Heyecanlı ve Adrenalin Dolu Buz Tırmanışı

Buradasınız

Hareket Et 08 Şubat 2022

buz, soğuk, buz tırmanışı, spor, ekstrem spor

Ekstrem sporlar arasında en zorlularından biri olan ve doğaya karşı verilen mücadelede en çetin şartlarla savaşmayı gerektiren sporlardan biri olan buz tırmanışı, aynı zamanda eşsiz manzaraları ve adrenalini de beraberinde getiriyor. Buzulların arasında, soğuk, sert ve kaygan zeminlerde atılabileceğin bir macera olan buz tırmanışı, birçok tehlikeyi de içinde barındıran bir aktivite. Heyecanın ve adrenalinin doruklara çıktığı buz tırmanışı hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Buz tırmanışı nedir?

buz, soğuk, buz tırmanışı, spor, ekstrem spor

Temel olarak dağcılık ile kaya tırmanışının bir birleşimi olan buz tırmanışı, farklı sporların en uç ve zorlu noktalarının bir araya geldiği bir ekstrem spor olarak ifade ediliyor. Eski zamanlarda dağcıların yollarına çıkan buzullar ve buzlu yamaçları geçmesinden esinlenerek ortaya çıkan bu spor, farklı yetenekler ve özel ekipmanlarla yapılan bir hobi haline geldi. Buz tutmuş eğimli yüzeylerde yapılan bu spor, buzun üzerinde tutunmayı, dengede durmayı ve yukarıya doğru tırmanmayı içeren bir dizi hareketi kapsıyor. Her ne kadar adı tırmanış olsa da buzun üzerinde hem yukarı hem de aşağıya doğru yapılan hareketleri kapsıyor. Buz tırmanışı yapmak için ya iyi bir dağcı olmak ya da profesyoneller ve uzmanlardan destek almak gerekiyor.

Özel ekipmanlar gerekiyor

buz, soğuk, buz tırmanışı, spor, ekstrem spor, ekipman

Heyecan ve bol adrenalin dolu olmasına rağmen buz tırmanışı aynı zamanda da oldukça tehlikeli bir ekstrem spor. Bunun için güvenliği ve sporcunun sağlığını koruma altına alan birçok özel ekipman da buz tırmanışı yapmak için gerekli durumda. Öncelikle buzun üzerinde kaymayı engelleyecek ve dengede durulmasını destekleyecek özel çivili bir ayakkabı gerekiyor. Bunun dışında kurtarma ve tırmanma halatları, kazma, buz çekici, kaya çekici, kask, ip torbası ve acil durumlar için ilk yardım malzemeleri de buz tırmanışı yaparken ihtiyaç duyacağın diğer malzemeler arasında. Buz tırmanışı yaparken kullanman gereken malzemeler parkura, senin kişisel bilgi ve becerine, buzun durumuna göre değişiklik gösterebilir. Yine buzun üzerine çakarak ipleri germene yardımcı olacak vidaları da unutmamalısın.

Buz tırmanışını nerede ve ne zaman yapabilirsin?

buz, soğuk, buz tırmanışı, spor, ekstrem spor

Dünya üzerinde buz tırmanışı yapabileceğin çok sayıda parkur var. Ülkemizde de özellikle kış aylarında bu sporu yapabileceğin yerler bulunuyor. Ülkemizde kasım ve mayıs ayları arası buz tırmanışı için en uygun zamanlar. Van, Erzurum ve Niğde’de bulunan dağlar ve sarp yamaçlar, bu aylarda belirli zamanlarda buz tutarak tırmanış için uygun hale geliyor. Yine her yıl düzenli olarak Erzurum’da yapılan Buz Tırmanış Festivali’ne de katılabilir ve bu sporun heyecanını yaşayabilirsin.

Birçok riski de barındırıyor

buz, soğuk, buz tırmanışı, spor, ekstrem spor

Dünyanın en tehlikeli sporlarından biri olarak kabul edilen ve ekstrem sporlar arasında da en ekstremlerinden biri olan buz tırmanışı, doğal olarak kendi içerisinde birçok farklı tehlikeyi de barındırıyor. Bunların bir bölümü acemi ya da dikkatsiz sporculardan kaynaklı olabileceği gibi tırmanılan buzun kalitesi, bazı noktaların kırılgan ve ince olması, hava sıcaklığındaki ani artışlar, rüzgar gibi doğal faktörler de olabiliyor. Hemen her tırmanış, sen ne kadar profesyonel olursan ol mutlaka içerisinde bazı riskleri barındırıyor. Bunun için mutlaka iyi ve tam donanımlı şekilde bu sporu yapmalı ve mutlaka işin uzmanlarından destek almalısın.

Buz tırmanışı her zaman son derece heyecanlı dakikalar yaşayabileceğin bir spor. Dünyanın ve ülkemizin farklı coğrafyalarında bu adrenalin dolu sporu yapman için çok fazla sayıda mekan da bulunuyor. İşin risklerini ve tehlikelerini de unutmadan, gerekli önlemleri alarak buz tırmanışı yapabilirsin. Ancak zaman zaman hayatın akışı içerisinde sen de sevdiklerin de beklenmeyen kazalarla karşılaşabilirsin. Böyle durumlarda QNB Sigorta’nın İyi Yaşama Devam Ferdi Kaza Sigortası senin yanında. Başına gelebilecek kazalar karşısında maddi güvence sağlayan bu sigorta ile aynı zamanda ücretsiz sunulan Check-up paketi, anlaşmalı hastaneler ve kliniklerde geçerli %20’ye varan indirimler de seni bekliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.