Açık Havada Yapabileceğin Kolay Egzersizler

Buradasınız

Hareket Et 29 Mart 2022

açıkhava, spor, egzersiz, sağlık

Açık havada egzersiz yapmak, motivasyonu artırarak yapılan egzersizin hem daha eğlenceli hem de daha verimli bir hal almasını sağlıyor. Ayrıca açık havada yapılan spor esnasında oksijen tüketim miktarı artıyor ve daha hızlı yağ yakımı gerçekleşiyor. Ev ve spor salonu dışında, doğanın kucağında yapabileceğin ve sana sağlık getirecek kolay egzersizleri bu yazımızda senin için sıraladık. Parkta Yürüyüşe Çıkma Günü’nde haydi dışarıya, basit ve kolay egzersizler yapmaya.

Koşu

açıkhava, spor, egzersiz, sağlık, koşu

Koşu yapmak en popüler ve en klasik açık hava sporu olarak öne çıkıyor. Eğlenceli bir aktivite olan koşu; oldukça az ekipman gerektiren, dayanıklılık seviyesini artıran, kas gelişimini destekleyen ve yağ yakımı sağlayan bir spordur. Temposunu kendin ayarlayarak bedenini zorlamadan rahatlıkla koşabilirsin. Daha mutlu hissettiğin bir dış mekân seçerek koşu yapabilir ve sağlığını koruyabilirsin.

Doğa yürüyüşü

açıkhava, spor, egzersiz, sağlık, doğa yürüyüşü

Hem spor yapmak hem de doğanın eşsiz güzelliği ile huzur bulmak paha biçilemez. Seçtiğin bir bölgede arkadaşlarınla birlikte doğa yürüyüşü yapabilirsin. Ancak doğa yürüyüşü sırasında çeşitli engellerle karşılaşacağının bilincinde olman ve doğru ekipman tercihinde bulunman gerekiyor. Bunun yanı sıra yanında ilkyardım çantası, fazladan yiyecek ve içecek bulundurmanda da fayda var. Büyük şehirlerin kaotik ortamından kurtulmak için doğayla bir araya gelmek ve nefes almak çok iyi bir fikir olabilir.

Bisiklet turu

açıkhava, spor, egzersiz, sağlık, bisiklet

Bisiklet sürmek, yağ yakımını hızlandıran en etkili egzersizdir. Ayrıca bisiklet sürmek kalp sağlığı için de oldukça önemlidir. Dayanıklılığı artıran ve alt bölge kaslarının gelişmesini sağlayan bu egzersiz aynı zamanda oldukça keyiflidir. Uygun bisikleti edindikten ve rotanı belirledikten sonra yola koyulabilirsin. Ancak şehir dışındaki alanlarda bisiklet süreceksen dikkatli olmanda ve yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı lastik tamiri malzemeleri, birkaç tamir aleti ya da ilkyardım çantası gibi gerekli ekipmanları yanına almanda fayda var.

Kaya tırmanışı (Trekking)

açıkhava, spor, egzersiz, sağlık, trekking

Hem doğayı hem de sporu seviyorsan trekking tam sana göre! Trekkingin fiziksel faydalarının yanı sıra doğayı keşfetme ve yeni yerler öğrenme noktasında da etkili olduğu bir gerçek. Trekkingde, mesafe ve baston, yürüyüş ayakkabısı, gerekli durumlar için ip gibi doğru ekipman kullanımının oldukça önemli olduğunu unutmamalısın.

Açık havada olsun ya da olmasın spor yapmak sağlığın ve geleceğin için oldukça faydalıdır. Bunu hayatının temel bir parçası haline getirerek çok daha sağlıklı bir hayat geçirebilirsin. Sağlıkla ilgili senin veya sevdiklerinin bir sorunu olduğunda ise muayene ve tedavi harcamalarında endişelerinizi ortadan kaldıran Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında! Özel hastanelerde devlete ödenen katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden yatarak ve ayakta tedavi hizmeti ve birçok ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.