Ana içeriğe atla

Ekstrem Spor

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Supplement Kullanmak Gerçekten Gerekli Mi?
Supplement Kullanmak Gerçekten Gerekli Mi?

iyihisset.com

20 Eyl 2023

Supplement, takviye, besin, egzersiz, spor, antrenman

Gıda takviyeleri ya da genel olarak yabancı dildeki kullanımları ile supplementlar, hem spor hem de diyet yaparken birçok farklı noktada bize destek olan, en temel yardımcılar arasında. Spor yapmak hemen herkesin sağlığını desteklemek, formunu korumak ve fiziksel performansını artırmak için en harika yol. Ancak, bazen normal beslenme alışkanlıkları bir noktada yetersiz kalabilir ve bu noktada ise supplementler devreye girer. Farklı formlarda ve içeriklerde sunulan bu takviyeleri özellikle ağır spor yapanlar ise sıkça kullanırlar. Peki gerçekten bir egzersiz ya da antrenman yapıldığında supplement kullanmak gerekli midir? Bu yazımızda supplementları kullanımının avantajları, olası riskleri ve doğru yaklaşımın nasıl olması gerektiğine dair bilgiler bulabilirsin.

Supplement nedir?

Supplement, takviye, besin, egzersiz, spor, antrenman

Supplementler, genel olarak beslenmeyi desteklemek ve eksik besin maddelerini tamamlamak amacıyla kullanılan ürünlerdir. Bu supplementler, vitaminler, mineraller, protein tozları, amino asitler, kreatin, omega-3 yağ asitleri gibi çeşitli besin öğelerini içerebilir. Sporcular ve aktif bireyler, bazen bu supplementleri kullanarak antrenman performanslarını artırmayı, toparlanma süreçlerini hızlandırmayı veya belirli hedeflere daha etkili bir şekilde ulaşmayı amaçlayabilirler. Özellikle ağır antrenmanlar yapan ve ekstrem sporları tercih edenlerin bu tarzdaki takviyeleri sıkça kullandığı görülür. Birer ilaç olarak kabul edilmeyen ve içerikleri de bu şekilde olmayan bu ürünler, doğrudan doğal gıda kaynaklarından tüketilebildiği gibi sentetik olarak kimyasal maddeler yoluyla da üretilebilmektedir. Kullanımları konusunda ise halen araştırmalar devam etmekte ve faydaları, avantajları tartışılmaktadır.

Supplementler ne gibi avantajlar sağlar?

Supplement, takviye, besin, egzersiz, spor, antrenman

Birçok noktada spor yapanlara destek olan bu takviyeler, çok sayıda farklı avantajlar da sunmaktadır. Supplementlerin en önemli faydalarından biri eksik besin maddelerini tamamlamadır. Yüksek yoğunluklu egzersiz, vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini artırabilir. Protein tozları, amino asitler ve vitamin supplementler, kas onarımını destekleyerek egzersiz sonrası iyileşme sürecini hızlandırabilir. Buna ek olarak kreatin gibi supplementler ise hücresel enerji üretimini artırarak kısa vadeli yüksek yoğunluklu aktivitelerde performansınızı artırabilir. Aynı şekilde, BCAA (Branched-Chain Amino Acids) amino asit supplementleri, kas kütlesini korumaya yardımcı olarak dayanıklılığı artırabilir.

Supplementlerin sağladığı en önemli avantajlardan biri de özel hedeflere ulaşma yolunda verdikleri destektir. Kiloyu artırma, kilo verme veya kas kütlesi kazanma gibi özel hedeflere yönelik olarak da supplementler kullanılabilir. Protein supplementleri, özellikle kas kazanımını desteklemek için tercih edilir.

Adaptojenler, B vitaminleri ve omega-3 yağ asitleri gibi supplementler, hem zihinsel hem de fiziksel enerjiyi artırabilir, böylece antrenmanlara daha motive bir şekilde yaklaşabilirsin.

Supplementler riskli midir?

Supplement, takviye, besin, egzersiz, spor, antrenman

Supplementlerin kullanımları ile ilgili birçok noktada tartışmalı durumlar vardır ve halen bu alandaki araştırmalar da devam etmektedir. Bu takviyelerle ilgili gündemdeki en önemli konulardan biri aşırı kullanım sonucunda vücutta toksisite yaratma olasılığı olmasıdır. Bazı vitaminler ve minerallerin fazla alımı, vücuda zarar verebilir. Örneğin, A vitamini veya demir fazla alındığında toksik etkilere neden olabilir.

Bunun dışında kullanılan takviyenin kalitesi de oldukça etkilidir. Piyasada kalitesiz veya düşük etkili supplementler bulunabilir. Güvenilir markaların ürünlerini tercih etmek, sahte veya zararlı içeriklerden kaçınmana yardımcı olabilir. Son olarak bazı supplementler düzenli kullanılan bazı etkileşime girebilir. Eğer reçeteli ilaçlar kullanıyorsan, bazı supplementler bu ilaçlarla etkileşime girebilir ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, doktorunun onayı olmadan supplement kullanmaktan kaçınmalısın.

Supplement kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Supplement, takviye, besin, egzersiz, spor, antrenman

Spor yaparken, özellikle de ağır antrenmanlar ya da ekstrem sporlar yaparken supplement kullanarak vücudunu desteklemeyi tercih edebilirsin. Ancak bu noktada dikkat etmen gereken birçok farklı nokta bulunuyor. İlk olarak yapman gereken bireysel ihtiyaçlarını belirlemektir. İhtiyaçlarını ve hedeflerini belirleyerek hangi supplementlere ihtiyacın olduğunu tespit etmelisin. Her bireyin gereksinimlerinin farklı olduğunu da unutmamalısın.

Supplementleri ana beslenme kaynağının yerine koymak yerine, eksiklikleri gidermek için bir araç olarak kullanmak da önemlidir. Dengeli ve çeşitli bir beslenme planı oluşturmak her zaman ilk önceliğin olmalıdır. Bu noktada her zaman bir sağlık profesyoneli ve uzmandan destek almayı ihmal etmemelisin. Özellikle var olan sağlık sorunların veya kullandığın ilaçlar varsa, uzman görüşü almak daha da önemli olacaktır. Son olarak dikkat etmen gereken bir diğer konu da doğru dozaj ve miktarları seçmektir. Aşırı kullanıma her zaman özen göstermelisin.

Sen de düzenli olarak spor ve egzersiz yapıyorsan, bir uzman kontrolü altında supplementları kullanmayı tercih edebilirsin. Ancak burada sağlığını etkilemeyecek şekilde bir rutin oluşturman da ve beslenme düzenine dikkat etmen genel sağlığın için çok önemlidir. Buna ek olarak hayatının belirli bir noktasında her an sağlığınla ilgili bir ihtiyacın olabilir. Bu noktada QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. SGK dışında özel sağlık kuruluşlarına ek bir ücret ödemeden hizmet alabileceğin bu sigorta ile kendini ve sevdiklerini koruma altına alabilirsin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.