Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Bakalım Fitness Hakkında Bildiğiniz Her Şey Doğru mu?

HAREKET ET11 Haziran 2017

fitness

Esnek ve sıkı bir bedene sahip olmak için herkesin başvurduğu bir spor fitness. Ama uzman kontrolünde yapılmadığı zaman sakatlanmalara neden olabiliyor. Bir an önce yanlışlarınızı düzeltip, uyguladığınız fitness programından daha çok verim almaya ne dersiniz? O zaman şu inanışları hemen unutun:

Kasları Yormak İyidir

kas yormak

Fitness sırasında yapılan en büyük yanlışlardan biri de egzersiz esnasında kasları çok yormanın, verimli bir egzersiz olarak algılanması. Aslında durum pek de öyle değil. Aksine kaslarınızı gereğinden fazla yormak, kas liflerinizde mikro travmaya neden olabilir.

Vücut Germe Hareketleri Kas Ağrılarını Azaltır

vücut germe hareketleri

Vücut germe hareketlerinin kas ağrılarını azalttığı yönündeki yaygın inanış, aslında hatalı. Germe hareketleri sadece kaslarınızın ısınmasına ve rahatlatmasına yardım eder.

Uzun Saatler Süren Fitness Verimlidir

fitness

Yoğun tempoyla yapılan, uzun saatler süren fitness programının kısa sürede büyük farklar yaratacağı düşünülür. Ancak egzersizinizin kaç saat sürdüğünden ziyade kalitesi, sizin motivasyonunuz, çalışma disiplininiz çok daha önemli.

Fitness Kas Yapmak İçindir

kas yapmak

Fitness, ilk defa dünyanın en ünlü bilim insanlarından biri olan Darwin tarafından “Bir organizmanın çevre koşullarına uyumu” olarak tanımlandı. Haliyle kas yapmak, zayıflamak ve toplumsal estetik normlarına uygun görünmek yerine, sağlıklı yaşamak ve kendi bedeniniz üzerinde hakimiyet kurmak için yapılmalı.

Cinsiyete Göre Egzersiz Türleri Vardır

egzersiz türleri

Kadın egzersizi ya da erkek egzersizi gibi ayrımlar yapıldığını tüm dünyada görmek mümkün. Kas çalışmanın kadınları iri ve kaba gösterdiği bilgisi de bu ayrımdan ileri gelen yanlış bir inanış. Sanılanın aksine kas egzersizleri kadınları hem daha fit hem de şekilli gösteriyor. Tıpkı erkeklerde olduğu gibi...

Fitness Yapıyorsan Nasıl Beslendiğinin Önemi Yok!

fitnessla beslenme

Fitness programı yapılırken belki de çoğu kişinin hatta profesyonellerin bile düştüğü hatalardan biri bu. Unutmayın ki istediğiniz etkiye ancak sağlıklı ve düzenli bir beslenme desteğiyle ulaşabilirsiniz. Eğer bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa, uzmanlardan yardım almak en iyisi. Hatta kendinizi çağın en yaygın hastalıklarından kansere karşı maddi güvenceye alırken, diyetisyen ve spor merkezlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanmaya ne dersiniz? Detaylı bilgi için tıklayın.

Yağlar Kasa Dönüştürülebilir

yağları kasa dönüştürmek

Yağ ve kas dokuları birbirinden bağımsız oldukları için fitness yaparak vücudunuzdaki yağı kasa çeviremezsiniz. Ayrıca sporu bıraktıktan sonra da kaslarınız yağa dönüşmez.

Arkadaşımın Fitness Programı Bana Da Uyar

fitness programı

Çevrenizdekiler kendi fitness programıyla verimli sonuçlar almış olabilir. Ancak bu, sizin de aynı programla aynı etkiyi alacağınız anlamına gelmiyor. Egzersiz programları tamamen size özel bir şekilde uzmanlar tarafından hazırlanmalı ve uygulanmalı. Aksi halde pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Çünkü yaşınız, kilonuz, çalışma saatleriniz, beden ölçüleriniz gibi önemli faktörler göz önünde bulundurulmalı.

Koşu Bandı ile Doğada Koşmak Arasında Fark Yok

koşu şekilleri

Bunu söyleyenlere kulak asmayın. Doğada koşmak, koşu bandına oranla çok daha etkili ve sağlıklı. Çünkü doğal çevredeki yol engelleri bedeninizdeki kasları daha çok uyarır. Öte yandan koşu bandındayken hep aynı şekilde, aynı yöne doğru koşarsınız. Haliyle belli başlı kaslarınız güçlenirken diğerleri tembelleşebilir.

 

 

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.