Crunch Fitness Nedir, Nasıl Uygulanır?

Buradasınız

Hareket Et 22 Mayıs 2021

crunch fitness, spor, sağlık, erkek

Güzel bir vücuda, kaslı bir görünüme ve güçlü karın kaslarına sahip olmak isteyenlerin son dönemde sıkça başvurduğu egzersizler arasında Crunch Fitness bir adım öne çıkıyor. Sırt üstü yatarak yapılan ve gövdeyi yukarı doğru kaldırarak, mekik hareketine benzer şekilde gerçekleştirilen bu egzersiz doğru yapıldığında kasların kuvvetlenmesini, sıkılaşmasını ve şekillenmesini sağlıyor. Sen de güzel bir vücuda ve kaslı bir görünüme sahip olmak istiyorsan, Crunch Fitness’la ilgili detayları bu yazımızda bulabilirsin.

Crunch Fitness nedir?

crunch fitness, spor, sağlık, kadın, egzersiz, ev, online

Crunch, çok basit bir hareket grubudur ve genel olarak mekik hareketine benzerliği ile dikkat çeker. Vücudun ağırlığını kullanarak karın kaslarının çalıştırılması ve bu yolla şekle sokularak kuvvetlendirilmesini amaçlar. Hareketlerin ilk amacı ön karın kaslarının çalıştırılmasıdır. Düzenli olarak hareketlerine başladıktan bir süre sonra eline alacağın ya da göğsüne koyacağın ağırlıklarla bu egzersizleri destekleyebilirsin.

Crunch nasıl yapılır?

crunch fitness, spor, sağlık, kadın, spor salonu

Crunch Fitness hareketlerine başlamak için öncelikle yapman gereken sırt üstü şekilde yere uzanmak. Ardından ayak tabanlarını yere doğru basacak şekle getirip dizlerini de kırıyorsun ve ellerini başının arkasına ya da yanına alarak mekik çekiyormuş gibi hareketlerine başlıyorsun. Gövdenin üst bölümünü kürek kemiklerin yerden kaldıracak kadar havaya kaldırmalısın. Bu hareket sırasında karın kaslarını sıkacaksın ama ayaklarını asla yerden kaldırmayacaksın. Bu şekilde belirli sayılarda antrenmanlar yapmaya başlayabilirsin. Zamanla sayısını artırarak kendini zorlayabilirsin.

Çeşitli ağırlıklar kullanabilirsin

crunch fitness, spor, sağlık, erkek

Zamanla harekete alışıktan sonra ve kendini güçlendirip hazır hissettikçe ağırlıklar da kullanmaya başlayabilirsin. Bunları eline alabilir ya da göğsünün üzerine koyabilirsin. Bu şekilde hareket biraz daha zorlaşacaktır ancak sen de kendini zorladıkça aldığın sonuçlar da daha tatmin edici olacaktır.

Crunch Fitness’ın faydaları nelerdir?

crunch fitness, spor, sağlık, kadın

Crunch Fitness’ın ve hareketlerinin ilk ve en önemli faydası, vücudun diğer bölgelerindeki kasları çok fazla zorlamadan sadece karın kaslarına odaklanmasıdır. Bu şekilde sen de vücudunun spesifik bir bölgesini çalıştırıp istediğin sonuçları elde edebilirsin. Ek olarak karın bölgesindeki yağların daha hızlı erimesi için de bu hareketler oldukça etkilidir. Crunch’ın diğer bir özelliği de hemen hemen hiçbir ek spor aletine ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu hareketlerle bir yandan yağların eriyecek, bir yandan da karın kasların şekle girecektir.

Nelere dikkat etmek gerekiyor?

crunch fitness, spor, sağlık, kadın

Crunch egzersizleri yapılırken yapılan büyük hatalardan biri, hareketi yanlış öğrenip kendini sakatlamaktır. En sık görülen yaralanma ve sakatlık boyun bölgesinde meydana gelmektedir. Yukarı kalkış sırasında eller ile boyuna fazla asılmak ciddi ve istenmeyen sonuçlara sebep olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için özel spor antrenörleri ile çalışmak ya da onlardan öğrenmek faydalı olacaktır. Crunch Fitness’daki en büyük hatalardan biri diğeri de hareketleri çok hızlı ve seri yapmaktır. Yukarı kalkış ve inişlerde çok dikkatli olunmalı ve orta hızda hareket edilmelidir.

Hayatın her anında, özellikle de spor yaparken çeşitli sakatlanmalar, yaralanmalar ve istenmeyen durumlarla karşılaşman olası. Hem kendinin hem de sevdiklerinin sağlığını önemsiyorsan sen de QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını yaptırabilirsin. Hayatın normal akışı içerisinde ihtiyaç duyacağın anlarda hem sağlığın hem de farklı gereksinimlerin için bu sigortanın sunduğu avantajlardan faydalanabilirsin.  Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.