Ekstrem Sporlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Buradasınız

Hareket Et 15 Mart 2022

ekstrem spor, spor, doğru, yanlış, bilgi

Ekstrem sporlar son zamanlarda dünyada artan bir hızla daha fazla popülerleşmeye devam ediyor. Birçok kişi, farklı spor dallarında ekstrem olanlara daha fazla ilgi duyuyor. Bu sporları sağlık için de yapan var, heyecan ve adrenalin yaşamak için yapan da. Ancak hemen her şey de olduğu gibi ekstrem sporlar konusunda da birçok konuda kafa karışıklığı ve yanlış bilinen doğrular var. “Düşündüğün Her Şey Yanlış Günü”nde ekstrem sporlar özelindeki bilgilerimizi tazelemeye ne dersin?

Ekstrem sporlar tehlikelidir

ekstrem spor, spor, doğru, yanlış, bilgi, dağ bisikleti

“Ekstrem sporlar tehlikelidir” bu spor türleri özelinde en bilindik ve klişe olan bilgilerden biridir. Evet, birçok ekstrem spor türü kendi içerisinde tehlikeler barındırmaktadır ancak bu durum hemen hemen diğer tüm sporlarla eş değer düzeydedir. Örneğin bir futbol maçında düşerek ayağınızı ya da bacağınızı kırma şansı, motokros ya da dağ bisikleti yaparken sahip olduğun şans ile hemen hemen aynıdır. Burada dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken en önemli şey bu ekstrem sporların içerdiği tehlikelerin farkına varmak ve buna göre hazırlıklı olmaktır.

Herkes her ekstrem sporu yapabilir

ekstrem spor, spor, doğru, yanlış, bilgi, kaya tırmanışı

Genelde ekstrem sporların çok özel olduğu ve herhangi bir eğitim gerektirmeden, 1 ya da 2 kez yapılacağı için de bunları yapmak için biraz adrenalin isteği ve biraz da tutkunun yeterli olacağı düşünülür. Ancak bu durumda doğru bilinen yanlışlardan biridir. Ekstrem sporlar da tıpkı normal ve profesyonel diğer sporlar gibi uzun süreler eğitim, antrenman ve özel ekipman gerektiren aktivitelerdir. Sürekli bungee jumping ya da yamaç paraşütü yapamayabilirsin ama bunun için hazırlanman, vücudunun buna uygun olması ve mutlaka ama mutlaka bir profesyonelden destek almak gerekir. Herkes, her istediği zaman, istediği ekstrem sporu yapamaz.

Hep özel ekipmanlara ihtiyaç vardır

ekstrem spor, spor, doğru, yanlış, bilgi, rafting

Birçok ekstrem spor için özel ekipmanlara ihtiyaç vardır. Örneğin buz tırmanışı ya da mağara dalışı için özel güvenlik ipleri, özel çekiçler, özel ayakkabılar, tüpler vb. bazı ekipmanların olması ve bunları çok iyi ve doğru şekilde kullanmayı bilmek önemlidir. Ancak herkesin sandığının aksine ekstrem sporların bazıları için basit koşu ayakkabısı, spor kıyafet, saat vb. bazı ekipmanlar da yeterlidir. Örneğin kaykay ya da dağ bisikleti için sahip olduğun bu gibi bazı ekipmanları kullanabilirsin.

Ekstrem sporlar her zaman yapılabilir

ekstrem spor, spor, doğru, yanlış, bilgi, kaykay

Her ekstrem spor her zaman yapılmaz, yapılamaz. Bazıları için coğrafi koşulların ve hava durumunun uygun olması ve yılın doğru zamanının olması gerekir. Örneğin kışın yapmak zorunda olduğun buz tırmanışını yazın, sıcak havada yapamazsın ya da volkan kızağı için sana bir volkan gerekebilir. Birçok kişi, ekstrem spor tutkunlarının bu sporları istedikleri zaman yaptıklarını düşünmektedir. Oysa hemen her bir ekstrem spor için uygun bir zaman ve an vardır.

Sağlık kontrollerine gerek yoktur

ekstrem spor, spor, doğru, yanlış, bilgi, atv

Birçok kişi ekstrem sporları yazın ya da kışın tatile gittiğinde deneyebileceği, heyecanını doruğa çıkaracak ve vücudundaki adrenalini tavan yaptıracak bir aktivite olarak düşünür. Ancak durum hiç de öyle değildir. Ekstrem sporlar da diğer sporlar gibi, hatta onlardan biraz daha ötede sağlık ve kondisyon durumunun iyi olmasını ister. Heyecan ve adrenalin dışında, ekstrem sporları yaparken vücut bazı sınırlarına kadar zorlanacağı için sağlık durumunun iyi olması gerekir. Aksi taktirde beklenmeyen kazalar ve yaralanmalarla karşılaşabilirsin.

Ekstrem sporlar her zaman için en heyecanlı ve adrenalin dolu aktivitelerdir ve hemen her insanın hayatı boyunca bir kere denemiş olması gerekir. Sen de bu sporlara meraklı olsan da ve her ne kadar tüm güvenlik önlemlerini alsan da hayatın akışı içerisinde başına her an istenmeyen bir olay gelebilir. Beklenmedik kazalara karşı ne yapabileceğini düşünüyorsan, yılda 1 kez ücretsiz check-up hizmeti barındıran QNB Sigorta’nın İyi Yaşama Devam Ferdi Kaza Sigortası’nı tercih edebilirsin.

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.