Ana içeriğe atla

Fitness

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Bacaklardaki Ödemi Atmanızı Sağlayacak 6 Öneri
Bacaklardaki Ödemi Atmanızı Sağlayacak 6 Öneri

iyihisset.com

08 Kas 2018

Vücudunuzda çok fazla sodyum üretimiyle ortaya çıkan ödem, dokuların enflamasyonuna sebep olan ve günlük hayatı olumsuz etkileyen bir durum. Dokuların, ortaya çıkan toksinler sebebiyle iltihaplanması ve bunun da sıvı tutulması ve damarlardaki kanın akışının yavaşlamasına sebep olmasıyla oluşan ödem, bacakları şişirerek acı ve ağrıya neden olur. Bacaklardaki ödem, kadınları erkeklerden daha çok etkiler ve bu bazı kan dolaşımı problemleri ile ilişkilendirilebilir. Bacaklardaki ödem nasıl atılır sorusu genelde kadınlarda “Hamilelikte ödem nasıl atılır?” sorusuna dönüşebilir. Ödem nasıl atılır sorusunun yanıtı için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kilo verin

Her ne kadar ödemi doğrudan oluşturmasa da yan etkilerini artıran en önemli faktörlerden biri fazla kilodur. Ayaktaki ödem nasıl atılır ve bacaklardaki ödem nasıl atılır sorularının yanıtları için ilk başvuracağınız noktalardan biri kilolarınızdır. Bunun için özellikle tuz içeren gıdaların fazla tüketiminden uzak durmalısınız. Sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo vermelisiniz.    

Bol miktarda su tüketin

Alkol, kafein ve tütün kullanımı ödemi arttırabilir ve genel sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Su ise vücudu temizlemenin en iyi yoludur. Genelde kadınlarda hamilelik döneminde de bir sorun olarak görülen ödem için hamilelikte ödem nasıl atılır sorusuna cevaben bol su tüketimi önerilir. Günde 6-8 bardak su içmeyi unutmayın.

Ödem konusunda hayatınızın herhangi bir döneminde sorun yaşamanız olasıdır ve bu noktada en iyi yanıtı size doktorunuz verecektir. Ancak siz yine de işi oluruna bırakmadan önceden adım atabilir ve Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası yaptırarak istenmeyen durumlar için bugünden kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Sizi ve sevdiklerinizi olası kazalar karşı korumanın yanında diş sağlığı ihtiyaçlarınızı da karşılayan bu sigorta ile sağlık sorunlarınıza karşı bir adım önde olabilirsiniz.  

Egzersiz programları uygulayın

Ödemden yeterli hareket ve egzersizle kurtulabileceğinizi unutmayın. Özellikle de ayaktaki ödem nasıl atılır gibi sorular üzerine kafa karışıklığı yaşıyorsanız yavaş yavaş egzersiz yapmaya başlamalısınız. Egzersiz yaparak ya da ayaklarınıza masaj uygulayarak ödem nasıl atılır sorusu ile baş etmekten kurtulabilir ve günlük aktivitelerinizi rahatlıkla tamamladığınızı gözlemleyebilirsiniz.

Sıkıştırma çorapları giyin

Sıkıştırma çorapları, sıvı birikmesini önlemek için alt bacağınızın ve ayak bileğinizin etrafında basınç tutan sıkı elastik çoraplardır. Ayaktaki ödem nasıl atılır üzerine en pratik cevabı eczanelerden rahatlıkla bulabileceğiniz bu çoraplarda bulabilirsiniz. Çoğu doktor veya fizyoterapist bacaklardaki ödem nasıl atılır sorularına istinaden egzersiz yaparken sıkıştırma giysilerini giymenizi önerir. 

Bitki çayları tüketin

Hamilelik döneminde daha sık görülen ödem oluşumuna çözüm olarak sıklıkla bitki çayları tüketimi önerilir. Bitki çayları, ürettiğiniz idrar miktarını artırır ve böylece fazla sıvıları vücudunuzdan atar. Hamilelikte ödem nasıl atılır sorusuyla kafanız karışık ise doktorunuzun önerdiği bitki çaylarını aralıklı olarak tüketebilirsiniz.

Hastalıklarınızı takip edin

Ödemin basit nedenleri olduğu gibi ciddi rahatsızlıklar da ödemin sebepleri arasında gösterilir. Kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve bazı ilaçlar ödem oluşumunda ilk akla gelenlerdendir. Ödem nasıl atılır sorusuna cevaben hastalıklarınızı takip ettirmeniz gelecekte olası daha büyük sorunların önüne geçecektir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.