Ekstrem Sporlar İçin Yapılmış Dünyanın En Ekstrem Şehirleri

Buradasınız

Hareket Et 09 Mart 2021

ekstrem spor, dağ, trekking, dağcılık

“Bir spor dalının şehri olur mu?” demeyin. Eğer ekstrem bir spor dalıyla ilgileniyorsanız adrenalinin doruğuna ulaşmak için dünyanın dört bir yanına gitme ihtimaliniz de oldukça yüksek. Ekstrem sporlar meraklısı okuyucularımız için dünyanın ekstrem noktalarını parmaklarının ucuna getirdik. Okurken yerinizde duramayacağınız bu şehirlerde kısa bir gezintiye çıkalım.

Dalgalarla Dans - Hawaii

ekstrem spor, hawai, dalga, sörf

Hawaii adalarının başkenti Honolulu’da bulunan Waikiki, geniş ve uzun plajının yanı sıra sunduğu doğa manzaraları ile de gözlere hitap ediyor. Bir doğa harikası olan Waikiki Plajı, sağladığı olanaklar ve coğrafi konumu sayesinde dalga sörfü meraklılarının da ilgi odağı durumunda. Modern sörfün babası olarak anılan Duke Kahanamoku’nun da Waikiki’nin dalgalarıyla büyüdüğünü de belirtmek isteriz.

Kuşlarla Yarış - Cape Town

ekstrem spor, cape town, yamaç paraşütü

Afrika denildiğinde aklımıza gelen görüntüleri unutturan, aynı zamanda da Güney Afrika’nın başkenti olan Cape Town, yeşilin ve mavinin buluştuğu bir şehir. Cape Town’ı ekstrem sporlar tutkunları arasında popüler yapan özelliği, şehrin simgesi haline gelen Masa Dağı. Masa Dağı üzerinde 1.000 metreye konumlandırılan fırlatma sahası bulunuyor. Bu fırlatma sahası, adrenalini misliyle karşılamasının yanı sıra yamaç paraşütü tutkunlarına Cape Town’ın eşsiz manzarasını da sunuyor.

Nehir Üzerindeki Delilik - Artvin

ekstrem spor, artvin, rafting

Artvin Yusufeli’nde bulunan Çoruh Nehri, dünyada rafting sporu için en ideal nehirler arasında yer alıyor. Türkiye’de de rafting dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de yine Çoruh Nehri. Yerli ve yabancı adrenalin tutkunu binlerce turist her yıl rafting yapmak için Artvin’e gelirken, bir yandan heyecanlarını zirveye taşıyor diğer yandan da Çoruh boyunca kilise ve kale gibi tarihi yapıları yakından görme fırsatını yakalıyor.

Uçarken Atlanır mı? - Dubai

ekstrem spor, dubai, paraşüt, atlayış

Bir yandan gökyüzünde kuşlar gibi özgürce süzülürken diğer yandan da Palmiye Adalarının eşsiz manzarasına kapılmak istersen, Dubai’nin Palmiye Adaları tam sana göre. Dubai, Skydiving sporunun yapıldığı diğer ülkelerin yanı sıra birey güvenliğine verdikleri önem konusunda da ün kazanmış durumda. Sizler de skydiving yaparken sadece anın tadını çıkarmak istersen Palmiye Adaları’ndan başlamanı öneriyoruz.

Bir Nefeste Bin Keşif - Genova (Portofino)

ekstrem spor, genova, portofino, dalma, dalgıç

Serbest dalış, adrenalinin yanında huzur veren nadir spor dallarından biri olarak dikkat çekiyor. Nefesini tutup derinliklerine inebileceğin şehir de bu spor dalının tamamlayıcı ve en önemli unsurlarından… Portofino kıyıları serbest dalış için en popüler noktalar sıralamasında ilk sırada konuklarına merhaba diyor. Portofino kıyılarına yapılan dalışta keşfe çıktığınızda, sizleri suyun derinliklerinde Christ of Abyss Heykeli de karşılıyor.

Bu Atlayışa Yürek Dayanmaz - Verzasca Barajı

ekstrem spor, verzasca barajı, bungee jumping, atlama

220 metrelik atlayış uzunluğu ile dünyanın en yüksek bungee jumping alanlarından biri olan Verzasca Barajı İsviçre’de bulunuyor. Yeşilin her tonunun barındırdığı bir alana inşa edilen bu barajda, yeni heyecanlar peşinde koşan sporcular atlayışlarını yaparken hem adrenalinin hem de manzaranın keyfini çıkarıyor.

Verzasca Barajı’nı özel kılan ve yoğun ilgi görmesini sağlayan bir diğer özelliği ise, James Bond 007 filminin bir sahnesinde James Bond’un da bu barajdan atlamasıdır. Dünyanın dört bir yanından insanlar filmdeki bu sahneyi yaşayabilmek için de her yıl Verzasca Barajı’nı tercih ediyor.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.