Kışın Yapabileceğin Ekstrem Sporlar

Buradasınız

Hareket Et 29 Ocak 2022

kar, kış, buz, soğuk, spor, ekstrem

Ekstrem sporlar yılın hemen her zamanında, farklı mekanlarda ve farklı şekillerde yapılacak spor aktiviteleridir ancak bu tür sporları yapmak için en iyi mevsim hangisidir sorusunun yanıtı da kıştır. Karın, buzun ve soğuğun altında bir yandan eğlenceli bir yandan da adrenalin dolu zamanlar geçirmek için sen de bu kışı yeni deneyimlerle geçirmek ister misin? İşte kışın yapabileceğin ekstrem sporlardan bazıları.

Kar Uçurtması

kar, kış, buz, soğuk, spor, ekstrem, kar uçurtması

Kış aylarında deneyebileceğin ve seni heyecanın doruklarına ulaştıracak ekstrem spor seçeneklerinden ilki Snow Kite yani kar uçurtmasıdır. Özellikle yaz aylarında uygun rüzgarlı alanlarda, yükseltilerden aşağıya doğru yapılan sporun karlı ortamlarda yapılan versiyonu olarak adlandırabileceğimiz snow kite, belden halatla bağlı olduğun bir uçurtma ve board ile yapılıyor. Karlı yamaçlardan aşağıya inerken yapabileceğin bu spor için ülkemizde Uludağ, Erciyes, Kartalkaya ve Sarıkamış’ı tercih edebilirsin.

Kar Kanosu

kar, kış, buz, soğuk, spor, ekstrem, kar kanosu

Kışın keyif alabileceğin ve heyecanını üst seviyeye çıkaracak diğer bir ekstrem spor da Snow Kayaking’tir. Kar kanosu olarak da ifade edilen ve dünyada çokça tercih edilen bir spor olan Snow Kayaking, temel olarak denizdeki kano mantığını kışa ve kara taşıyan bir spor. Kürekle kanona yön verebilir ve eğer bu sporda ustalaşabilirsen farklı yerlerde düzenlenen yarışmalara da katılabilirsin.

Kar Bisikleti

kar, kış, buz, soğuk, spor, ekstrem, kar bisikleti

Kışın ve karın keyfini sürebileceğin en güzel ve keyifli ekstrem sporlardan bir diğeri de kar bisikletidir. Hemen hemen bisikletin aynısına benzeyen bir araçla yapabileceğin kar bisikletinde tek fark tekerlekler yerine kızaklar olması. Kısa bir acemilikten sonra hızla kullanmaya başlayabileceğin ve kızakla da çok büyük benzerlikler gösteren kar bisikleti kış ayları için iyi bir alternatif olabilir. Kızaktan en büyük farkı ise yolunu tayin edebileceğin bir dümeni olması.

Buz Tırmanışı

kar, kış, buz, soğuk, spor, ekstrem, buz tırmanışı

Kışın yapabileceğin en tehlikeli ekstrem sporlardan biri olan buz tırmanışı, daha profesyonel işi olan bir spor. Özellikle profesyonel dağcıların yapmasının daha uygun olduğu buz tırmanışında, tamamen buzla ve güvenli olduğu test edilmiş olan yamaçlara ve sarp kayalara tırmanabilirsin. Bunun için ülkemizdeki en uygun yerlerden biri Erzurum’da bulunan Uzundere’yi tercih edebilirsin.

Snocross

kar, kış, buz, soğuk, spor, ekstrem, snocross

Hemen her kar merkezinde rahatlıkla bulabileceğin ve yapılması da diğer spor türlerine göre daha kolay olan Snocross, bu kış için deneyebileceğin en iyi ekstrem sporlar arasında yerini alabilir. Motorlu özel bir araçla yapabileceğin ve yine heyecanın en uç noktasına kadar ulaşmanı sağlayacak olan Snocross, herhangi bir pistte ya da doğal, bozulmamış bir alanda da rahatlıkla denenebilir. Burada bol engebeli ve virajlı bir alan olması heyecanı da otomatik olarak artıracaktır.

Ekstrem sporları yapmak her zaman için çok tehlikeli ve istenmeyen durumlarla sonuçlanabilecek olaylara neden olabilir. Özellikle kışın yapacağın ekstrem sporlarda çok daha dikkatli olmalı, karın ve buzun sana getirebileceği olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmalısın. Tüm hazırlıklarını yaparak ve profesyonellere danışarak ekstrem sporları yapsan da acil durumlarda ve ihtiyaç anında QNB Sigorta’nın Ameliyat Destek Ferdi Kaza Sigortası yanında. İstenmeyen ve beklenmeyen bir durumda seni ve sevdiklerini koruyacak bu sigorta ile ekstrem sporları yaparken sadece heyecana odaklanabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.