Ana içeriğe atla

Ekstrem Spor

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kamp Hakkında Bilmediklerin ve Yanında Olması Gerekenler
Kamp Hakkında Bilmediklerin ve Yanında Olması Gerekenler

iyihisset.com

30 May 2022

kamp, kampçılık, kamp kurmak, doğa, çevre

Kamp yapmak her ne kadar insana huzur veren bir spor dalı olsa da özellikle konfor alanının dışına çıkmak istemeyen kişiler için de oldukça zorlayıcıdır. Kamp yaparken birçok farklı sorun ile karşı karşıya kalabilir, her ne kadar yanına alman gereken malzemeleri listelesen de unutabilirsin. Kamp hakkında bilmen gereken püf noktaları ve yanına alman gereken malzemeleri senin için kaleme aldık.

Doğru alanı seçmelisin

kamp, kampçılık, kamp kurmak, doğa, çevre, ateş

Kamp yaparken barınma alanının seçimi çok önemlidir. Kampta geçirilen sürenin kalitesi ve alınan keyif barınma alanının tercih edilmesine bağlıdır. Öte yandan barınma alanını oluşturmak için yanında bulunması gereken bazı eşyalar bulunuyor. Bu malzemeler şu şekilde sıralanıyor: Çadır, mat, sandalye, uyku tulumu, yastık, battaniye, ip, el feneri, kafa lambası, powerbank, pil, çakı ve çakmak. 

Sevdiğiniz yiyecekleri tüketmelisin

kamp, kampçılık, kamp kurmak, doğa, çevre, sohbet

Kamp alanında geçirilen sürenin daha keyifli bir hale gelmesi için seçilen yiyecekler oldukça önemlidir. Lezzetli yiyecekler sayesinde unutulmaz bir kamp geçirebilirsin. Yiyeceklerini hazırlamak için mangal, çıra, tel ızgara, masa örtüsü, çatal, kaşık, bıçak, kürdan, bardak, tabak, termos, ocak, kâğıt havlu, ıslak mendil, çöp poşeti ve yiyecek malzemelerine ihtiyacın olacak. Ancak yemek hazırlarken doğaya zarar vermemeli ve atıklarını biriktirerek kamp alanının temizliğine hassasiyet göstermelisin. Yemek yapmak ile uğraşmak istemeyen kişiler konserve yiyecekleri de tercih edebilir.

Yedek çamaşır almalısın

kamp, kampçılık, kamp kurmak, doğa, çevre, ateş, gece

Kamp yaparken yanınızda bulunması gereken malzemelerden bir diğeri de çamaşırlardır. Çamaşırlarını seçerken temkinli davranmalı ve yanına mutlaka yedeklerini almalısın. Aksi takdirde kamp esnasında mağdur olabilirsin. Bot, pantolon, kemer veya şort, ekstra t-shirt, çorap, iç çamaşırı, şapka, bandana, havlu, terlik ve çanta yanına alman gereken önemli eşyalar arasında yer alıyor.

 

 

Kişisel eşyalarını unutmamalısın 

kamp, kampçılık, kamp kurmak, doğa, çevre, ateş

 

Kamp alanındaki konfor alanını yanına alacağın birtakım kişisel eşyalar ile arttırabilirsin. Aynı zamanda kişisel eşyaların kamp hayatını da kolaylaştıracaktır. Sabun, şampuan, diş fırçası, tarak, tuvalet kâğıdı ve deodorant gibi kişisel eşyalarını yanında bulundurarak kişisel temizliğini sağlayabilirsin. Bu noktada biten eşyalarının plastik atıklarını doğaya bırakmamaya özen göstermelisin.

İlk yardım kitini aklından çıkarmamalısın

kamp, kampçılık, kamp kurmak, doğa, çevre, yürüyüş, trekking

Kamp alanında beklenmedik kazalar ve yaralanmalarla karşı karşıya kalabilirsin. Bunun için temel ilkyardım bilgisine sahip olman gerekiyor. Ayrıca kamp alanında yaşanabilecek olumsuz sonuçlara karşı bir ilkyardım kitine de sahip olmalısın. İlkyardım kitinin içerisinde olması gereken malzemeler ise şu şekilde: şahsi ilaçlar, ağrı kesici, alerji durumları ve böcek ısırıkları için krem, pamuk, yara bandı, bandaj, sinek kovucu sprey, güneş kremi, bandaj, sıcak ve soğuk akü.

Kamp yapmak hem çok eğlenceli dakikalar geçirebileceğin bir etkinlik hem de sağlığın için de yapabileceğin en iyi aktivitelerden biri. Kamp yaparken ihtiyacın olan malzemeleri yanına almanın ötesinde hem kendin hem de sevdiklerinin sağlığı için de gerekli önlemleri de mutlaka almalısın. Ancak sağlığına ne kadar dikkat etsen de hayatın akışı içerisinde hastaneye gitmek durumunda kalacağın anlar yaşayabilirsin. QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile anlaşmalı özel hastanelerde ve diğer sağlık kurumlarında SGK katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti alabilir, ücretsiz birçok sağlık hizmetinden de faydalanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.