İpte Dengede Yürüme Sporu: Slackline

Buradasınız

Hareket Et 24 Aralık 2021

ip, denge, yürüme, slacklining, spor, ekstrem spor

İki nokta arasında kurulmuş olan bir ip düzeneği üzerinde ayakta durmak için yapılan bir denge sporu olan Slackline, son zamanlarda çok daha fazla kişi tarafından tercih edilen bir aktivite olmaya başladı. Eski tarihlerde daha çok sirklerde görmeye alışkın olduğumuz ip cambazlığının daha sportif bir hale getirilmiş şekli olan slackline; güç, denge, sabır ve dinamizmi bir arada sunan bir spor. İpte dengede durmak istersen ve slackline nasıl bir spordur dersen, aradığın yanıtları bu yazımızda bulabilirsin.

Slackline nedir?

ip, denge, yürüme, slacklining, spor, ekstrem spor

Uluslararası adı slackline olan ipte dengede durma sporu, iki basit merkez arasına gerilen yüksek çekiş güçlü bir ip üzerinde dengede durarak karşıya geçmek olarak ifade edilebilir. Genellikle dağcıların hem biraz dinlenmek hem de antrenman yapmak için yaptıkları bir aktivite olan ipte dengede durma, güç ve dengenin aynı anda kullanılması gereken eğlenceli bir spor. Açık havada yapılması itibarıyla da hem sağlık hem de eğlence için biçilmiş kaftan olan ipte dengede durma, huzur ve heyecanı aynı anda yaşamak isteyenler için de birebir. 

Slackline ne işe yarar?

ip, denge, yürüme, slacklining, spor, ekstrem spor

Sağlık için yapabileceğin ve aynı zamanda keyifli de vakit geçirmeni sağlayacak slackline, aynı zamanda vücudun farklı kaslarını da çalıştıran bir egzersiz. Başta bacak kasları olmak üzere karın ve çevresindeki diğer kasların da aktif olarak kullanıldığı ipte dengede durma sporu, zaman zaman fizyoterapistlerin de hastaları için kullandığı bir antrenman olabiliyor. Psikolojik olarak da sabır ve stres yönetimini sağladığı için iş hayatında da motivasyon ve enerjiyi getiren bir aktivite olarak tercih ediliyor.

Slackline nasıl yapılır?

ip, denge, yürüme, slacklining, spor, ekstrem spor

Slackline yapabilmek için ihtiyaç duyacağın malzemeler sadece uygun şartlarda bir ip ve ip üzerindeyken kaymanı engelleyecek bir ayakkabı. Ardından, açık havada ipi gergin şekilde kurmana yardımcı olacak iki sabit nokta bulman gerekiyor. İpi hazırlayarak üzerine çıkabilir ve dikkatli şekilde karşıya geçebilirsin. İpteyken denge kurmana yardımcı olacak, kaymaz bir outdoor ayakkabısı giyebilirsin. Bu noktada işi uzmanlarına danışarak bunları temin edebilirsin.

Yaralanma ve sakatlıklar için dikkatli olmak gerekir

ip, denge, yürüme, slacklining, spor, ekstrem spor

Genellikle açık havada ve havanın güzel olduğu günlerde yapılan bir spor olan slackline, dikkat edilmediği taktirde ciddi sonuçlara neden olabilecek kazaları da yanında getirebiliyor. Bu alanda uzman olanlar, onlarca metre yükseklikte ip üzerinde dengede dururken, amatör ya da yeni başlamış olanlar ise koruyucu iplerle farklı güvenlik noktalarına bağlanıyorlar. Bu sayede düşseler bile yere temas etmeleri engelleniyor.

Hayatın içerisinde hiç beklenmedik anda senin ya da sevdiklerinin başına bir kaza gelme olasılığı var. Bu noktada her zaman seni tutacak ya da koruyacak bir ip bulamayabilirsin. Böyle durumların önüne geçmek ve hayatın akışı içerisindeki risklere karşı hazırlıklı olmak için QNB Sigorta’nın İyi Yaşama Devam Ferdi Kaza Sigortası yanında. Ücretsiz sunulan Check-up paketi, anlaşmalı hastaneler ve kliniklerde geçerli %20’ye varan indirimler bu sigorta ile seni bekliyor.

 

 
 

 

 
 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.