Snowkite Yapmanın Tam Vakti

Buradasınız

Hareket Et 26 Ocak 2023

Snowkite, kış, spor, ekstrem, eğlence, adrenalin

Kışın en eğlenceli ve adrenalin dolu sporlarından biri olan Snowkite, bembeyaz karların üzerinde hem güzel bir aktivite hem de heyecanlı zamanları vadediyor. Son dönemde popülerliği giderek artan ve kış aylarının vazgeçilmez sporları arasına giren Snowkite, aynı zamanda uçurtmanın da nostaljisini herkese yaşatıyor. İlk defa yapanlar için mutlaka profesyonel uzmanların kontrolünde yapılması gereken bu spor, ülkemizin farklı yerlerindeki spor merkezlerinde de rahatlıkla yapılabiliyor. Snowkite hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Snowkite nedir?

Snowkite, kış, spor, ekstrem, eğlence, adrenalin

Yazın yapılan kitesurfing ile çok benzeyen ve kış sporları merkezlerinde yapılan bir spor olan Snowkite, temelde uçurtma yardımı ile yapılan ekstrem sporlardan biri olarak kabul ediliyor. Powerkite adı verilen bir güç uçurtmalarına bağlanan bir mekanizma yardımı ile yapılan bu spor, snowboard ile de yapılan sporlar arasında sayılıyor. Kış sporlarının yapılabildiği merkezlerde, özel olarak hazırlanmış pistlerde ve rüzgarlı havalarda yapılıyor. Belirli bir yükseklikten aşağıya doğru, rüzgarın da gücünü kullanarak şişen uçurtmaya başlı özel bir mekanizma ile kayarak aşağıya iniliyor. Adrenalin ve heyecanın doruklara ulaştığı ve benzer ekstrem sporlara göre de biraz daha güvenli olan Snowkite, kayak yapmayı bilen hemen herkes için de uygun sporlar arasında yer alıyor.

Snowkite için hangi malzemeler gerekiyor?

Snowkite, kış, spor, ekstrem, eğlence, adrenalin

Snowkite yapabilmek için öncelikli olarak Kitesurfing’te de kullanılan güç uçurtmalarından birine ihtiyacın bulunuyor. Buna adapte edilen ve harnes olarak adlandırılan geniş ve özel bir kemere de bağlandıktan sonra kayak ya da boardun üzerine geçiyorsun. Yine uçurtmanın bağlı olduğu handle barlar (Gidonlar) ve koruyucu kask ve gözlüğünü de unutmamalısın. Bele bağlanmış durumda olan kemerin üzerindeki gidondan uçurtmanın kontrol edilmesi ve yönlendirilmesi prensibine dayanan bu spor özellikle heyecan arayan gençler tarafından daha sık tercih ediliyor.

Snowkite nerede yapılabilir?

Snowkite, kış, spor, ekstrem, eğlence, adrenalin

Snowkite yapabilmek için öncelikli olarak ihtiyaç duyulan şey rüzgar ve uygun bir pist. Hafif inişler, çıkışlar ve yokuşlar olması istense de genel olarak Snowkite için geniş, rüzgarı da alan bir arazi isteniyor. Bunun için ülkemizde de Erciyes, Kartalkaya, Sarıkamış ve Uludağ gibi kış sporlarının aktif olarak yapıldığı yerlerde sıkça tercih ediliyor. Buralarda Snowkite yapabilmek için uygun ve özel olarak oluşturulmuş pistler bulunuyor. Yılın belirli zamanlarında bu mekanlarda ulusal ya da uluslararası yarışmalar da düzenleniyor ve Snowkite yapanlar hem izleyenlere hem de katılımcılara heyecanlı anlar yaşatıyor.

Temel bir eğitim ve uzman gözetimi şart

Snowkite, kış, spor, ekstrem, eğlence, adrenalin

Snowkite temel olarak hem kayak yapma bilgisi hem de uçurtma kontrolünü aynı anda gerektirdiğinden bu spora başlamak isteyenler için mutlaka uzman ve profesyonel kişilerden eğitimler alınması gerekiyor. Snowboard kullanımının çok yoğun olduğu bu sporda yanlış bir hareket çok ciddi yaralanma ve sakatlanmalara da meyil verebiliyor. Bu yüzden temel eğitimlerin alınması ve denemelerin yapılması büyük önem taşıyor. Snowboard eğitimi, uçurtma eğitimi ve her ikisinin de entegre edildiği eğitimi tamamlayanlar, kaymaya başlayabiliyor. Heyecan ve tutku dolu bir aktivite arayanlara uygun olan snowkite, ekstrem sporlar konusunda seçeneklerini geliştirmek isteyenler için iyi bir alternatif oluşturuyor.

Ekstrem sporlar her ne kadar oldukça eğlenceli, heyecanlı ve adrenalin dolu olsalar da aynı zamanda içerisinde belirli tehlikeleri de barındırıyorlar. Bunun için bu sporların mutlaka belirli eğitmenlerin gözetiminde yapılması ve profesyonel desteklerin alınması gerekiyor. Ancak bunun da ötesinde ekstrem olsun ya da olmasın spor yaparken ya da hayatın belirli anlarında başına gelebilecek istenmeyen olaylarda yaralanman mümkün. Bu noktada QNB Sigorta’nın sunduğu Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası senin yanında olacak. Acil durumlarda sağlık kuruluşlarında destek almanız kolaylaştıracak bu sigorta ile hem kendini hem de sevdiklerini kontrol altına alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.