Türkiye'nin Kış Sporları Merkezleri

Buradasınız

Hareket Et 24 Şubat 2023

kış, spor, merkez, türkiye

Türkiye, dört mevsimin tüm güzellikleri ile yaşandığı dünyanın en güzel coğrafyalarından birinde yer alan bir ülke. Hemen her yerinde doğanın sunduğu ve hemen her türlü sporu yapmaya elverişli olan lokasyonları ile dünyanın gözde turizm mekanları arasında. Yazın güzel plajları, sahilleri ile turistleri ağırlayan ülkemiz kışın da bembeyaz örtüye bürünen ve kış sporlarının yapılabileceği birçok mekan ile de ön plana çıkıyor. Kış sporlarının hemen hepsinin yapabileceği bu mekanlar, yılın önemli bir bölümünde misafirlerini ağırlıyor ve hem tatil yapıp dinlenmek hem de spor yaparak keyifli vakit geçirmek isteyenleri bekliyor. Yılın en güzel zamanlarından birinde ülkemizin kış sporları merkezlerini senin için kaleme aldık.

Uludağ Kayak Merkezi

kış, spor, merkez, türkiye, uludağ

Türkiye’nin en çok tanınan ve bilinen kış sporları ve tatili mekanlarından biri olan Uludağ, kış en klasik lokasyonlardan biri. Marmara Bölgesi’nde, kış sporları ve turizmi için en sık tercih edilen nokta olan Uludağ özellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kış sporları için oldukça elverişli hale geliyor. Genelde ve mevsim şartları normal olarak yaşandığında 3-4 metreyi bulan kar seviyesi ile başta kayak olmak üzere snowboard ve kızak gibi sporları yapmak isteyenleri ağırlıyor. Dağ tırmanışı, kar motoru gibi ekstrem kış sporları için de biçilmiş kaftan olan Uludağ’da 800 metreden 2750 metre uzunluğuna kadar farklı uzunluklarda pistler bulunuyor. Bölgede hemen her keseye uygun tesisleri de bulmak mümkün. Uludağ’da kış sporlarını sevenler için helikopterli kayak ve tur kayağı gibi alternatif seçenekler de bulunuyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi

kış, spor, merkez, türkiye, sarıkamış

Ülkemizin kış sporları ve turizmi alanında öne çıkan bir diğer önemli lokasyonlarından biri de Kars’ta bulunan doğa harikası Sarıkamış. Süphan Dağı ve Cıbıltepe arasında bulunan ve yılın önemli bir zamanında kar altında kalan Sarıkamış, birçok farklı kış sporu için en uygun yerlerde arasında sayılıyor. Ulusal ya da uluslararası birçok farklı kış spor organizasyonun da yapıldığı bölgeye gitmek için yılın en uygun zamanı 10 Aralık-10 Nisan arasında. Klasik kış sporlarının yanında kayaklı safari ve kızaklı gezileri ile de öne çıkan bölgeye gitmenin en keyifli ve güzel yollarından biri de masalsı bir yolculuk yapabileceğin Doğu Ekspresi yolculuğu. Farklı uzunluklarda pistlerin bulunduğu Sarıkamış Kayak Merkezi’nde aynı zamanda değişik sporlar için kurulmuş platformları da bulabilirsin.

Palandöken Kayak Merkezi

kış, spor, merkez, türkiye, palandöken

Türkiye’de kış denilince akla gelen ilk mekanlardan biri olan Palandöken de kış sporları için en sık tercih edilen mekanlar arasında. Kış sporları festivallerine de ev sahipliği yapan Palandöken, dünyaca ünlü toz kar özelliği de ile de dikkat çeken bir bölge. Alp disiplini ve snowboard sevenlerin uğrak mekanı olan bölge, aynı zamanda yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı aktivitelere de olanak sağlıyor. Toplam 6.000 kişiye yaklaşan kapasitesi ile de tam bir turizm cenneti olan mekanda gece kayak yapmaya olanak sağlayan pistler de bulunmaktadır. Uluslararası Kayak Federasyonu’nun (FIS) slalom yarışmalarına tescillediği 2 pisti olan Palandöken’de dünyadaki en dik pistler bulunur. 2 adet baby lift, 1 gondol ve kolay, orta, zor seviyelerden oluşan 7 pist dışında kış sporları sevenlere snowtube ve ski-pass imkanı da sunar.

