Şimdi Off-Road Vakti… Türkiye'nin En Güzel Off-Road Rotaları

Buradasınız

Hareket Et 21 Nisan 2022

offroad, türkiye, rota, lokasyon, rota, ekstrem spor

Off–road, asfaltsız zemindeki sürüşleri tanımlamada kullanılan bir terimdir. Engebeli, çamurlu, çakıllı, kayalık vb. şekildeki yollarda sürüş yapmak çoğu insan için kâbus niteliğinde olsa da bazıları için bu koşullarda sürüş yapmak tamamen bir tutku. Off-road tutkunlarının da bu rotalarda oluşan sürüşün teknik zorluğuna ayrı bir zaafı bulunmakta. Bu alanı, hobi ve eğlence unsuru olarak gören çok fazla kişi var. Macera ve adrenalinle harmanlanan bu sporun popülaritesi ise gittikçe artıyor. Bu nedenle yeni rotalar arayan meraklıların ve tutkunların sayısı da artış gösteriyor. Off–road’a ilgin varsa ülkemizin bazı güzergahları senin için adeta biçilmiş bir kaftan.

Beykoz Riva

offroad, türkiye, rota, lokasyon, rota, ekstrem spor

Öncelikle İstanbul’a yakın rotalardan başlayalım. Off-road tutkunu isen tercih edebileceğin rotalardan biri Beykoz Riva’da bulunan off-road parkuru olabilir. Özellikle yeni başlayanlar için çok uygun sayılabilecek bu rotada ormanlık arazinin yanı sıra aynı düzeydeki zemin şartları ile de gidilebilecek lokasyonlar arasında.

Kavacık – Cumalı Ilıcası Parkuru

offroad, türkiye, rota, lokasyon, rota, ekstrem spor

Bu kez rotamızı İzmir’e çevirelim. İzmir’de yer alan engebeli ve taşlı araziye sahip bu parkur, yaklaşık olarak 66 km uzunluğa sahip ve off-road için de uygun lokasyonlardan. Biraz daha profesyonellere hitap eden bu parkurda çok zorlu iniş ve çıkış noktaları bulunuyor. 1200 metre çıkış mesafesi ve 2082 metre iniş mesafesiyle zorlayıcı bir off-road için tercih edebileceğin konumlardan biri.

Kaz Dağları

offroad, türkiye, rota, lokasyon, rota, ekstrem spor

Kaz Dağları da off-road için tercih edebileceğin uygun alanlar arasında yer alıyor. Dünyanın oksijen depolarından biri sayılan ormanları ile bilinen Kaz Dağları’nda off-road keyfi de yapabilirsin. Bu ormanların çeşitli noktalarında bulunan zorlu parkurlarda off-road deneyimi yaşayabilirsin. Farklı doğa sporlarına da ev sahipliği yapan Kaz Dağları’nı tercih edebilirsin.

Toroslar

offroad, türkiye, rota, lokasyon, rota, ekstrem spor

Ülkemizin en güzel noktalarından biri sayılan ve doğası ile ziyaretçilerini mest eden Toros Dağları’nı da off-road için mesken tutabilirsin. Off-road tutkunları için tercih edilebilecek rotalar arasında yer alan Toroslar, Fethiye’den Patara’ya kadar uzanan bir rotaya ev sahipliği yapıyor. Orta zorlukta sayılan bu rota içerisinde eşsiz manzaralar da seni bekliyor olacak.

Kaçkar Dağları

offroad, türkiye, rota, lokasyon, rota, ekstrem spor

Karadeniz’in doğasını en iyi yansıtan yerlerden biri olan Kaçkar Dağları da off-road için en iyi parkurlar arasında sayılıyor. Yemyeşil ormanlar ile kaplı bölgede hem su geçişli hem de tırmanışlı rotalar bulabilirsin. Son dönemlerde burada artan tesisleşme ve imkanların geliştirilmesi gibi faktörler de iyi bir deneyim yaşaman için artı unsurlar olarak sayılabilir.

Kayışdağı

offroad, türkiye, rota, lokasyon, rota, ekstrem spor

İstanbul’da yer alan önemli ve bilinen parkurlardan biri olan Kayışdağı Parkuru da off-road için uygun mekanlar arasında. Zorluklarına rağmen güvenli bir rota olarak bilinen bu lokasyon ayrıca gerekli zamanlarda yangın yolu tırmanış yolu olarak da kullanılıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.