Bel Ağrılarını Azaltacak Fitness Hareketleri

Buradasınız

Hareket Et 03 Mart 2021

evde fitness yapan kadın, dambıl, su matarası

Günümüz koşulları dolayısıyla özellikle evden çalışmak zorunda olan herkes işlerinin çoğunu oturarak ve online olarak gerçekleştiriyor. Bu durum, son dönemlerde sıkça artan bel ağrısı şikayetlerini de beraberinde getiriyor. Sen de bu can sıkıcı durumdan şikayetçiysen, senin için bel ağrılarını azaltacağın ve kolaylıkla yapabileceğin hareketleri derledik. Hazırsan başlayalım...

Önce biraz gerinelim

evde fitness yapan kadın, spor kıyafet

Ellerini belinin arkasına gelecek şekilde yerleştirip eğilebildiğin kadar arkaya eğil, parmaklarınla içeri doğru bastır. Bir iki saniye böyle durup 10 kez tekrarla, her tekrarda biraz daha fazla eğilmeye ve esnemeye çalışın.

Bel kaslarımızı esnetmeye başlayalım

evde spor yapan kadın, esneme hareketleri, fitness

Sırt üstü uzanarak rahat bir pozisyon al. Belinde boşluk kalmamasına özen göster. Bir dizini göğsüne gelecek şekilde kendine doğru çek. 20'ye kadar sayarak dizini tut. Daha sonra diğer bacağına geçerek aynı işlemleri tekrarla. Bu hareket sayesinde sırt ve bel kasların esneyecektir. Her iki bacağın için de 5 kez hareketi tekrarlayabilir ve zamanla sayısını artırabilirsin.

Şimdi de sırt ve omurgamıza doğru gevşeyelim

evde spor yapan kişi, bel ve omurga haretketleri

Yüz üstü emekleme pozisyonunda dur. Belini kalçanın seviyesinde ve başını önde tut. Duruşunu bozmadan kalçanı ayaklarına değdirene kadar yavaş yavaş geriye doğru git. Üç saniye boyunca sırtını gererek ilk pozisyonunu dön. Bu hareket ile sırt kaslarını ve omurganı gevşetmen mümkün olacak.

Plank ile devam ediyoruz

evde spor yapan adam, plank hareketi

Karın bölgesi, güçlü pelvik taban, kalça kasları ve sağlıklı bir sırt, ağrıları önlemek ve azaltmak için çok önemlidir. Ayak parmak uçlarında dururken başın, kalçan ve topukların düz bir çizgide durmuyorsa ve seni zorluyorsa dizlerinin üzerinde yapman daha sağlıklı olacaktır. Süreyi kendini zorlamayacak bir şekilde ayarlayarak zamanla sayıyı arttırabilirsin.

Şimdi de kobra pozu

evde spor yapan kadın, yer matı, spor, spor kıyafet

Kobra pozu, karın bölgesi ve omuzlarınla birlikte sırt ve belini de esnetmektedir. Yüz üstü olacak şekilde ellerinle yerden yükselip, başını ve göğsünü kaldırarak nefes alıp ver. Bu sırada kasıklarınla mattan destek almanı da öneriyoruz.

Sırtüstü, iki dizi çekme

yerde yatan ve spor yapan kadın

Her iki dizini de göğüs kafesine çek ve pozisyonunu bozmadan 10 saniye boyunca yavaşça çekmeye devam et. Bu hareketi 3 kez tekrarla. Günde 2-3 defa bu hareketi yapman faydalı olacaktır.

Omurgamızı da rahatlatalım

spor yapan kadın, yerde yatan kadın, omurga, spor, hareket

Sırtüstü yere uzanıp başının altına bir yastık koy. Ardından dizlerini yan yana tutup bük. Dizlerinin arasına küçük bir top veya yastık da koyabilirsin. Ellerini yanlara uzat. Hemen sonra dizlerini ve kalçanı sağ tarafa çevir. Bu pozisyonda birkaç saniye bekleyip aynı hareketi sol tarafına dönerek de tekrarla. Bu hareket sayesinde omurgan esner ve ağrıların hafifler.

Bel ağrısı günlük yaşam kalitesini oldukça bozan ve rahatsızlık verici bir durum. Bu benzeri birçok rahatsızlık ve hastalık, özellikle salgın döneminde büyük sorunlara neden olabiliyor. Sen de yaşayabileceğin olası sıkıntılar karşısında sorun yaşamadan sağlık desteği almak, muayene işlemlerindeki 15 TL katkı payı hariç ek bir ücret de ödemeden özel hastane ve sağlık kurumlarında hizmet alabilmek için QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. Bu sigorta ile zor zamanlarınızda yatarak ve ayakta tedavi teminatının yanı sıra Tamamlayıcı Yaşam Paketi ile de birçok sağlık hizmetine ücretsiz erişmen mümkün.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.