Kışın Çetin Günlerinde Snocross ile Heyecanın Doruklarına Ulaş

Buradasınız

Hareket Et 25 Aralık 2022

snocross, ekstrem, spor, heyecan, adrenalin, kar, kış

Kışın en güzel zamanlarını yaşadığımız bugünlerde karın keyfini çıkarmak ve sporun heyecanını içinde yaşamak istersen sana bir önerimiz var; Snocross. Kar motosikleti olarak da bilinen ve özel olarak oluşturulmuş pistlerde macera dolu bir safariye çıkabileceğin Snocross, hemen hemen tüm kayak merkezlerinde rahatlıkla yapabileceğin bir spor olarak öne çıkıyor. Ekstrem sporlar içerisinde popülerliği giderek artan Snocross ile ilgili detayları bu yazımızda bulabilirsin.

Snocross nedir?

snocross, ekstrem, spor, heyecan, adrenalin, kar, kış

Kar motosikleti olarak da ifade edilen ve kışın yapılabilecek en keyifli ve adrenalin dolu ekstrem sporlardan biri olan Snocross, 1950’lerin sonunda Amerika’da popülerleşmeye başlayan bir aktivite. Kar için özel olarak tasarlanmış mobiletlerde aşağı yukarı saatte 100 km’ye varan hızlara ulaşabileceğin bu spor motokros pistlerine benzeyen ve yine özel olarak hazırlanmış pistlerde yapılıyor. Sürücülerin farklı manevralarla önlerinde çukur ya da tümseklerden geçmeye çalıştığı ve zaman zaman yarışlara da sahne olan bu ekstrem spor, hemen hemen her merkezde rahatlıkla da yapılabiliyor.

Özel motosikletler gerektiriyor

snocross, ekstrem, spor, heyecan, adrenalin, kar, kış

Snocross yapmak için ihtiyaç duyacağın ilk ve belki de en önemli şey motosikletin kendisi. Pistin ve kar genel durumuna göre özel olarak seçebileceğin bu motosikletlerin her biri farklı özellikleri ile öne çıkıyor. Kimi tırmanma ya da uzun sürüşler için daha uygunken, kimi daha hızlı gitmeni sağlıyor. Ekstrem sporların doğasında yer alan adrenalin ve heyecanı yaşaman için özel olarak tasarlanmış bu cihazlar, kışın ve karın zor şartları ile dağın kendine has doğasında rahatlıkla hareket edebilmen için oluşturulmuş durumda. Yine ana motosiklete ek olarak güvenliğini sağlamaya yönelik özel kar kıyafetleri, kask, gözlük, eldiven gibi ekipmanları da kullanmayı ihmal etmemelisin.

Türkiye’de Snocross nerelerde yapılır?

snocross, ekstrem, spor, heyecan, adrenalin, kar, kış

Snocross, Türkiye’de kayak yapılan hemen hemen her merkezde rahatlıkla yapılabilir. Uludağ, Kartepe, Sarıkamış, Palandöken gibi dünyaca ünlü kayak merkezlerinin yer aldığı yerlerde kar motosikletleri için özel olarak hazırlanmış parkurlar bulunmaktadır. Buralarda kısa bir eğitimin ardından yine uzman desteği ve gözetiminde bu sporu deneyebilirsin. Kayak merkezlerinde çukurlar, tümsekler, virajlar, eğimli alanlar ve tırmanma şeritlerinden oluşan özel parkurlar bulunur. Bunları da hemen hemen tüm merkezlerde bulabilirsin. Snocross için bir pist ve karın olması yeterlidir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.