Türkiye'de Bulunan Yamaç Paraşütü Rotaları

Buradasınız

Hareket Et 28 Ağustos 2021

türkiye, yamaç, paraşüt, ekstrem spor

Ülkemiz birçok spor ya da turizm dalında olduğu gibi yamaç paraşütü alanında da dünyanın sayılı yerleri arasında. Son yıllarda adrenalin tutkunlarının sıkça tercih etmeye başladığı bu ekstrem spor için Türkiye’de yılın farklı zamanlarında yamaç paraşütü yapılabilecek çok sayıda uygun dağ ve tepe bulunuyor. Bazıları deniz kenarında olan bazıları da farklı coğrafi özelliklere sahip manzaralara sahip bu rotalarda, gökyüzünde süzülerek eşsiz güzelliklere şahit olabilirsin. Bir ekstrem spor olarak kabul edilmesine rağmen bir uzman ya da profesyonel eşliğinde hemen herkes tarafından yapılabilecek yamaç paraşütü için en uygun lokasyonlardan bazılarını bu yazımızda bulabilirsin.

Babadağ / Muğla

türkiye, yamaç, paraşüt, ekstrem spor, babadağ, muğla

Muğla - Fethiye’de bulunan Babadağ, yamaç paraşütünde sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en ünlü yerlerinden biri. Fethiye’nin en yüksek rakımlı bölgesi olan Babadağ, Ölüdeniz’in nefes kesen manzarası eşliğinde paraşütçülere eşsiz bir deneyim sunuyor. Bölgede 1700-1900 metre yükseklikten denize doğru süzülebilirsin. Yamaç paraşütü bilmiyor ama bu heyecanı yaşamak istiyorsan Babadağ’da farklı kurs ve eğitimlere de katılman mümkün.

Kaş / Antalya

türkiye, yamaç, paraşüt, ekstrem spor, kaş, antalya

Türkiye’nin yamaç paraşütünde ünlü bir diğer lokasyonu da Antalya. Şehrin farklı noktalarına yayılmış birçok farklı alanda yılın birçok zamanında yamaç paraşütü yapmak mümkün. Bu yerlerin öne çıkanları arasında ise Kaş bulunuyor. Bölgedeki birkaç farklı noktadan yamaç paraşütü yapmak mümkün. Yaklaşık 1000 metre yükseklikten yapılan atlayışlarda Akdeniz’in en güzel manzaralarından birkaçına da şahit olabilirsin.

Munzur / Erzincan

türkiye, yamaç, paraşüt, ekstrem spor, munzur, erzincan

Türkiye’nin çok farklı bir bölgesinde yer alan Erzincan’dayız. Munzur Dağı üzerinden yapacağın atlayışlarla yamaç paraşütü heyecanı yaşayabilir ve aynı zamanda doğanın sunduğu eşsiz manzaralara şahit olabilirsin. Yaklaşık 1300 metre yükseklikte bulunan ve farklı lokasyonlara kurulan atlayış platformları üzerinden kendini gökyüzüne bırakabilirsin. Yılın belirli dönemlerinde bölgede düzenlenen Yamaç Paraşütü Festivali’nde katılabilirsin.

Kızılırmak / Samsun

türkiye, yamaç, paraşüt, ekstrem spor, kızılırmak, samsun

Türkiye’nin en güzel yamaç paraşütü rotalarından bir diğeri de Samsun’dur. Şehrin farklı noktalarındaki yükseltilerden kendini gökyüzünün enfes manzaralarına bırakabilirsin. Bafra ve Vezirköprü ilçeleri arasında konumlanan Şahinkaya Kanyonu, bu iş için biçilmiş kaftan. Kanyon çevresindeki farklı noktalardan yamaç paraşütü ile atlaman ve doğanın keyfini sürerken adrenalinini de yükseltmen mümkün.

 Pamukkale / Denizli

türkiye, yamaç, paraşüt, ekstrem spor, pamukkale, denizli

Ülkemizin en turistik noktalarından biri olan, dünyaca ünlü Pamukkale de yamaç paraşütü yapabileceğin bir diğer lokasyon. Bölgede bulunan, 1650 metre yükseklikteki Dinamit Tepesi, yılın hemen her dönemindeki uygun rüzgarları ve uçuş eğitimi sunan farklı organizasyonları ile dikkat çekiyor. Yine bölgeye yakın konumda bulunan Çökelez Dağı, Türkiye ve dünyadan yamaç paraşütçülerinin en çok tercih ettiği yerler arasında.

Yamaç paraşütü, son yıllarda en çok tercih edilen ekstrem sporlar arasında. Hem çok fazla teknik teçhizata gerek olmaması hem de ne kadar amatör olsan da profesyoneller eşliğinde kolaylıkla yapılabilmesi sebebiyle giderek daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Keyifli ve heyecan dolu olduğu kadar sakatlanma ve yaralanmalara da oldukça açık olan bu sporu yaparken çok dikkatli olmalısın. Acil durumlarda ihtiyaç duyman halinde ise Ameliyat Destek Ferdi Kaza Sigortası yanında. Herhangi bir istenmeyen durumda ameliyat ve günlük hastane masraflarını güvence altına alabileceğin bu sigorta ile kaza veya hastalık sonucunda ameliyat olman ve en az 1 gün yoğun bakımda kalman durumunda ameliyat giderlerini de karşılayabilirsin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.