, egzersiz, antrenman, sağlık, diyabet, hastalık

Diyabet, toplum sağlığını tehdit eden ve bireysel olarak da günlük hayatı en çok kısıtlayan hastalıklardan biri. Yaşam tarzında çok fazla değişiklik yapılmasına neden olan bu hastalık, beslenmeden günlük aktivitelere kadar birçok noktada değişimi de birlikte getiriyor. Hayatın herhangi bir anında, farklı nedenlere bağlı olarak diyabete yakalanmak mümkün. Bunun için diyabete yakalanmadan bazı önlemleri almak ve yaşam tarzında değişikliğe gitmek çok önemli. Bu değişikliklerden en önemli olanlarından biri de spor. Günlük bazı egzersizler ve spor hareketleri ile diyabete karşı olan savaşında bir adım öne geçebilirsin. Dünya Diyabet Günü’nde biz de diyabete karşı nasıl spor yapman gerektiğini senin için araştırdık.

Öncelikle spor hayatının bir parçası haline getirmelisin

spor, egzersiz, antrenman, sağlık, diyabet, hastalık, beslenme

Düzenli egzersizler, antrenmanlar ve günlük spor aktiviteleri, sağlıklı ve güzel bir yaşam için mutlaka hayatının parçası olması gereken bir öğe. Bunu günlük rutinlerinden biri haline getirerek sen de her anlamda çok daha sağlıklı bir bedene kavuşabilir ve diyabet de içinde olmak üzere birçok hastalığa karşı önlem alabilirsin. Düzenli şekilde planlanmış ve disiplinle devam eden spor egzersizleri insülin direnci, Tip 2 diyabet, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, fibromiyalji, akciğer hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. Bunun için sporu hayatının bir parçası haline getirmeli ve ilk adımı bu şekilde atmalısın. Bu alanda uzmanların ve profesyonellerin seni yönlendirmeleri ile hareket ederek düzenli bir spor programı izlemelisin.

Aerobik etkili olabilir

spor, egzersiz, antrenman, sağlık, diyabet, hastalık, beslenme

Diyabete karşı uygulayabileceğin ve vücudunu çok daha dinç ve sağlıklı hale getirecek spor egzersizlerinden biri aerobiktir. Yaş ve genel sağlık durumuna göre hafif tempolu yürüyüşler, düşük tempolu koşular, bisiklet, yüzme ya da dans gibi fiziksel aktivite yapmanı sağlayacak sporlardan birini seçebilirsin. Dilersen bunu profesyoneller gözetiminde spor salonlarında ya da kendi başına da yapman mümkün. Burada dikkat etmen gereken nokta, bu spor egzersizlerini her gün, düzenli olarak ve aksatmadan yapman gerektiğidir. Bu tempoya alışan vücudun, diyabeti yaratan kan şekerinin düzenlenmesine ve dengede kalmasına yardımcı olacaktır. Haftanın en az 5 günü, 30 dakika orta şiddette veya en az 3 günü daha şiddetli düzeyde aerobik egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirebilirsin.

Kuvvet egzersizlerini deneyebilirsin

spor, egzersiz, antrenman, sağlık, diyabet, hastalık, beslenme

Diyabete neden olan hareketsizliğin ve kas kütlesindeki azalmanın önüne geçmek için de kuvvete dayalı bazı egzersizleri tercih edebilirsin. Evde ya da spor salonundaki uzmanların gözetiminde izleyebileceğin bir program ile çok daha sağlıklı bir vücuda kavuşman mümkün. Serbest ağırlık çalışmaları, alet ya da bantlı çalışmalarla zaman içerisinde vücudunu daha kuvvetli hale getirebilir ve vücudunun fazla yağ kilesinden kurtulmasına destek olabilirsin. Haftanın en az 2 günü, 2 ya da 3 set halinde kuvvet egzersizleri yapmayı rutin haline getirebilirsin.

Bol bol yürümelisin

spor, egzersiz, antrenman, sağlık, diyabet, hastalık, beslenme

Gün içerisinde düzenli olarak adım atmak ve belirli bir tempoda yürümek de diyabete karşı seni ve vücudunu daha kuvvetli kılabilir. Uzmanlar haftanın 3-4 günü düzenli olarak, en az 30 dakika olacak şekilde yürümenin genel sağlık ve fiziksel durum için oldukça faydalı olduğunu söylüyorlar. Bunun için vakit bulamıyorsan asansör yerine merdivenleri kullanmayı, otobüsten bir durak önce inerek yürümeyi, araba kullanmak yerine yakın mesafelere yürüyerek gitmeyi tercih edebilirsin. Eğer kan şekeri düşürücü ya da insülin gibi bir ilaç kullanıyorsan soğuk terlemeler, ani baş ağrıları, kalp çarpıntıları, yorgunluk ve bitkinlikle kendisini gösteren hipoglisemiye karşı da dikkatli olmalısın. Bunun için yanında mutlaka hızla şekerini artıracak bir meyve suyu ya da şeker bulundurmalısın.

Esneme hareketlerini de tercih edebilirsin

spor, egzersiz, antrenman, sağlık, diyabet, hastalık, beslenme

Gün içerisinde bir rutin haline getirebileceğin hareketlerden biri de esnemedir. Diyabete karşı olan savaşında vücudunu destekleyecek, vücudundaki farklı kas gruplarını çalıştırmanı sağlayacak ve seni her anlamda rahatlatacak bu hareketler ile kendini çok daha kuvvetli hale getirebilirsin. Bacaklarını, kollarını, sırtını, boynunu ve belini esnetme ve germe hareketlerini haftanın her günü, günde 10-15 dakika kadar yaparak hem güne daha iyi bir başlangıç yapabilir hem de daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsin.

Hayatının belirli bir döneminde diyabet gibi kronik hastalıklardan birine yakalanmak istemiyorsan sen de sporu günlük rutinlerinden biri haline getirmelisin. Bunu yaparken de uzmanların gözetiminde olmayı, senin için en uygun ve gerekli egzersiz türünü yapmayı ihmal etmemelisin. Bunun dışında sağlığınla ilgili farklı ihtiyaçların içinse QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ve  diğer özel sağlık kurumlarında SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden hizmet alabileceğin bu sigorta, farklı ek sağlık hizmetleri ile seni bekliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.