Türkiye'nin En İyi Trekking Bölgeleri

Buradasınız

Hareket Et 02 Mayıs 2022

türkiye, trekking, gezi, spor

Doğanın ve manzaraların tadını çıkararak spor yapmak kulağa oldukça hoş geliyor. Batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine eşsiz manzaralarıyla doğa tutkunlarını ve spor severleri bir araya getirecek rotalar bulunuyor. Havaların ısınmasıyla birlikte talebin arttığı ve outdoor sporların başını çeken trekking bölgelerini senin için sıraladık.

Likya Yolu

türkiye, trekking, gezi, spor, likya yolu

Teke Yarımadası’nın sahil şeridinden geçen Likya Yolu, 535 kilometrelik uzunluğuyla en fazla tercih edilen trekking rotaları arasında yer alıyor. Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlayıp Antalya’nın Beldibi bölgesine kadar uzanan Likya Yolu yaklaşık olarak 30 paftadan oluşuyor. Roma döneminden kalan ve güzergâh üzerinde birçok antik eserlerin olduğu Likya Yolu; Ölüdeniz, Patara, Kalkan, Kaş, Faralya, Kale, Finike ve Kemer üzerinden geçerek eşsiz manzaraların tadını çıkarmanı sağlayacak. Ayrıca güzergâh üzerinde Sdyma, Letoon, Antiphellos, Olympos ve Phaselis gibi antik kentler de bulunuyor.

Ihlara Vadisi

türkiye, trekking, gezi, spor, ıhlara, vadi

Eşsiz güzellikleri ve doğal bir şekilde oluşumu ile her yıl binlerce turisti ağırlayan Kapadokya’nın en fazla ziyaret edilen yerlerinden biri de Ihlara Vadisi’dir. Melendiz Çayı’nın yüzyıllarca aşındırarak oluşturduğu vadi, kolay bir parkura sahip. Ayrıca vadide Kapadokya’nın önemli kiliseleri de yer alıyor. İçinde yerleşim yeri bulunan ve dünyanın en uzun vadilerinden biri olan Ihlara Vadisi, Türkiye’nin en önemli trekking bölgelerinden bir tanesi olarak gösteriliyor.

Frig Vadisi Yolu

türkiye, trekking, gezi, spor, frig, vadi

Tarihin eski dönemlerine tanıklık edebileceğin Frig Vadisi Yolu, günümüzden 3 bin yıl öncesine dayanan tarihi eserleriyle dikkat çekiyor. Bölge yalnızca trekking sporları ile değil aynı zamanda bisiklet sporlarıyla ilgilenen kişiler tarafından da sıkça tercih ediliyor. Yaklaşık olarak 500 kilometre uzunluğa sahip yolun Polatlı, Seydiler ve Yenice Çiftliği’nden başlayan 3 başlangıç yolu bulunuyor. Frig Vadisi Yolu üzerinde tarihi eserlerin yanı sıra Frigyalılara ait antik mezarlar da mevcut.

Sülüklü Göl

türkiye, trekking, gezi, spor, sülüklü göl

İstanbul’dan ortalama 3 saat uzaklıkta yer alan ve Bolu’nun Mudurnu ilçesine yakın olan Sülüklü Göl, yaklaşık olarak 300 yıllık bir geçmişe sahip. 1.200 metre yükseklikteki doğal set gölünün içerisinde küçük şelaleler ve çaylar da yer alıyor.  Patika bir yokuşu kapsayan parkurun toplam uzunluğu ise 9 kilometre civarında. Sülüklü Göl, trekking sporu ile ilgilenenlerin mutlaka gitmesi gereken rotalardan birisi.

Kaçkar Dağları

türkiye, trekking, gezi, spor, kaçkar, dağ

Zorlu trekking parkurlarından biri olan Kaçkar Dağları, tabiatın ve yeşilin eşsiz manzaralarından birini spor severlere sunuyor. Yaklaşık olarak 4 bin metre yüksekliğe uzanan parkurun başlangıç noktası ise Rize Çamlıhemşin. Birbirinden güzel yaylalarıyla ve buzul gölleriyle dikkat çeken Kaçkar Dağları, Ardeşen’e kadar uzanıyor. Yüksekliğe rağmen parkurda bulunan toprak patikalar ve traktör yolları ise trekking sporu ile yeni ilgilenenlere birçok avantaj sunuyor.

Trekking her ne kadar keyifli bir spor dalı olsa da spor esnasında birçok kaza ve yaralanma olayları gerçekleşiyor. Bu gibi olumsuz durumlardan korunmak için QNB Sigorta’nın sunduğu Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile başına gelebilecek herhangi bir kaza sonucu hastanede yatman durumunda maddi destek alabilirsin. Bu sigortaya sahip olarak trekking yaparken sadece spora ve eğlenceye odaklanabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.