Bakalım Fitness Hakkında Bildiğiniz Her Şey Doğru mu?

Buradasınız

Hareket Et 11 Haziran 2017

fitness

Esnek ve sıkı bir bedene sahip olmak için herkesin başvurduğu bir spor fitness. Ama uzman kontrolünde yapılmadığı zaman sakatlanmalara neden olabiliyor. Bir an önce yanlışlarınızı düzeltip, uyguladığınız fitness programından daha çok verim almaya ne dersiniz? O zaman şu inanışları hemen unutun:

Kasları Yormak İyidir

kas yormak

Fitness sırasında yapılan en büyük yanlışlardan biri de egzersiz esnasında kasları çok yormanın, verimli bir egzersiz olarak algılanması. Aslında durum pek de öyle değil. Aksine kaslarınızı gereğinden fazla yormak, kas liflerinizde mikro travmaya neden olabilir.

Vücut Germe Hareketleri Kas Ağrılarını Azaltır

vücut germe hareketleri

Vücut germe hareketlerinin kas ağrılarını azalttığı yönündeki yaygın inanış, aslında hatalı. Germe hareketleri sadece kaslarınızın ısınmasına ve rahatlatmasına yardım eder.

Uzun Saatler Süren Fitness Verimlidir

fitness

Yoğun tempoyla yapılan, uzun saatler süren fitness programının kısa sürede büyük farklar yaratacağı düşünülür. Ancak egzersizinizin kaç saat sürdüğünden ziyade kalitesi, sizin motivasyonunuz, çalışma disiplininiz çok daha önemli.

Fitness Kas Yapmak İçindir

kas yapmak

Fitness, ilk defa dünyanın en ünlü bilim insanlarından biri olan Darwin tarafından “Bir organizmanın çevre koşullarına uyumu” olarak tanımlandı. Haliyle kas yapmak, zayıflamak ve toplumsal estetik normlarına uygun görünmek yerine, sağlıklı yaşamak ve kendi bedeniniz üzerinde hakimiyet kurmak için yapılmalı.

Cinsiyete Göre Egzersiz Türleri Vardır

egzersiz türleri

Kadın egzersizi ya da erkek egzersizi gibi ayrımlar yapıldığını tüm dünyada görmek mümkün. Kas çalışmanın kadınları iri ve kaba gösterdiği bilgisi de bu ayrımdan ileri gelen yanlış bir inanış. Sanılanın aksine kas egzersizleri kadınları hem daha fit hem de şekilli gösteriyor. Tıpkı erkeklerde olduğu gibi...

Fitness Yapıyorsan Nasıl Beslendiğinin Önemi Yok!

fitnessla beslenme

Fitness programı yapılırken belki de çoğu kişinin hatta profesyonellerin bile düştüğü hatalardan biri bu. Unutmayın ki istediğiniz etkiye ancak sağlıklı ve düzenli bir beslenme desteğiyle ulaşabilirsiniz. Eğer bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa, uzmanlardan yardım almak en iyisi. Hatta kendinizi çağın en yaygın hastalıklarından kansere karşı maddi güvenceye alırken, diyetisyen ve spor merkezlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanmaya ne dersiniz? Detaylı bilgi için tıklayın.

Yağlar Kasa Dönüştürülebilir

yağları kasa dönüştürmek

Yağ ve kas dokuları birbirinden bağımsız oldukları için fitness yaparak vücudunuzdaki yağı kasa çeviremezsiniz. Ayrıca sporu bıraktıktan sonra da kaslarınız yağa dönüşmez.

Arkadaşımın Fitness Programı Bana Da Uyar

fitness programı

Çevrenizdekiler kendi fitness programıyla verimli sonuçlar almış olabilir. Ancak bu, sizin de aynı programla aynı etkiyi alacağınız anlamına gelmiyor. Egzersiz programları tamamen size özel bir şekilde uzmanlar tarafından hazırlanmalı ve uygulanmalı. Aksi halde pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Çünkü yaşınız, kilonuz, çalışma saatleriniz, beden ölçüleriniz gibi önemli faktörler göz önünde bulundurulmalı.

Koşu Bandı ile Doğada Koşmak Arasında Fark Yok

koşu şekilleri

Bunu söyleyenlere kulak asmayın. Doğada koşmak, koşu bandına oranla çok daha etkili ve sağlıklı. Çünkü doğal çevredeki yol engelleri bedeninizdeki kasları daha çok uyarır. Öte yandan koşu bandındayken hep aynı şekilde, aynı yöne doğru koşarsınız. Haliyle belli başlı kaslarınız güçlenirken diğerleri tembelleşebilir.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.