Yeni ve Heyecan Dolu Bir Spor, Teqball

Buradasınız

Hareket Et 30 Nisan 2023

Teqball, spor, ekstrem, masa, ayak, top

Son dönemde popülerliği artan sporlar kervanına Teqball da katıldı. Tüm dünyada özellikle futbol fanatiklerinin ilgi gösterdiği tenis kortuna benzer bir sahada oynanan Teqball, masa futbol kurallarına bağlı bir masa tenisi mücadelesinin heyecanını sunuyor. Farklı ve yeni bir spor dalı olarak Teqball, ilk olarak İngiltere’de oynanmaya başlayan ve oradan dünyaya yayılan bir konsept. Teqball hakkında merak ettiklerini ve bu yeni sporun inceliklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Teqball nedir?

Teqball, spor, ekstrem, masa, ayak, top

İngiltere merkezli bir girişim ve spor olarak çıkan, kısa zaman içerisinde futbol meraklılarının ilgisini çeken Teqball, birer ya da ikişer kişilik takımlarla oynan bir spor. Diz, ayak, kafa, göğüs kullanılarak, masa tenisi masasını andıran bir platformda oynanan oyunda amaç, tıpkı tenis de olduğu gibi topu karşı tarafa geçirmek. Karşı tarafın masasına bir kere değen top, bu kez de rakip tarafından karşılanarak geri gönderilmek zorunda. Burada tek fark, biraz da voleybola benzeyen şekilde bir takımın kendilerine gelen topa 3 kez vurma haklarının olması. Topu yere düşüren sayıyı kaybediyor. Her kayıp bir puanı karşı tarafın hanesine yazdırırken toplamda 12 puana ulaşan takım oyunun galibi oluyor.

Teqball teknoloji ile de destekleniyor

Teqball, spor, ekstrem, masa, ayak, top

Teqball’un en keyifli yanlarından biri oyunun bir hakemi olması ancak bu hakem bildiğimiz hakemlere pek de benzemiyor. Özel olarak üretilen Teqball masaları teknolojik cihazlarla destekleniyor ve birçok hareket sensörü ve kamera ile takip ediliyor. Telefonlara yüklenen bir mobil uygulamaya bağlı olan bu sensörler, oyundaki hareketleri izliyor ve gerekli durumlarda topun içeride ya da dışarıda olduğunu, yanlış bir yere çarpıp çarpmadığını ölçüyor. Skor takibi de yapan bu teknoloji ile oyun tamamen teknolojik bir zemine aktarılmış oluyor.

Teqball masası özel olarak üretiliyor

Teqball, spor, ekstrem, masa, ayak, top

Her geçen gün fanları artan bu sporun en önemli özelliklerinden biri de oynandığı saha. Masa tenis masalarına çok benzeyen ancak uçları biraz daha kavisli olan Teqball masaları, tamamen bu spor için özel üretiliyor. Dikdörtgen bir formda olan masa, minimum 500 mm yüksekliğinde olmak zorunda. Masanın yüksekliği maksimum olarak da 1500 mm yüksekliğinde oluyor. Genel olarak Teqball masasının rengi, zeminin rengi, saha çevresinin rengi ve topun rengi birbirlerinden farklı olmak zorunda.

Kıyafetler değişebiliyor

Teqball, spor, ekstrem, masa, ayak, top

Genel olarak Teqball’da oyuncuların kıyafetlerine karışılmıyor ancak oyun, doğal yapısı gereği çok hareketli olduğundan biraz daha rahat kıyafetler giyilmesi öneriliyor. Çoğunlukla kısa kollu ya da kollu t-shirtler, kısa şort ya da etekler ya da tek parça spor kıyafetler tercih ediliyor. Ayakkabılar ise kaymayı engelleyecek nitelikte spor tarzda olanlardan seçiliyor. Oyuncuların küpe, bileklik, yüzük gibi kendilerine ve takım arkadaşlarına zarar verebilecek takıkları takmasına izin verilmiyor.

Hemen hemen her sporda olduğu gibi Teqball’da da sakatlık ya da yaralanma olaylarına rastlanabiliyor. Bunun için önlem almak ve gerekli tüm olası durumlar karşı hazırlıklı olmak büyük önem taşıyor. Ancak hem spor yaparken hem de hayatın normal akışında karşılaşılabilecek olası kazalar ve olaylar için QNB Sigorta’nın sunduğu 7/24 Sağlıklı Hayat Ferdi Kaza Sigortası senin yanında. Online olarak da destek alabileceğin ve birçok sağlık sorunu için yardım bulabileceğin bu sigorta seni ve sevdiklerini olası durumlara karşı koruma altına alacak.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.