Ağrı Dindirme Garantili 7 Eklem Güçlendirme Egzersizi

Buradasınız

Hareket Et 03 Eylül 2019

Eklem ağrıları çoğunlukla yaşlı insanlarda görülse de aslında bu durumun yaşla doğrudan bir ilgisi bulunmuyor. Kimi zaman vücutta şişme, karıncalanma ve uyuşma gibi şikayetlerle beraber görülebilen eklem ağrıları, yaş faktörünün yanı sıra; daha önce kaza geçirmiş ve vücudunda fiziksel bir iz kalmış hastalarda, aşırı kilolu insanlarda ve ani hareket sonrası sakatlanma durumlarında da gözlemlenebilir. Tüm bu eklem ağrılarının en belirgin sebebi ise halk arasında “kireçlenme” olarak bilinen “osteoartrit”tir. İlerleyen yaşlarda daha çok belirginleşen bu hastalıkta eklemler arasındaki yumuşak doku zedelenir ve ağrılar oluşur. Peki, bu ağrılardan kurtulmak hangi egzersizleri yapmak gerekir, gelin birlikte inceleyelim… 

 

1. Yürüyüş 

Gün içinde yapacağınız 15-20 dakikalık düzenli yürüyüşlerle eklem ağrılarınızdan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Aslında ağrıları dindirmek bu kadar kolay!

 

2. Boyun gerdirme

Özellikle, masabaşı işlerde çalışanlar ve boyun ağrısı çekenler için faydalı olan bu egzersizi ev ya da iş ortamında yapabilirsiniz. Uygulanışı ise oldukça basit: Sağ elinizi başınızın sol tarafına koyarak başınızı sağ omzunuza doğru esnetmeye çalışın. Bu sırada başınızla bu harekete karşı koymayı deneyin. El değiştirerek egzersizi tekrar uygulayın. En fazla 15 dakika sürecek olan bu egzersizi günde iki kez ikişer set halinde yapabilirsiniz. 

 

3. Yarım ay hareketi

Ayakta, yerde oturarak veya herhangi bir sandalye üzerinde yapabileceğiniz bu basit hareket sırt ağrılarınızı azaltmaya yönelik. Yapılışı ise şöyle: Ayaktayken veya sandalyede otururken ellerinizi başınızın üstünde birleştirin. Ellerinizi birleştirdikten sonra sağa ve sola doğru esneyebildiğiniz kadar esneyin. Eğer yerde oturarak yapıyorsanız hareketi ileri-geri esneme şeklinde de uygulayabilirsiniz. İki set şeklinde 15 tekrarla tamamlayabileceğiniz egzersizin püf noktası ise sırtınızı dik tutmak.

4. Kedi-Deve egzersizi 


Şiddetli sırt ağrılarınıza son verecek olan bu egzersizi yapmak için bir mat veya düz bir zemin üstünde olmalısınız. Avuç içleriniz karşı tarafa bakacak ve dizleriniz yerde olacak şekilde pozisyonunuzu alın. Sırtınızı aşağı-yukarı eksende 15 saniye boyunca hareket ettirerek esnetin. Bu egzersizi 2 set halinde yapabilirsiniz. 

5. Bacak kası gerdirme
 
Düz bir zeminde -bir halı veya mat olabilir- yatarak harekete başlayın. Elinizde bir çarşaf veya lastik olursa hareket daha etkili olabilir. Eğer varsa çarşaf parçası veya lastikle, yoksa elinizle ayağınızı parmak ucundan tutarak kendinize doğru çekin ve arka bacak kaslarınızı esnetin. Bu egzersizi 10 tekrardan 3 set yapabilirsiniz. 

6. Kolları esnetme
 
Sırt kaslarınızı çalıştıracak olan bu hareketi ister işyerinde masanızda oturarak ister bir parkta ayakta durarak yalnızca 15 dakikada uygulayabilirsiniz. Sağ kolunuzu düz bir şekilde baş hizasında yukarı kaldırın ve sol kolunuzla sağ kolunuzun dirsek kısmından tutarak kolu olabildiğince sırtınıza doğru indirin. Bu egzersizi 15 tekrar ve 2 set olarak yapabilirsiniz. 

7. Sırt hareketi 
 
Yüzüstü bir şekilde düz bir zemine yatın ve avuç içleriniz yerde olacak şekilde ellerinizi başınızın iki yanında konumlandırın. Avuç içlerinizi yere değdirerek ve yerden kuvvet alarak başınızı sırtınıza doğru itin ve arkaya doğru gitmeye çalışın. Esneyebildiğiniz kadar esneyin. Sırtınızı çalıştırıp sizi rahatlatacak olan bu hareketi 8 tekrardan oluşacak şekilde 3 set halinde uygulayabilirsiniz. 

Kaynak: 
https://sagligabiradim.com/kas-agrilarini-azaltmak-icin-7-kolay-hareket/
https://www.zerkaya.com/kas-ve-eklem-agrilari-ve-egzersizleri/
https://www.youtube.com/watch?v=tYyborQnoHk
https://onedio.com/haber/eklem-agrisi-cekenlere-mujde-agrilari-dindirip-eklemlerinizi-guclendirecek-10-basit-egzersiz-823497
https://www.medikalakademi.com.tr/kireclenme-ve-eklem-agrilarini-azaltmak-icin-kaslari-gueclendiren-egzersizler-yapilmali/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.