Erciyes Kayak Merkezi

kış, spor, merkez, türkiye, erciyes

Kış sporları denilince akla gelen bir diğer önemli mekanımız da Erciyes Kayak Merkezi’dir. Aralık ve Nisan ayları arasında kış sporları için en ideal mekanlardan biri olan Erciyes, 33 farklı pisti ile kış sporları sevenlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor. Yüksekliği 3917 metre olan Erciyes Dağı’nın zirvesinden aşağıya doğru olan farklı uzunluklardaki pistlerde birçok farklı kış sporunu yapmak mümkün. Bölgede mavi, kırmızı, yeşil ve siyah renkli pistler bulunur. Mavi renkli pistler kayak yapmayı orta derecede bilenlere ayrılmışken, siyah renkli pistler profesyonel kayakçılar için hizmet verir. Bu yapısıyla kış sporu sevenler için tüm alternatifleri sunan Erciyes Kayak Merkezi, dünyanın da en önemli merkezleri arasında kabul edilmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi

kış, spor, merkez, türkiye, kartalkaya

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere yakınlığı ile dikkat çeken ve Bolu’da bulunan Kartalkaya, ülkemizin kış sporları alanında öne çıkan diğer mekanlarından biri. Kışın tüm güzelliği ile yaşandığı mekanlar arasında yer alan Kartalkaya toplam 13 pisti ile farklı kış sporları için oldukça elverişli durumda. Kışın kar kalınlığının 3 metreyi bulduğu mekanda en uzun pist 1.400 metre uzunluğunda. İçerisinde bulunan Snowpark ile özellikle snowboard sevenlerin de en sık tercih ettiği mekanlar arasında. Kartalkaya’da 2 telesiyej, 6 teleski ve 3 adet baby fit bulunan yerde 11 tane lift bulunuyor.

Ilgaz Kayak Merkezi

kış, spor, merkez, türkiye, ılgaz

Bir doğa harikası olan ve Kastamonu ile Çankırı illeri sınırında bulunan Ilgaz Kayak Merkezi’ni de kış sporları için tercih edebilirsin. 2.850 metreye uzanan zirvesi ve eşsiz güzellikteki ormanları ile Ilgaz Sıradağları üzerinde bulunan milli park, kış sporları için tüm imkanları sağlayan bir yapıya sahip. Aralık ve Nisan ayları arasında kayak için elverişli olan lokasyonda özellikle Ağlı ve Küre bölgeleri arasında uzun zamandır geleneksel bir spor olan kızak da oldukça büyük ilgi görüyor. Farklı kış sporları için uygun alanlara olan sahip olan Ilgaz Kayak Merkezi’nde bir yandan spor yapmanın keyfine varabilir ve bir yandan da tatil yapıp dinlenebilirsin.

Kartepe Kayak Merkezi 

kış, spor, merkez, türkiye, kartepe

Ülkemizin önemli kış sporları merkezlerinden biri olan Kartepe Kayak Merkezi’ni de kış aylarında rahatlıkla tercih edebilirsin. Toplamda 4 pistin bulunduğu ve yine büyük şehirlere yakınlığı ile dikkat çeken mekan, farklı zorluklardaki kış sporları için en uygun yerler arasında. Aralık – Mart aylarında arasında ziyaret etmek için elverişli olan Kartepe, diğer kış sporları merkezlerine göre daha sakin ve sessiz yapısıyla dikkat çekiyor. Zirvesi deniz seviyesinden 1608 metre yükseklikte olan bölge yılın uygun zamanlarında 3 metreye kadar kara da ev sahipliği yapıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.