Kite Surfing ile Adrenalinin Doruklarına Çıkacaksın

Buradasınız

Hareket Et 12 Ağustos 2022

kite surfing, deniz, spor, ekstrem, adrenalin, eğlence

Son dönemlerde Türkiye’de popülerliğini artıran ve enerjisini rüzgârdan alan kite surfing, adrenalin tutkunlarına eşsiz deneyimler yaşatıyor. Rüzgar sörfü olarak da bilinen kite surfing en fazla tercih edilen su sporları arasında yer alıyor. Bir paraşüt ve board ile rüzgâra meydan okumana olanak sağlayan bu spor dalı, her ne kadar kolay gibi görünse de üst düzey güvenlik önlemleri gerektiren zor bir spor. Kite surfing ile merak edilenleri senin için derledik.

Kite surfing nedir?

kite surfing, deniz, spor, ekstrem, adrenalin, eğlence

1998 yılından bu yana su sporları arasında yer alan kite surfing, son yıllarda özellikle ülkemizde büyük bir popülarite yakaladı. Rüzgâr sörfü olarak da adlandırılan kite surfing, wake style, wake riding, freestyle ve jumping gibi farklı stilleri içerisinde barındırıyor. Diğer ekstrem sporlara nazaran daha kolay öğrenilen kite surfing, sporcunun rüzgâra karşı koymasını amaçlıyor.

Kite surfing nasıl yapılır?

kite surfing, deniz, spor, ekstrem, adrenalin, eğlence

Türkiye’de ve dünyada kite surfing yapmaya uygun birçok destinasyon bulunuyor. Ancak kite surfing yapmak için mekândan ziyade 12-20 knot arasında sabit esen bir rüzgâr gerekiyor. Tüm koşullar karşılandıktan sonra board üzerindeki sporcunun vücuduna 2 veya 4 ipli bir paraşüt bağlanıyor ve sporcunun rüzgâra karşı dengesini koruması bekleniyor. Ayrıca kite surfing diğer su sporlarına oranla daha hızlı bir şekilde öğrenilebiliyor ve amatör sporcuların deneyimlemesine de olanak sunuyor. Kite surfing yaparken dengeyi korumak, aceleci davranmamak ve sakin kalmak ise oldukça önemli kriterler arasında yer alıyor.

Kite surfing için gereken ekipmanlar neler?

kite surfing, deniz, spor, ekstrem, adrenalin, eğlence

Özellikle amatör sporcular için bir eğitmenin kontrolünde yapılması gereken kite surfing için birtakım ekipmanlara ihtiyaç duyuluyor.  İp, bar ve güvenlik sisteminden oluşan paraşüt bu spor dalı için en temel malzemeler olarak ön plana çıkıyor. Öte yandan paraşütü şişirmene yardımcı olarak bir adet pompaya da sahip olman gerekiyor. Son olarak profesyonellik seviyene göre bir board seçimi yapman gerekiyor. Board seçiminde en ve boy oranlarının farklılıkları konusunda bir eğitmenden yardım alabilirsin. Son olarak kite surfing yapmaya elverişli kıyafetleri de tedarik etmen gerekiyor.

Kite surfing için uygun destinasyonlar

kite surfing, deniz, spor, ekstrem, adrenalin, eğlence

Yurt içi ve yurt dışında kite surfing yapmak için birçok lokasyon bulunuyor. Rüzgar değerlerinin de elverişli olduğu durumlarda sporcular kolaylıkla kite surfing yapabiliyor. Ülkemizde Alaçatı, Akyaka, Gökçeada, Bozcaada, Kilyos, Datça, Bodrum, Akyarlar, Ayvalık, Gelibolu, Tuzla, Şile, Alanya, Silivri ve Fethiye gibi bölgelerde kite surfing yapmak mümkün. Yurt dışında ise İspanya, Mısır ve Fransa’nın çeşitli bölgelerinde bu sporu yapabilirsin.

Kite surfing her ne kadar kolay öğrenilebilir olsa da üst düzey güvenlik önlemleri gerektiren ve bazı durumlarda istenmeyen kazalarla da sonuçlanan bir su sporu olarak karşımıza çıkıyor. Sadece spor anında değil hayatımızın her anında beklenmedik kazalarla karşı karşıya kalabiliriz. QNB Sigorta’nın sunduğu 7/24 Sağlıklı Hayat Ferdi Kaza Sigortası ile bu anlara hazırlıklı olabilirsin. Üstelik sunduğu ücretsiz online doktor ve psikolog hizmeti ile doktora danışma ihtiyaçlarını karşılayabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.